وزیر اقتصاد اعلام کرد:

نحوه پرداخت یارانه نقدی

وزیر اقتصاد و سخنگوی اقتصادی دولت با اعلام نحوه واقعی شدن قیمت کالاها در نیمه دوم سال و پرداخت یارانه مستقیم به مردم از تعیین سقف سالانه برای پرداخت یارانه به خانوار توسط مجمع عمومی سازمان هدفمندی یارانه‌ها خبر داد.
کد خبر: ۳۳۲۲۳۳

سید شمس الدین حسینی در گفتگو با مهر با اشاره به فرایند اجرایی طرح هدفمند کردن یارانه ها گفت: دولت در این خصوص بسیار مصمم است ، همانطور که تاکنون تمام فرایندها تا قانون شدن این طرح با همکاری نخبگان و به خصوص نمایندگان مجلس با موفقیت همراه بوده است.

وی افزود: در اجرا نیز به طور مضاعف تلاش و تدبیر مستمر در حال انجام است و بعد از هر تصمیم نیز از مراجع مرتبط به خصوص سخنگوی طرح ، همانطور که در قبل بوده، اطلاع رسانی می شود، و برای این مسئله ستادهای استانی دستگاه ها فعالند و ارتباط و تعامل مستمر دارند تا اجرای طرح به نحو احسن انجام شود.

نحوه واقعی شدن قیمت کالاها

سخنگوی اقتصادی دولت درباره نحوه واقعی شدن قیمت کالاهایی که قرار است هدفمند می شوند، اظهارداشت: این کار در دوره های مختلف و در مراحل متعدد خواهد بود واولویت بندی نیز بنا به ماهیت کالا ست.
 
حسینی اولویت اول در این باره را با حاملهای انرژی دانست و خاطرنشان کرد: طرح هدفمندی یارانه ها به طور تدریجی پیاده خواهد شد، ضمن اینکه زمینه های اجرایی و آزمایشی آن در سه استان درحال انجام است.
 
وی در ادامه تاکید کرد به هر حال تمام کوششها صورت خواهد گرفت تا روش اجرایی اتخاذ شود که بیشترین کارایی را برای مردم داشته باشد. البته زمان آن نیز شش ماهه دوم سال مشخص شده است.
 
وزیر امور اقتصادی و دارایی توضیح داد: اولین مرحله، کامل شدن بانک اطلاعاتی و تکمیل اطلاعات اقتصادی خانوارها است و بعد ایجاد حسابهای بانکی متعلق به سرپرستان خانوارهاست ، لذا انتظام واطلاعات حسابهای بانکی برای چیزی حدود 18 میلیون خانوار باید فراهم شود و سیستم بانکی دراین خصوص تجهیز، آماده و فعال باشد.

نحوه پرداخت یارانه مستقیم به مردم

حسینی پرداخت یارانه مستقیم به خانوارها را بستگی به شرایط درآمدی خانوار براساس اطلاعات خود اظهاری که خانوارها درپرسشنامه اطلاعات اقتصادی تکمیل کرده اند و در این پایگاه ثبت شده عنوان کرد و گفت: همچنین این موضوع به آمارهایی که در بانکهای اطلاعاتی مکمل موجود است، هم بستگی دارد.
 
وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به این پرسش که براساس مطالبی که اشاره کردید، ظاهرا یارانه ای که به خانوارها تعلق می گیرد براساس همان خود اظهاری خواهد بود، گفت: مجمع عمومی سازمان هدفمند کردن یارانه ها براساس میزان درآمد خانوارها و گروه درآمدی آنها، سالانه سهم پرداخت نقدی و غیر نقدی به تمام خانوارهای کشور را مشخص می کند.

تعیین سقف سالانه برای پرداخت یارانه

وی تصریح کرد: پرداخت یارانه با درنظر گرفتن سقف 6 نفر درهر خانوار به سرپرستان خانوار از طریق حساب بانکی خواهد بو، البته این پرداخت دارای سقفی است که درهرسال پس از پیشنهاد سازمان هدفمند کردن یارانه ها و تصویب مجمع عمومی این سازمان تعیین می شود.
 
سخنگوی اقتصادی دولت تاکید کرد: اگر اطلاعاتی که خانوار درپرسشنامه تکمیل کرده اند، اشتباه یا خلاف واقعیت باشد حق برگرداندن مبالغ واریزشده برای سازمان هدفمند کردن یارانه ها محفوظ خواهد بود و وجوه برگردانده شده مجددا ا زمنابع قابل پرداخت به بقیه خانوارها محسوب می شود.

وی درباره محل استقرار پایگاه خوداظهاری اطلاعات اقتصادی خانوار گفت: این پایگاه درسازمان هدفمند کردن یارانه ها مستقر خواهد شد و انتشار اطلاعات خانوار نیز طبق آئین نامه ماده 7 قانون هدفمند شدن یارانه ها، ممنوع خواهد بود.

نقش بسیار حساس رسانه‌ها

حسینی در ادامه از نقش بسیار حساس رسانه ها در ایجاد فضای وحدت ، یگانگی و فراهم کردن زمینه های استفاده از تمام ظرفیت جامعه برای اجرای موفق طرح سخن به میان آورد و تصریح کرد: فضای ابهام زایی و ایجاد فضای تفرقه ، یاس و تردید ، درنهایت مردم را متضرر خواهد کرد. البته همه رسانه ها درصدد ایجاد فضای آرامش و همراهی برای اجرا طرح هستند و رسانه هایی که دراین خصوص کم لطفی می کنند، بسیار اندک هستند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به این پرسش که رسانه ها نسبت به اطلاع رسانی طرح هدفمندکردن یارانه ها، گله‌مند هستند؟ گفت: بیشترین و پرحجم ترین اطلاع رسانی در این دوسال در مورد این طرح بوده است و بیشترین همایشها و مصاحبه ها ونشستهای خبری انجام شده است تا طرح به مرحله اجرا رسیده است، و هم اکنون فرصت کار کارشناسی برای اجرا و عملیاتی کردن قانون ایجاد شده است.

وی ادامه داد: در مرحله اجرا نیز بنا نیست بی مورد فضای التهاب و دامن زدن به انتظارات و واکنشهای انفعالی صورت گیرد، همه تلاش برای رفاه درازمدت جامعه است ، کارگروه طرح تحول فعالانه دراین مورد به کار کارشناسی مشغول است و پس از هرنتیجه و تصمیم و مصوبه ، آن را اطلاع رسانی می کند چنانکه تا حال اینگونه بوده است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها