انفجارهای روز گذشته بیش از 100 کشته و زخمی برجای گذاشت

اربعین خونین کربلا

گروه بین‌الملل: همزمان با عزاداری میلیون‌ها نفر از شیعیان جهان در مراسم اربعین سالار شهیدان، امام حسین (ع) و یاران باوفایش در کربلای معلی، روز گذشته انفجار پیاپی دو خودروی بمب‌گذاری شده در این شهر مقدس عراق موجب شهادت دست کم 40 نفر و زخمی شدن 75 نفر از زائران شد. به گزارش خبرگزاری رویترز، این انفجارها در حومه شهر کربلا و در مسیر حرکت کاروان‌های پیاده زائران رخ داد.
کد خبر: ۳۱۱۱۱۵

در حالی که خبرگزاری‌های خارجی، علت انفجارهای یادشده را خودروهای بمب‌گذاری شده اعلام کرده اند که در مسیر حرکت زائران در حاشیه جاده اصلی در منطقه قنطره السلام پارک شده بودند، خبرگزاری فارس به نقل از «عمل الدین الحر» استاندار کربلا گفت که حمله خمپاره‌ای به زائران حسینی در شرق کربلا به شهید شدن 27 نفر و مجروح شدن ده‌ها نفر منتهی شده است.

به گفته وی، این حملات خمپاره‌ای از مزارع شمال شرقی کربلا علیه زائرانی صورت گرفت که پس از شرکت در مراسم اربعین، در حال ترک کربلا بودند.

این ارقام در حالی اعلام می‌شود که خبرنگار واحد مرکزی خبر به نقل از برخی منابع، از احتمال شهادت صدهانفر در اثر انفجارهای روز گذشته کربلا خبر داده است.

دیگر منابع خبری نیز از وخامت حال شماری از مجروحان این انفجارها سخن گفته‌اند.

استاندار کربلا پیش از آن از ورود بیش از10 میلیون زائر برای شرکت در مراسم اربعین سالار شهیدان جهان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به این شهر مقدس از شهرهای مختلف عراق و کشورهای همسایه از جمله ایران خبر داده بود که شمار آنان نسبت به سال‌های گذشته افزایش نشان می‌دهد.به گفته وی، حدود یکصدهزارتن از زائران حرم حسینی در روز اربعین از کشورهای ایران،حاشیه خلیج فارس، سوریه، لبنان، تانزانیا، آمریکا، سوئد و نروژ بودند.

انفجارهای روز گذشته در حالی رخ داد که 5 روز پیش از آن نیز حمله انتحاری توسط یک زن در محله باب شام در شمال بغداد علیه زائران حرم حسینی موجب شهادت 41 نفر و زخمی شدن 106 نفر دیگر شده بود.روز چهارشنبه گذشته نیز حمله‌ای دیگر علیه عزاداران شیعه با استفاده از یک موتورسیکلت بمب‌گذاری شده جان 20 تن دیگر را گرفته و به مجروح شدن 117 نفر منجر شد.

به این ترتیب، در مراسم اربعین امسال در عراق دست کم 100 نفر از زائران حسینی شهید و حدود 300 نفر زخمی شده‌اند.

عامل انفجارها

اگرچه پس از سقوط صدام و آزادی برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در عراق، برگزاری این مراسم در سال‌های اخیر همواره با خشونت و حملات بعثی ها، وهابیون و اعضای القاعده همراه بوده، اما این وضعیت تا سال گذشته روندی رو به کاهش داشت.

اما امسال شرایط متفاوت است و انفجارهای یک هفته اخیر در شرایطی علیه زائران حرم امام حسین(ع) صورت می‌گیرد که مردم عراق خود را برای برگزاری انتخابات پارلمانی 16 اسفندماه - هفتم مارس - در این کشور آماده می‌کنند.

دولت عراق بنا بر قانون، حدود 500 داوطلب شرکت در این انتخابات را به دلیل وابستگی به حزب منحله بعث و دیگر گروه‌های غیرقانونی و وابسته به رژیم صدام رد صلاحیت کرده و همین امر، تنش سیاسی را در عراق افزایش داده است.

به عقیده کارشناسان، شرایط کنونی عراق و وضعیت انفجارها نشانگر آن است که بعثی ها، سنی‌های افراطی و هواداران خارجی آنها تلاش می‌کنند با گسترش موج خشونت‌ها و حمله به مردم به ویژه شیعیان، دولت نوری المالکی و مجلس این کشور را که اکثریت آن در دست شیعیان است، به عقب نشینی در تصمیمات یادشده و تغییر در نتایج انتخابات ماه آینده وادار سازند.

در همین راستا، آمریکا و کشورهای عربیبه صورتی آشکار دولت عراق را تحت فشار گذاشته و در این راستا از تصمیم اخیر هیات تجدید نظر انتخابات برای فراهم کردن زمینه شرکت نامزدهای مشمول قانون پاکسازی بعثی‌ها استقبال کرده‌اند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها