jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۷۲۸۵   ۲۵ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۹:۵۸

نرم‌افزار‌های رایانه‌ای به نمایشنامه‌نویس مشهور انگلیسی هم رحم نکردند تا پس از گذشت 400 سال از مرگ او مشخص شود که ویلیام شکسپیر در نوشتن نمایشنامه «ادوارد سوم» تنها نبوده و با کمک یک نویسنده دیگر این شاهکار را خلق کرده است.

به گزارش تایم یک دانشمند شکسپیرشناس در تحقیقات خود نشان داده که «ادوارد سوم» که نخستین بار در سال 1596 به صورت بی‌نام منتشر شد، به دست 2 نفر نوشته شده است.

سر برایان ویکرز این موضوع را به صورت اتفاقی و با کمک یک نرم‌افزار ضدسرقت ادبی و مقایسه این اثر که «حکومت شاه ادوارد سوم» نام دارد با آثار اولیه شکسپیر نشان داده است. جالب این ‌که همکار نویسنده شکسپیر در این اثر هم معلوم شده است، البته کشف نام این همکار نویسنده ربطی به نرم‌افزارهای رایانه‌ای ندارد و فقط حدس و گمانه‌ها معلوم کرده است که «توماس کید» با شکسپیر در نوشتن ادوارد سوم همکاری می‌کرده است.

توماس کید از نمایشنامه‌نویسان بنام دوران الیزابت بود که تاثیر مهمی بر نمایشنامه‌نویسان این دوره گذاشت. معروف‌ترین اثر او هم نمایشنامه‌ای به نام «تراژدی اسپانیایی» است، البته شهرت او هیچ‌گاه به اندازه شکسپیر نرسید. هر چند شکسپیر در دوره خود به اندازه کید مشهور نبود و فقط مرگ توانست این نمایشنامه‌نویس انگلیسی را جهانی کند!

جالب این ‌که ویکرز برای دستیابی به این نتیجه از نرم‌افزاری استفاده کرده است که بیشتر برای نشان دادن تقلب دانشجویان کاربرد دارد.با این سیستم نوآورانه، این دانشمند لندنی توانسته زبان به کار رفته در این متن را ردیابی کند. این برنامه بخصوص جملات بیشتر از 3 واژه را در این اثر مورد بررسی قرار داد.در متن‌های نوشته شده به دست نویسندگان مختلف به طور معمول حداکثر 20 وجه مشترک پیدا می‌شوند؛ چرا که برخی جملات به طور رایج استفاده می‌شوند. این در حالی است که در «ادوارد سوم» 200 وجه مشترک با دیگر آثار شکسپیر که تا قبل از 1569 نوشته شده‌اند وجود دارد. از اینجا می‌توان اثبات کرد که این متن به دست خود شکسپیر نوشته شده است، اما این نرم‌افزار نشان داد که این نویسنده نابغه انگلیسی در نوشتن این متن همکار داشته است.

به گزارش مهر ، این نرم‌افزار کشف کرده که وجه اشتراک جملات شکسپیر تنها در 4 صحنه خاص که مربوط به حدود 40 درصد اثر است، وجود دارد در حالی که در سایر صحنه‌ها در حدود 200 وجه مشترک با آثار «توماس کید» وجود دارد!

در کل 60 درصد کتاب ادوارد سوم با هر دو دست کید و 40 درصد آن با هر دو دست شکسپیر نوشته شده است و بنابراین 4 دست در نوشتن این نمایشنامه دخالت داشته است!

علی محزون

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر