jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۲۸۶۲۴۴   ۱۹ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۷:۱۸

حسین مقدم نیا :

صادرات مرغ منتفی شد

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی ایران از منتفی شدن صادرات مرغ خبر داد و افزود صادرات مرغ بدون حمایت دولت امکان ندارد.

حسین مقدم نیا در گفتگو با مهر گفت :‌ تولید کنندگان مرغ در کشور قادر به رقابت با سایر کشورها و صادرات تولیدشان به کشورهای طالب هستند ولی بدون حمایت دولت، این کار نشدنی است.

وی متذکر شد : ‌قیمت تولید مرغ درکشور تابعه قیمت نهاده های جهانی است که با وجود نوسان قیمت نمی شود در خصوص صادرات حتی با کشورهای هم جوار رقابت کرد.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی ایران توضیح داد: خریدار خواهان یک ثبات قیمت و اطمینان در عدم تغییرقیمت محصول سفارش داده است ولی متاسفانه به دلیل اینکه دولت حمایت را در خرید و تسهیلات به موقع از تولید کنندگان نداشته ، مانع ثبات قیمت در تولید می شود و این امر کشورهای طالب محصول تولید شده را پس می زند.

مقدم نیا ضمن ابراز نگرانی از اینکه تولیدات کشور از لحاظ کیفیت در درجه ای است که مشتریان بازارهای بین المللی را قانع می کند و تولید کننده قادر می باشد  سفارشات زیادی را داشته و در صادرات گوشت مرغ رقابت خوبی در بازارهای تجاری ایفا کند، افزود: ‌باید برای تولید کنندگان گوشت مرغ مانند سایر بخش خصوصی و تشکلها نگاه ویژه از سوی دولت باشد چراکه که این تولید به عنوان یک کالای فاسد شدنی است و در بازار از یک حساسیت ویژه برخوردار است، ضمن اینکه زمینه برای تولید کننده باید به گونه ای فراهم شود که مرغدار توانایی داشته باشد، ضمن تامین نیاز داخل کشور به صادرات این محصول نیز بپردازد.

وی اظهار داشت :‌ در حال حاضر با شرایط تهیه دان مرغدار به گونه ای است که بخشی از آن از طریق امور پشتیبانی تهیه می شود ولی مابقی احتیاج دان برای تولید را از بازار آزاد تهیه می کند، این درحالی است که هر کیلوگرم ذرت را از بندر به کیلویی 270 تومان و سویا 480تومان خریداری می شود و رقم حمل و نقل تا مقصد هر حدود 30تا 40 تومان به هر کیلو دان می افزاید که در مجموع رقم زیادی را به غیر از هزینه های سوخت و کارگر و غیره به تولید کننده تحمیل می کند.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی ایران تصریح کرد :‌حالا با در نظر گرفتن این موضوع که عدم پرداخت تسهیلات به تولید کنند گان مرغ از سوی بانکها و فشار قیمت تهیه مواد و سایرموارد مورد نیاز، باید توجه داشت  که مرغدار توان مالی بالایی برای جبران این همه خسارت و هزینه های جانبی را ندارد ، چگونه می توان در بازارهای رقابتی حضور داشته باشد؟‌

او با بیان اینکه تولید کنندگان مرغ هنوز تسهیلات متعلق به سال 87 را دریافت نکرده اند، گفت : ‌آئین نامه پرداخت تسهیلات تازه یک ماه گذشته به بانکها ابلاغ شده وتا مراحل تقسیم سهمیه و سایر موارد بانکی اعمال شود زمان بسیار زیادی از مرغدار گرفته و  خسارت می گذارد.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی ایران تاکید کرد :‌ این تولید نقش مهمی در تامین نیاز جامعه دارد ولی متاسفانه در معرض مشکلات زیادی است که تاکنون هیچ اقدامی برای برطرف شدن و یا حتی کاهش آن انجام نشده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر