jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۷۹۷۴۴   ۱۹ شهريور ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۴

گروه سلامت: حتما شما از قدیمی‌ها نام عناب را شنیده‌اید اما شاید واقعا ندانید که چرا این میوه قرمز رنگ و تخم‌مرغی شکل، محبوب شیرین مزه همه عطاری‌هاست. طب سنتی ایران برای عناب جایگاهی ویژه در درمان بیماری‌ها قائل است. این گیاه دارای لعاب فراوان است و به همین دلیل جوشانده آن نرم‌کننده سینه محسوب می‌شود و حتی به اعتقاد پزشکان قدیم، ضدسرفه و برطرف‌کننده آسم و تنگی‌نفس است و برای رفع گرفتگی صدا هم از آن استفاده می‌‌شود.

این گیاه بخصوص در مواردی که آن را با آب و یا شیر بجوشانید، به عنوان ملین عمل می‌کند و جالب اینجاست که جوشانده پوست درخت آن تاثیر برعکس دارد و به عنوان داروی ضداسهال عمل می‌کند.

عناب ادرار را زیاد و خون را پاکیزه می‌کند. در درمان ناراحتی‌های عصبی تاثیر دارد و خواب‌آور است. این گیاه حتی زخم‌ها را هم شفا می‌دهد و به همین دلیل برای درمان و التیام زخم‌های کهنه از آن استفاده می‌شود.

در طب سنتی حتی برای برطرف کردن ورم چشم، قوی شدن حافظه و رفع کم‌اشتهایی و درمان افسردگی هم عناب تجویز می‌کردند. عناب به اعتقاد قدما، ‌کم‌کننده نیروی جنسی است و به همین دلیل آن را همراه غذاهای محرکی مانند عسل مصرف می‌کنند.

جوشانده درست کنید!

برای تهیه جوشانده عناب باید 50 گرم از این گیاه را در یک لیتر آب ریخته و بجوشانید تا یک سوم حجم آن تبخیر شود. به این ترتیب جوشانده عناب شما حاضر است!

توجه کنید که عناب در اشخاصی که مزاج سردی دارند سبب نفخ می‌شود و آنها باید این گیاه دارویی را با شکر و مویز بخورند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر