jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۲۴۵۳۲   ۰۷ خرداد ۱۳۸۲  |  ۲۱:۲۰

یک عضو شورای عالی پول و اعتبار گفت : بیش از یک دوم اعضای شورای عالی پول و اعتبار با کاهش نرخ سود بانکی موافقند.

به گزارش خبرگزاری فارس ، نماینده مجلس در شورای عالی پول و اعتبار دولت افزود : وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز بر لزوم کاهش نرخ سود بانکی پافشاری می کند. لذا به نظر می رسد در جلسه هفته آینده شورای عالی پول و اعتبار این تصمیم عملی شود. وی با بیان این که نرخ ثابتی برای سود بانکی در نظر گرفته نخواهد شد، اظهار کرد: ثابت فرض کردن نرخ سود بانکی ، تایید مشکلات فعلی است . عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: با توجه به توافق های صورت گرفته ، نرخ سود بانکی به صورت متغیر تعیین خواهد شد تا براساس شاخصهای اقتصادی بتوان آن را تغییر داد. از سوی دیگر، دبیر کل خانه کشاورز اعلام کرد: بانک کشاورزی و سایر بانکها به منظور حمایت و پشتیبانی از تولیدات کشاورزی ، باید نرخ سود تسهیلات خود را کاهش دهند. عیسی کلانتری افزود: محصولات کشاورزی در کشورهای دیگر با قیمت دلار ثابت و با بهره بانکی 3 تا 4 درصد تولید می شود که این نرخ در کشور ما 14 تا 15 درصد است . وی افزود: علاوه بر پایین بودن نرخ سود تسهیلات اعطایی ، در مجموع بیش از 300میلیارد دلار یارانه به بخش کشاورزی تزریق می شود که منجر به پایین آمدن قیمت تمام شده محصولات در آن کشورها می گردد. وی لزوم کاهش یافتن نرخ بهره تسهیلات بانکی را یادآور شد و افزود: بانک کشاورزی باید این نرخ را کاهش دهد و مابه التفاوت آن را از دولت دریافت کند. دبیرکل خانه کشاورز اظهار کرد: بالابودن بهره بانکی و ضعیف بودن زیربناهای موجود، سبب ظلم مضاعف به کشاورز می شود و اگر اوضاع به همین ترتیب پیش رود، کشاورزی از هم پاشیده خواهد شد. وی با اشاره به آزادسازی واردات گوشت گفت : این امر موجب از بین رفتن صنعت دامداری کشور و بیکارشدن بالغ بر یک میلیون نفر خواهد شد. در نهایت نیز سبب می شود بالغ بر 2میلیارد دلار معادل تولید داخل که از بین رفته است ، از خارج تامین شود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

سفر رئیس‌مجلس ایران به روسیه ابعاد مختلفی دارد؛ یک بعدش به روابط دوجانبه ایران و روسیه مرتبط است به این معنا که دو کشور تمایل دارند روابط خود را در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای توسعه بخشند.

فرصت‌ سوزی در ایجاد پل صادراتی

فرصت‌ سوزی در ایجاد پل صادراتی

سوریه پس از جنگ با داعش زیرساخت کشور خود را از دست داد و پس از پایان جنگ که ایران نقش اساسی داشت، قرار شد بخشی از اقتصاد این کشور نصیب ما شود. متاسفانه در موضوع سوریه پیشرفتی نداشتیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر