jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۲۴۰۹۶   ۲۷ ارديبهشت ۱۳۸۲  |  ۲۱:۳۲

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت : در سالهای 1382 و 83 سالانه 904هزار فرصت شغلی باید ایجاد شود.

به گزارش ایرنا ، محمد ستاری فر که دیروز در گردهمایی مدیران دیوان محاسبات کل کشور سخن می گفت ، افزود: متوسط فرصتهای شغلی ایجاد شده در 3سال اول اجرای برنامه سوم توسعه 538هزار فرصت شغلی است ؛ اما برای سالهای 82 و 83 باید سالانه 904هزار فرصت شغلی ایجاد شود تا نرخ بیکاری در پایان برنامه سوم به 6/12 درصد برسد. رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور عرضه نیروهای کار در برنامه های اول ، دوم و سوم توسعه را با یکدیگر مقایسه کرد و گفت : در سال 1379 ، 431هزار فرصت شغلی ، در سال 80 ، 494هزار فرصت شغلی و در سال 81 ، 690هزار فرصت شغلی ایجاد شده است . ستاری فر افزود: در دهه آینده ، کشور با چالش بزرگ عرضه نیروی کار مواجه است که می تواند بزرگترین خطر باشد. وی در همین حال تاکید کرد: برای حل این چالش باید حرفها و ژستهای سیاسی را کنار گذاشت و برای حل این معضل اقدامات جدی انجام داد.

وزیر کار: امسال 900هزار فرصت شغلی ایجاد می شود

در همین حال ، وزیر کار اعلام کرد: امسال 900هزار فرصت شغلی جدید برای افراد جویای کار ایجاد می شود. وی در جلسه شورای اشتغال استان چهارمحال و بختیاری افزود: دبیرخانه شورای عالی اشتغال تا آخر اردیبهشت طرح جامع هدف گذاری اشتغال امسال را تهیه و برای تصویب به هیات دولت ارائه می کند. حسینی تحقق 900هزار فرصت شغلی پیش بینی شده در امسال را نیازمند رشد اقتصادی بیش از 8درصد دانست و گفت : رسیدن به نرخ رشد اقتصادی مطلوب نیازمند تلاش مضاعف همه دستگاه ها و سازمان ها و جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی است . وزیر کار و امور اجتماعی از ادامه طرح ضربتی ایجاد اشتغال در امسال خبر داد و گفت : پیش بینی شده است امسال با ادامه اجرای این طرح و صرف 3هزار میلیارد ریال اعتبار یکصد هزار فرصت شغلی دیگر برای افراد جویای کار ایجاد شود. وی گفت : در مرحله اول طرح ضربتی اشتغال در سال گذشته ایجاد 690هزار فرصت شغلی در نظر گرفته شده بود که افزون بر 80درصد از این میزان تحقق یافت . حسینی گفت : اعزام نیروی کار به خارج از کشور به عنوان یکی از زیرساخت های اصلی اشتغال دنبال می شود و با کشورهای ایتالیا، آلمان ، بلژیک و مرکز بین المللی کار نظام ، مذاکرات موثری صورت گرفته است . وی گفت : برای ساماندهی نیروی کار نظام جامع اطلاع رسانی بازار کار تدوین شده و تا 3سال آینده در کشور پیاده می شود.

نیمی از 300هزار وام اشتغال صرف ایجاد شغل شده است

از سوی دیگر، یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت : از 300هزار وامی که در سال گذشته در چارچوب طرح ضربتی اشتغال پرداخت شده است ، شاید تنها نیمی از آن به ایجاد شغل موثر منجر شده است . علی قنبری در گفتگو با خبرگزاری فارس افزود: قرار است نمایندگان ، درباره اشتغال تحقیق و تفحص کنند. وی گفت : طرح ضربتی اشتغال یک طرح موقت و مسکن خوبی است ؛ ولی به عنوان یک طرح دایم و اصولی که بتواند مشکل اشتغال را در درازمدت حل کند، مطرح نیست . وی در خصوص اعزام نیروی کار به خارج از کشور گفت : در کویت و امارات چیزی حدود 60تا 70هزار نفر از ایرانیان مشغول به کار هستند که این رقم در قطر کمی کمتر است . ضمن این که کشور عربستان نیز می تواند بازار خوبی باشد. قنبری افزود: اما متاسفانه به دلیل ارزانتر بودن کارگران هندی ، افغانی و پاکستانی و همچنین مسائل و مشکلات سیاسی ، اعزام به خارج خیلی موفق نیست .
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

سفر رئیس‌مجلس ایران به روسیه ابعاد مختلفی دارد؛ یک بعدش به روابط دوجانبه ایران و روسیه مرتبط است به این معنا که دو کشور تمایل دارند روابط خود را در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای توسعه بخشند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر