گفت‌وگو با علی‌اکبر غریب‌شاهی، رکورددار و قهرمان پاراوزنه‌برداری جهان و آسیا

پدران و پسران

گفت‌وگوی «جام‌جم» با احمد امین‌زاده قهرمان پاراوزنه‌برداری جهان

طلایی مثل سیامند

از غم‌انگیزترین دوازدهم اسفندِ جهان در سال ۱۳۹۸ تا شادمانی بغض‌آلود ۱۲ اسفند ۱۴۰۲. گاهی اعداد یک دنیا قصه در دل خود دارند... مثلا فرض کنید‌؛ مجموع امیدواری آدم‌ها بشود، ۷۷۷ کیلوگرم با سه چراغ سفید.درست چهار سال گذشته باشد. در همان روزی که آن دو دست جوان و طلایی سیامند رحمان اسطوره و قهرمان وزنه‌برداری پارالمپیک و دارنده رکوردهای استثنایی جهان دراشنویه به خاک سپرده شد،احمد امین‌زاده از گتوند، با مهار مجموع ۷۷۷ کیلوگرم روی صحنه جام‌جهانی فزاع امارات، قوی‌ترین پاراوزنه‌بردار جهان شد!
کد خبر: ۱۴۴۷۹۰۹
 
کسب دو طلای مسابقات قهرمانی جهان و بازی‌های پاراآسیایی هانگژو۲۰۲۲ را اضافه کنید به پایان خوش ۱۴۰۲ در جام‌جهانی فزاع امارات. امین‌زاده که همین چند روز پیش با بالا بردن وزنه‌های ۲۵۰، ۲۶۰ و ۲۶۷ کیلوگرمی به عنوان قهرمانی مسابقات فزاع دست یافت، به جام‌جم می‌گوید: «یادم بود. از صبح، وقتی گرم می‌کردم سیامند گوشه‌ ذهنم بود.»

تبریک به شما برای سه قهرمانی پی‌درپی درسال۱۴۰۲و البته این طلای آخر دردوبی که متفاوت بود. آقای امین‌زاده قهرمانی فوق‌سنگین در چهارمین سالروز خاکسپاری سیامند رحمان چه حسی دارد؟
طلا، آرزوی همه‌ ورزشکارهاست. در پاراوزنه‌برداری هم ما برای خوش‌رنگ‌ترین مدال عرق می‌ریزیم و من به لطف خدا امسال در این سه مسابقه موفق شدم. اما همان‌طور که اشاره کردید مسابقه فزاع من، دقیقا با روزخاکسپاری سیامند رحمان همزمان شد. (با بغض ادامه می‌دهد) جای او درهمیشه فوق‌سنگین خالیست. ازصبح گوشه ذهنم بود. موقع گرم کردن به این فکر می‌کردم که چه زود گذشت و حالا چهار سال است که سیامند بین ما نیست.خدا را شکرمی‌کنم طلای فوق‌سنگین جهان، از ایران بیرون نرفته است و این مدال را به روح پاک سیامند تقدیم می‌کنم. ان‌شاءا...بتوانم در پارالمپیک پاریس برای ایران وبه یاد اسطوره‌‌ کشورمان، روی سکوی قهرمانی بروم.
 
سطح فنی این رقابت‌ها و میزبانی چطور بود؟
جام‌جهانی امارات، یکی از آخرین گام‌های کسب سهمیه پاریس۲۰۲۴ بود. ازنظرامکانات وداوری سطح بالاتری نسبت به بازی‌های هانگژو داشت و چون حضور در این مسابقات الزامی‌ است، همه مدعیان حضور در پارالمپیک آمدند.
 
پشت صحنه مسابقه‌ با همراهی مربیان چطور گذشت؟
هر وزنه‌برداری شرایط خودش را دارد. من در پشت صحنه فقط به طلا فکر می‌کنم و ذهنم را از هر چیزی غیر از آن، آزاد می‌کنم. در غیر این صورت ممکن است طی چند ثانیه مدالم را از دست بدهم. مربیان ما، آقایان توکلی و ملاحسینی، از بهترین‌های حال حاضر پاراوزنه‌برداری‌ هستند و زحمت زیادی برای تیم می‌کشند. در اردوها و مسابقات همراه هستند و با توجه به شرایط روحی و فنی ملی‌پوشان، در پشت صحنه تمرینات، دیالوگ‌ها و سبک خاص خود را دارند. آقای توکلی از نظر روانی تجربیات ارزشمندی دارد و با شناخت خود از ورزشکار به او کمک خوبی می‌کند.
 
رکورد شما شهریورماه در قهرمانی جهان ۲۵۵کیلوگرم بود. دو ماه پس از آن، در هانگژو با ۱۰ کیلوگرم ارتقا ۲۶۵ کیلو را ثبت کردی و حالا با ۲۶۷کیلو روی سکوی فزاع رفته‌اید. ازسالی که گذشت بگویید؟
بله، ما در مسیر کسب سهمیه پارالمپیک پاریس قرار داریم و فاصله مسابقات درسال۱۴۰۲ بسیار به هم نزدیک بود. کسب و حفظ آمادگی برای سه بار روی صحنه رفتن هم آسان نبود. همین نزدیکی و فشار مسابقات روند پیشرفت رکوردها را کُند می‌کند. در چنین شرایطی، خطر آسیب‌دیدگی بیشتر می‌شود. پیش از قهرمانی جهان، من رکوردهای خوبی می‌زدم ولی بعد از آن آسیب دیدم. خدا را شکر با تمرینات مربیان و درمان به هانگژو رسیدم. در مجموع این فشارها باعث شد از نظر بدنی، تا حدی کم بیاوریم اما رکوردهایی که زدیم، با توجه به فاصله‌ مسابقات با نظر کادر فنی بود.
 
واکنش خانواده‌تان به ورزش و موفقیت‌های شما چطور است؟
قطعا هر موفقیتی آنها را شاد می‌کند. اما نبودن در کنار خانواده و فرزندان، به ویژه دخترم سخت است. گاهی می‌گوید «خداحافظی کن و اردو نرو.» در مدت چهار سالی که به وزنه‌برداری برگشته‌ام، اردوهایی طولانی مدت و مسابقات زیادی داشته‌ایم.
 
با این اوصاف آیا دوست دارید، دخترتان راه پدر را در ورزش حرفه‌ای ادامه دهد؟
دخترم در حال حاضر یازده سال دارد و ورزش را دنبال می‌کند (با خنده) اما من ترجیح می‌دهم اصلا وارد فضا و شرایط پر فشار ورزش قهرمانی نشود.

درمصاحبه‌های قبل اشاره داشتید که خارج ازاردوهای تیم‌ملی، صبح‌ها کشاورزی وعصرها تمرین می‌کنید. درحال حاضر اوضاع شغل و درآمد قهرمان فوق‌سنگین پاراوزنه‌برداری جهان چطور است؟
به دلیل فشردگی برنامه اردوها و مسابقات کشاورزی را از دست دادم. بیکارم و تنها شغلم ورزش است که در مقایسه با هزینه‌های ورزش قهرمانی - که به تنهایی رقم قابل توجهی‌ است- وهمچنین اداره خانواده، درآمد چندانی ندارد.مسئولان شهر گتوند و استان خوزستان هر بار قول‌هایی می‌دهند اما عملی نمی‌شود. کاش به وعده‌هایی که برای اشتغالم دادند، عمل کنند.
 
درپایان از مسابقات بعدی و اهداف خود بگویید.
پس از مسابقات فزاع امارات، باید بلافاصله آماده رقابت درآخرین مرحله کسب سهمیه پاریس بشویم. مسابقات جام‌جهانی گرجستان حدود شصت روز پیش ازبازی‌های پارالمپیک پاریس برگزارمی‌شود وهدف اصلی من،به امید خداایستادن برسکوی قهرمانی پاریس۲۰۲۴ است. 

مدال طلا بر گردن غریب‌شاهی
در ادامه مسابقات جام‌جهانی پاراوزنه‌برداری در امارات، روز گذشته‌ و در دسته ۱۰۷ کیلوگرم، علی‌اکبر غریب‌شاهی و سامان رضی و در دسته ۹۷ کیلوگرم سید‌حامد صلحی‌پور به مصاف حریفان خود رفتند.غریب‌شاهی با مهار وزنه ۲۵۰کیلوگرم موفق به کسب مدال طلا شد و به مقام قهرمانی دست یافت. ملی‌پوش کشورمان مدال طلای مجموع را نیز با رکورد ۴۹۶ کیلوگرم از آن خود کرد. سامان رضی دیگر نماینده کشورمان نیز در این دسته با رکورد ۲۱۵ کیلوگرم به مقام چهارم رسید و در مجموع نیز با همین رکورد به مقام هفتم دست یافت.همچنین سید‌حامد صلحی‌پور ملی‌پوش کشورمان در دسته ۹۷ کیلوگرم با مهار وزنه ۲۲۱ کیلوگرم در جایگاه دوم ایستاد و به مدال نقره رسید و در مجموع با ۴۳۳ کیلوگرم هفتم شد. روح ا... رستمی در وزن ۸۸کیلوگرم نیز توانست به مدال نقره این مسابقات برسد. پیش از این محسن بختیار در دسته ۵۹ کیلوگرم و احمد امین‌زاده در دسته مثبت۱۰۷ کیلوگرم به مدال طلا رسیده بودند. رقابت‌های جام‌جهانی پاراوزنه‌برداری با حضور ۱۸۳ ورزشکار (۱۰۷ مرد و ۷۶ زن) از ۳۲ کشور جهان به‌میزبانی امارات از ۱۰ تا ۱۵ اسفند ماه برگزار می‌شود. این مسابقات یکی از رویدادهای مسیر کسب سهمیه برای بازی‌های پارالمپیک ۲۰۲۴ پاریس است.پس از این رویداد نمایندگان کشورمان می‌بایست در مسابقات جام‌جهانی گرجستان به‌میزبانی تفلیس و در خرداد ماه سال آینده شرکت کنند تا پس از این رویداد تکلیف نهایی سهمیه‌های ایران در رشته وزنه‌برداری برای بازی‌های پارالمپیک پاریس مشخص شود.

مروری بر کارنامه طلایی احمد امین‌زاده
مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۲۱ گرجستان، مدال طلا
مسابقات آسیا و اقیانوسیه ۲۰۲۲ کره‌جنوبی، مدال طلا
مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۲۳ دوبی، مدال طلا
بازی‌های پاراآسیایی ۲۰۲۲ هانگژو، مدال طلا
مسابقات جام‌جهانی ۲۰۲۴ فزاع امارات، مدال طلا 
آرزو قنبری - گروه ورزش
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها