در طول تاریخ بشر شاهد آن بوده‌ایم که ظالم همواره به اشکال مختلف تلاش کرده تا بر ملت‌های مظلوم و ستم دیده غلبه پیدا کند و زمینه را برای سلطه‌ دائمی خود فراهم سازد؛ اما وقایع تاریخی طور دیگری رقم خورده است. از فراعنه مصر تا یزیدیان ادوار مختلف، همه و همه در برابر موسی‌ها و حسین‌های زمانه خود محو شدند و مستضعفین با استقامت در برابر سختی‌های گذرا همواره بر مستکبرین فائق آمدند.
کد خبر: ۱۴۳۷۲۱۲
نویسنده دکتر عباس موسوی - استاد دانشگاه قائد اعظم اسلام‌آباد پاکستان
فرصت طوفان
 
مبارزه‌ مستمر فلسطینی‌ها دربرابر صهیونیست‌ها نیز ازجمله حقایقی است که ظرف ۷۵سال گذشته بارها ثابت کرده دسیسه‌های مستکبران در برابر مستضعفان در نهایت ناکام خواهد ماند. صهیونیست‌ها با مطرح کردن پروپاگاندای هولوکاست تلاش کردند تا با همکاری استکبار جهانی جای پای خود را در دل سرزمین‌های اسلامی و کنار قدس شریف محکم کنند و برای عملی کردن این توطئه‌ رژیمی جعلی و صهیونیستی به نام اسرائیل را تشکیل دادند. پیرو این توطئه بیش از نیمی ازجمعیت مردم فلسطین از خانه و کاشانه‌ خود رانده شده و به دیگر کشورها پناه بردند. جمعیت بازمانده‌ فلسطینی نیز که در نوار غزه و کرانه‌ باختری رود اردن در اوضاع بسیار نابسامان به سر می‌برند، همواره هدف جنایات رژیم صهیونیستی بوده‌اند، با این حال ملت فلسطین لحظه‌ای از تلاش برای خروج از زیر یوغ صهیونیست‌ها باز نماندند.
تلاش استکبار جهانی برای پایه گذاری و حمایت از رژیم صهیونیستی یک هدف نیست بلکه وسیله‌ای است برای دستیابی به سلطه جهانی بر ملت‌های مظلوم جهان. دراین راستا توطئه گران استکباری دست به چنین اقدامات ستمگرانه زدند که در طول تاریخ انسانی کم‌نظیر و گاهی بی‌نظیر بوده‌اند. به ویژه در جریان جنگ جهانی اول و دوم قدرت‌های استعماری چپاول‌گری خود را به اوج رساندند که تشکیل رژیم صهیونیستی در۱۹۴۸ ازجمله چنین اقدامات استثماری بود.گرچه نهایتا این قدرت‌های استعماری به دلیل مقاومت ملت‌های مظلوم مجبور به خروج از مستعمره‌های خود شدند اما دسیسه‌های چپاول‌گرایانه خود را در چارچوب استعمار جدید هم چنان ادامه دادند. ملت مظلوم و ستم‌دیده‌ فلسطین همواره زیر باران‌ بی‌رحمانه بمب و باروت رژیم غاصب صهیونیستی بوده و همچنین در ۷۵ سال گذشته تحت محاصره‌ اقتصادی عوامل استکبار مدرن بوده است. این امر از یک سو نقشه‌ جنایتکارانه‌ عوامل استکبار جهانی را آشکار ساخت و از سوی دیگر ملت‌های مظلوم و ستم‌دیده‌ جهان را آماده ساخت تا خود را برای پاسخ‌های طبیعی در برابر ظلم بی‌سابقه‌ عوامل استکبار جهانی مهیا سازند.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۵۷ این امر آشکار شد که ایستادگی و مقاومت امروزه نیز می‌تواند با وجود حمایت‌های بی‌وقفه استکبار جهانی پایه‌های یک رژیم ستمشاهی ۲۵۰۰ساله را به لرزه درآورد. با الگوگیری ازاین نهضت موفقیت‌آمیز، دراقصی‌نقاط جهان نهضت مستضعفین آغاز شد وتحت تأثیررهنمودهای امام خمینی(ره) بت‌شکن جنایتکاران سلطه‌گر جهان معاصر برای نخستین بار در برابر حرکت‌های محرومان جهان در حالت تدافعی قرار گرفتند. پس از امام راحل مستضعفین جهان خط و خطوط تهاجمی در برابر سلطه‌گران جهان را از رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای آموختند و یقین پیدا کردند که مقاومت تنها راه و گزینه برای زندگانی با شرف است. رهبر انقلاب در همین راستا برای محرومان و مظلومان جهان آشکار ساخته‌اند که دوران بزن در رو تمام شده، اگر بزنید می‌خورید، ممکن است ضربه هم بزنند اما چند برابر ضربه می‌خورند. این واقعیتی است که حزب‌ا... لبنان با تکیه بر فلسفه‌ مقاومت اسلامی آن را به اثبات رسانده است. همان رژیم صهیونیستی که رویای اسرائیل وسیع‌تر را در ذهن پرورانده بود در سال۲۰۰۶ مجبور شد در یک جنگ ۳۳روزه با آن همه ادعاهای جنگ‌سالارانه در برابر عده‌ای از مبارزان حزب‌ا... به زانو درآید و با آزادسازی جنوب لبنان مبارزان مقاومت اسلامی توانستند محاسبات تحلیلگران نظامی جهان را بر هم بزنند. در سال۲۰۱۱ همه‌ ستمگران جهان دست به دست هم داده، تمامی توان خود را به کار گرفتند تا حکومت قانونی بشار اسد را درسوریه از بین ببرند وعوامل دست نشانده‌ خود را جایگزین آن کنند اما فلسفه‌ مقاومت اسلامی یک‌بار دیگر توانست مدعیان رهبری جهان تک‌قطبی را با بازیگران دولتی و غیردولتی‌شان، با هزیمتی مفتضحانه مواجه کند.
درسال۲۰۱۵ عوامل استکبار جهانی دریک حرکت ناجوانمردانه، جنگی نابرابر علیه جنبش محروم ومظلوم انصارا... یمن تحمیل کردند اما اینجا نیز فلسفه‌ مقاومت اسلامی توانست ازمیان ملت یمن با اقتصاد ضعیف وعقب مانده، مبارزانی را بپروراند که فناوری‌های پیشرفته‌ نظامی جهان را هیچ و پوچ شمرده و دشمن پرمدعای خود را به همراه مزدوران خونخوارش زمینگیر کنند. درهمین دوران جنگ بسیار مشکوک و مرموز داعش سر برآورد وکوشید تا مذهب را به صورت بسیار منفی و حتی غیرانسانی جلوه دهد. پیشروی‌های پرسرعت این جریان به‌ویژه درسوریه وعراق به همراه اقدامات تروریستی ظالمانه وبی‌سابقه نگرانی‌های عمیقی را در سطح جهان اسلام ایجاد کرد و رسانه‌های استکبار جهانی تلاش کردند تا این جریان را به عنوان شدیدترین تهدید برای امنیت جهان مطرح سازند و با وجود تشکیل یک ائتلاف جهانی متشکل از ۴۰ کشور قدرتمند هیچ‌گونه اقدام مؤثری برای سرکوب داعش صورت نگرفت. تروریست‌های این جریان توانستند با مرکزیت موصل تقریبا نیمی از خاک عراق را تحت سیطره و نفوذ خود درآوردند. در چنین شرایط نگران‌کننده‌ای یک‌بار دیگر مقاومت اسلامی درقالب حشدالشعبی و مشخصا در عراق ظاهر شد و در مدت کوتاهی حاکمیت خودخوانده داعش را قلع و قمع کرد و عملا به جهانیان نشان داد که ظلم بی‌سابقه همواره واکنش‌های دندان‌شکن مستضعفان را در پی دارد. عملیات اخیر مبارزان فلسطینی علیه رژیم غاصب و جنایتکار صهیونیستی را نیز می‌توان در راستای ادامه‌ پاسخ طبیعی یک ملت غیور علیه ظلم بی‌سابقه برشمرد. تحلیلگران شرق و غرب این عملیات جسورانه مبارزان فلسطینی موسوم به طوفان‌الاقصی را کاملا غیرمنتظره و غافلگیرکننده قلمداد می‌کنند و احدی باور نمی‌کند که مردم مظلوم غزه که از چند دهه گذشته تحت شدیدترین محاصره‌ سراسری توسط رژیم صهیونیستی و سردمداران استکبار قرار داشتند، بتوانند اسرائیل تا دندان مسلح و دارای پیشرفته‌ترین وسایل اطلاعاتی و امنیتی را ظرف کمتر از دو ساعت از پای درآورند. به تعبیر رهبر معظم انقلاب، اقدام شجاعانه و در عین حال فداکارانه‌ فلسطینی‌ها پاسخ به جنایات دشمن غاصب بود که سال‌ها ادامه داشت و در ماه‌های اخیر شدت آن افزایش پیدا کرده بود. مقصر هم دولت کنونی حاکم بر رژیم صهیونیستی است. رهبر انقلاب تصریح فرمودند: «در تاریخ اخیر دنیا ــ تا آنجایی که ما در این برهه‌ اخیر دنیا، [یعنی] در این صد سال اخیر یا بیشتر سراغ داریم ــ هیچ ملتی از ملت‌های اسلامی با دشمنی مثل دشمنی که فلسطینی‌ها امروز با آن مواجه هستند مواجه نبوده؛ دشمنی با این شرارت، با این خباثت، با این بی‌رحمی، با این خونخواری، هرگز در مواجهه با ملت‌های اسلامی و کشورهای اسلامی نبوده... در مقابل این همه ظلم چه واکنشی از خودش نشان بدهد؟ خب معلوم است که توفان به‌پا می‌کند؛ فرصت پیدا کند، توفان به‌پا می‌کند. ای ستمگران صهیونیست! مقصرخود شما هستید؛ عامل این توفان خودشما هستید؛ خودتان بلا رابه سر خودتان آوردید. یک ملت غیراز واکنش غیورانه و شجاعانه درمقابل این‌چنین دشمنی، هیچ راهی ندارد.» ۱۴۰۲.۰۷.۱۸ 
رسانه‌های غربی دست به دست هم داده مشغول مظلوم‌نمایی رژیم غاصب صهیونیستی هستند اما حمایت‌های مردمی در شرق و غرب از مردم مظلوم فلسطین با برپایی راهپیمایی‌های بی‌نظیر، چهره‌ قبیح دولت‌های مستکبر و استعمارگر را بیش ازپیش آشکار کرده‌است.با وجود دسیسه‌های جهانی برای حفظ وجود رژیم‌صهیونیستی، اکنون به نظر می‌رسد این رژیم در سطح داخلی و خارجی کارایی لازم را ازدست داده است و درهردوسطح این رژیم رو به سقوط به نظرمی‌رسد. ظرف چهار سال گذشته بی‌ثباتی شدید سیاسی و اقتصادی دررژیم‌صهیونیستی بی‌سابقه بوده وشهرک‌نشینان صهیونیست نیزکه با وعده‌های‌دروغین به سرزمین‌های اشغالی خوانده شده‌بودند اکنون باوضعیت اسفناک ومتزلزلی مواجه شده‌اند. به همین دلیل روند خروج صهیونیست‌ها از مهلکه رژیم‌ اشغالی سرعت یافته و حتی نظامیان تروریست صهیونیستی نیز دربسیاری ازجبهه‌ها به فرار روی آورده‌اند. با توجه به پیروزی‌های مقاومت اسلامی در لبنان، عراق، یمن و سوریه اکنون می‌توان پیروزی نهایی مردم مظلوم فلسطین را نیز پیش‌بینی کرد. به ویژه این‌که امروز جبهه‌ منطقه‌ای مقاومت اسلامی بیش از پیش قدرتمند شده و آماده‌ هرگونه حمایت از مردم غیور و شجاع فلسطین است. اگرچه ارکان نظام استکبار جهانی برای بقای رژیم متزلزل و پوشالی صهیونیستی نهایت تلاش و همکاری را دارند؛ اما در آینده نه چندان دور دچار بلاهایی بزرگ‌تر خواهندشد، چون ظلم بی‌حد مستکبران جهان همواره پاسخ طبیعی و غیرقابل ترمیم ملت مظلوم را در پی خواهدداشت.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها