گزارش «جام‌جم» از افزایش دهک‌ها در طرح یارانه‌ای دولت

جزئیات جدید کالابرگ الکترونیکی

طرح اجرای کالابرگ الکترونیکی یک تکلیف قانونی در بودجه است که توسط دولت که در سال جاری اجرا شده، برای تشویق مردم به خرید کالاهای ۱۱‌گانه مورد نظر دولت شامل شیر، ماست، پنیر، قند و شکر، مرغ، تخم‌مرغ، گوشت قرمز منجمد، روغن، برنج، حبوبات و ماکارانی است که در ابتدا سه دهک کم‌درآمد مشمول یارانه تشویقی بوده‌اند.
کد خبر: ۱۴۲۵۶۶۲
جزئیات جدید کالابرگ الکترونیکی

سپس دو دهک ۴ و ۵ به آن اضافه شده‌‌ و قرار است از هفته آینده دو دهک ۶ و ۷ هم به این طرح اضافه شوند. براساس اعلام مقامات وزارت تعاون اگر هر فردی از یارانه‌بگیران دهک‌های یک تا پایان ۷ به میزان ۲۰۰‌هزار تومان از یارانه ماهانه خود را صرف خرید ۱۱ قلم کالای یاد شده کنند، ۱۲۰‌هزار تومان یارانه اضافه برای آنها واریز می‌شود که این یارانه اضافی هم حتما باید صرف خرید همان ۱۱‌ قلم کالای اساسی شود. هدف دولت تأمین پروتئین، مواد مغذی و تضمین سلامت خانوارها و همچنین مصون نگه داشتن این کالاها از تورم جامعه است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم از آغاز پرداخت یارانه تشویقی در قالب کالابرگ برای دو دهک ۶ و ۷ از هفته آینده خبر داد. صولت مرتضوی گفت: دو دهک ۶ و ۷ درآمدی از هفته آینده مشمول یارانه تشویقی و مضاعف ۱۲۰‌هزار تومان در طرح کالابرگ الکترونیکی می‌شوند. با فراهم شدن تمهیدات لازم، طرح شمولیت دو دهک ۶ و ۷ از هفته آینده در قالب کالابرگ الکترونیکی اجرا می‌شود و کسانی که به میزان ۲۰۰‌هزار تومان از یارانه معیشتی خود را از ۱۱ قلم کالای مورد نظر خریداری کنند، مشمول دریافت یارانه مضاعف ۱۲۰‌هزار تومانی می‌شوند. با اجرای این طرح دهک‌های اول تا آخر دهک هفتم یعنی اول دهک هشتم مشمول یارانه تشویقی مضاعف می‌شوند.پیش از این دهک‌های ۴ و ۵ کم‌درآمدی نیز با اعلام وزیر کار مشمول طرح یارانه تشویقی کالابرگ الکترونیکی شده بودند.
 از دوم شهریور ماه امسال اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی به پنج دهک ارتقا یافت و دو دهک چهارم و پنجم نیز مشمول اجرای این طرح شدند به نحوی که چنانچه همچون دهک‌های اول تا سوم کم‌درآمد ۵۰ درصد اعتبار یارانه خود را به خرید ۱۱ قلم کالای پیش‌بینی شده در طرح کالابرگ الکترونیکی اختصاص دهند، مبلغ ۱۲۰ هزار تومان اعتبار مازاد به آنها تعلق می‌گیرد. با توجه به آن‌که خانوارهای دهک‌های چهارم تا هفتم از یارانه ۳۰۰ هزار تومانی به ازای هر نفر برخوردار هستند با احتساب اعتبار مازاد ۱۲۰‌هزار تومانی، مبلغ ۴۲۰ هزار تومان به‌عنوان یارانه تشویقی در هر ماه به آنها تعلق خواهد گرفت.
پیشتر وزیر کار گفته بود افرادی که به هر طریق برای دریافت یارانه یا ثبت‌نام نکرده‌اند یا جزو دهک ۱۰ قرار گرفته‌اند و یارانه به آنها تعلق نگرفته یا نسبت به دهک‌بندی خود اعتراض دارند، می‌توانند به سامانه «حمایت» مراجعه و اعتراض‌شان را ثبت کنند. به‌گفته وزیر رفاه، اعتراضات بررسی و پاسخ داده و دهک‌های درآمدی براساس آزمون وسع مجددا بررسی می‌شوند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها