الکل درمانی

الکل‌های سمی گاهی برای درمان‌های خودسرانه استفاده می‌شود و نه‌تنها دردی را درمان نمی‌کند، بلکه جان آدمی را نیز به خطر می‌اندازد.
کد خبر: ۱۴۲۳۲۹۵
نویسنده مهدی یکه‌سادات - تپش

قاتل کرونا!

نمونه مهم آن را زمان شیوع کرونا شاهد بودیم. در آن زمان شایعه شده بود مصرف مشروبات الکلی باعث پیشگیری از ابتلا به کرونا می‌شود. در زمانی که الکل برای ضدعفونی در دسترس نبود. برخی سراغ خطرناک‌ترین الکل‌های موجود در بازار رفته و با آن مشروبات دست‌ساز ساخته، به این گروه ساده‌دل فروختند و این مشروبات قبل از ویروس کرونا قاتل جان آنها شد. در آن زمان مسئولان بهداشتی درباره بی‌اثر بودن این نسخه مرگبار هشدار دادند اما در ابتدا به آن توجهی نشد تا این‌که با افزایش تعداد قربانیان، این جماعت دست از الکل درمانی برداشتند. بنابر اعلام سازمان قانونی کشور، از اول اسفند ۱۳۹۸ (آغاز شیوع ویروس کرونا) تا ۶اردیبهشت۱۳۹۹، ۷۹۶ نفر بر اثر مسمومیت با مشروبات الکلی حاوی متانول فوت شده‌اند که تهران با ۲۰۵ فوتی، بیشترین تعداد قربانیان را دارد. براساس گزارش پزشکی قانونی، این آمار بزرگ‌ترین حادثه مسمومیت جمعی بر اثر مصرف متانول در کشور در مقایسه با تلفات سال‌های اخیر بوده است.

متادون و الکل

چندی قبل مرگ مشکوک دختر جوانی در تهران به پلیس گزارش شد. در بررسی‌ها مشخص شد، مسمومیت الکلی باعث مرگ این دختر شده است. با شکایت خانواده‌اش تحقیقات ادامه پیدا کرد و ماموران راهی محل کار او در یک عطاری شدند. مردی که در مغازه کناری این عطاری کار می‌کرد، راز مرگ دختر جوان را فاش کرد و گفت روز حادثه دختر جوان اصلا حال خوبی نداشت و گفت که به اشتباه شیشه متادون را برداشته و خورده است. من هم به او پیشنهاد دادم که مشروب بخورد تا اثر متادون کمتر شود، بعد یک‌شیشه مشروب به او دادم. نمی‌دانستم این دو به هم نمی‌سازد و باعث مرگ دخترجوان می‌شود. 

نسخه الکلی زن‌دایی

در پرونده‌ای دیگر، چند روز پیش پرونده‌ای در دادسرای ناحیه۳ تهران تشکیل شد که براساس محتویات پرونده، زنی در ارتباط با مسمومیت دختر چهار ساله‌ای متهم شده بود. با شروع تحقیقات مشخص شد پدر‌و‌مادر این کودک، شاکی پرونده هستند. آنها در تشریح ماجرا گفتند: ما کاری داشتیم و لازم بود از یکی از آشنایان کمک بگیریم تا بچه را برای چند ساعت نگه‌ دارد، وقتی بچه را پیش زن‌دایی‌اش گذاشتیم، صحیح و سالم بود اما وقتی برگشتیم، حال بچه بد بود. وقتی از او در مورد دلیل بدحالی دخترم پرسیدم ، ابتدا  گفت چیزی نمی‌دانم، ولی وقتی اصرار کردیم و چیزهایی را که بچه می‌گفت کنار حرف‌های زن دایی بچه گذاشتیم فهمیدیم مشکلی وجود دارد و تازه آن موقع بود که متوجه شدیم به بچه مشروب دست‌ساز خورانده شده است.به گفته پدر کودک آنها وقتی فهمیدند دلیل بی‌حالی فرزندشان چیست او را به بیمارستان بردند و در تمام مدت اقدامات پزشکی برای نجات جان کودک خردسال ادامه داشت اما این کودک خردسال که ۲۱مرداد ماه بستری شده بود، چند روز پیش جان خود را از دست داد. به این ترتیب پرونده مرگ کودک خردسال از دادسرای ناحیه۳ با قرار عدم صلاحیت در رسیدگی به دادسرای جنایی تهران ارسال شد.در حال حاضر برای زن‌دایی این کودک قرار قانونی صادر شده و او در تحقیقاتی که تا این مرحله انجام شده، گفته است: قصدی برای کشتن بچه نداشتم، فقط می‌خواستم به او کمک کنم کودک چون مشکل قلبی داشت خیلی بی‌حال بود به خاطر همین مقداری مشروب الکی را با عرق کاسنی ترکیب کردم؛ او چند ساعت پس از نوشیدن مشروب حالش بد شد و تشنج کرد.

newsQrCode

نیازمندی ها