روش‌های پاک‌کردن لکه روغن روی پارچه

لکه بی‌لکه‌!

لکه‌ها جزئی جدایی‌ناپذیر از زندگی ما هستند به‌خصوص اگر اهل آشپزی کردن باشید حتما با لکه‌های روغن روی لباس‌تان مواجه شده‌اید، لکه‌هایی که گاهی وقت‌ها پاک‌کردن‌شان ما را به دردسر می‌اندازد. همیشه به یاد داشته باشید برای بهتر پاک شدن لکه‌ها باید تا تازه هستند چاره‌ای اندیشید.
کد خبر: ۱۴۲۰۱۸۳
نویسنده لیلا ونکی - خبرنگار چاردیواری

لکه بی‌لکه‌!

پاک‌کردن لکه روغن با صابون خشک، پودر بچه و نوشابه

صابون خشک این توانایی را دارد که لکه‌های چربی روی لباس را هم در خود حل کنند. پودر صابون را روی لکه بریزید و آن را به مدت ۳۰دقیقه یا بیشتر داخل آب خیس کرده و سپس آبکشی کنید. در صورت نیاز یک‌بار لباس را به روش معمول بشویید تا لکه روغنی به‌طور کامل از بین برود.
پودر بچه چربی موجود در بافت پارچه را جذب می‌کند، به محض این که لباس‌تان به لکه روغنی آلوده شد کمی از این پودر روی آن بریزید و ۲۰تا ۳۰دقیقه صبر کنید، سپس با برس پودر را از روی لباس پاک کرده و با روش معمول آن را بشویید.
​​​​​​​نوشابه گازدار کاربردهای زیادی در خانه‌داری ازجمله پاک‌کردن لکه‌های روغنی دارند. کوکاکولا را مستقیما روی لکه لباس بریزید و یکی دو ساعت صبر کنید تا لکه کاملا در آن خیس بخورد سپس لباس را بشورید.

آلوئه‌ورا
یک تکه ژل طبیعی آلوئه‌ورا را از برگ آن برش دهید یا از ژل‌های آماده شده موجود در بازار استفاده کنید. ابتدا محل لکه را با آب خیس کنید سپس ژل را روی آن بمالید. مطمئن شوید که تمام قسمت‌های لکه با ژل پوشیده شده و سپس آن را داخل ماشین لباسشویی یا با دست بشویید.

اسپری
حالت‌دهنده مو حاوی ترکیباتی است که ساختار مولکول‌های چربی را می‌شکنند و به پاک‌شدن لکه کمک می‌کنند. اسپری مو را از فاصله ۱۵ تا ۲۰‌سانتی‌متری بگیرید و روی محل لکه اسپری کنید تا خیس شود. سپس لباس را داخل ماشین لباسشویی یا با دست بشویید تا لکه‌ها پاک شوند.

از بین بردن لکه با گچ و شامپو
گچ سفید ساده می‌تواند با جذب چربی بین الیاف، لکه‌های چرب را از بین ببرد. گچ را محکم روی لکه بکشید تا به همه قسمت‌های آن نفوذ کند. ۱۵دقیقه صبر کنید و گچ‌ها را از روی لباس پاک کنید و به محض این که فرصت پیدا کردید لباس‌تان را با شوینده‌های معمولی بشویید. یک قطره شامپو روی محل لکه بریزید و با انگشت بمالید، به مدت ۵ تا ۱۰دقیقه صبر کنید. سپس لباس را داخل ماشین لباسشویی یا با دست به روش معمول بشویید و شاهد پاک شدن لکه‌های روغن باشید.

لباس را به خشکشویی ببرید

اگر لکه بزرگ‌تر و قدیمی‌تر از آن است که با این روش‌ها پاک شود یا لباس شما ارزشمندتر از آن است که بتوانید ریسک کرده و این روش‌ها را روی آن امتحان کنید بهتر است کار را به متخصص(خشکشویی) بسپارید کار لکه‌گیری و تمیز کردن لباس را به نحو احسن و بدون آسیب به لباس برای شما انجام دهد.

newsQrCode
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها