کد خبر: ۱۳۶۶۰۳۸

در عصر گردش آزاد اطلاعات و دورانی که برای خبرنگاران، امتیازات ویژه‌ای درجهت دسترسی و انتشار خبر به رسمیت شناخته شده است، خبر کشته شدن خبرنگار فلسطینی شیرین ابوعاقله، توسط رژیم اسرائیل نشان می‌دهد نه‌فقط با رژیمی کودک‌کش که با رژیمی خبرنگارکش مواجهیم که هم از مقاومت مردم فلسطینی می‌هراسد و هم از خبر خبرنگاران مستقل.


این جنایت نشان داد ساکنان خانه عنکبوت با مجهزترین سلاح‌ها آنچنان در مقابل سنگ نوجوانان فلسطینی وحشت‌زده هستند که مانع انعکاس واقعیت‌ها حتی با کشتن خبرنگاران مستقل می‌شوند و موضوعاتی مانند دموکراسی و آزادی که از حنجره پلیدشان بیرون می‌آید، چیزی جز فریب و دروغ نیست.


البته شهادت شیرین ابوعاقله، اولین مورد قتل خبرنگاران توسط ارتش صهیونیستی نبوده و نخواهد بود و بار‌ها جهان رسانه شاهد جنایات این رژیم علیه روزنامه‌نگاران، خبرنگاران، تصویربرداران و کنشگران رسانه‌ای بوده و حمله و تخریب مراکز خبری، شیوه همیشگی آنان بوده است. عبدا... مرتجی، خبرنگار جوان فلسطینی و ۱۶خبرنگار دیگر فقط در جنگ غزه به شهادت رسیدند و این نمونه کوچکی از جنایات رژیم صهیونیستی در حوزه جنگ با انتشار حقایق توسط رسانه‌هاست.


اسناد حقوق بشری از جمله ماده۱۹ اعلامیه حقوق بشر، بر آزادی تولید و گردش اطلاعات و نیز بر حق دریافت این اطلاعات تاکید دارد و مقرر می‌کند: «هرکس حق آزادی عقیده بیان دارد و حق مزبور شامل آن است که از داشتن عقاید خود بیم و اضطرابی نداشته باشد و در کسب اطلاعات و افکار و در اخذ و انتشار آن با تمام وسایل ممکن و بدون ملاحظات مرزی آزاد باشد.»


با توجه به این‌که رژیم صهیونیستی همچنان اشغالگر سرزمین فلسطین محسوب می‌شود، باید تابع قواعد حقوق بین‌الملل بشردوستانه از جمله کنوانسیون‌های ژنو نیز باشد. در این کنوانسیون‌ها نیز حقوق ویژه‌ای برای خبرنگاران در نظر گرفته شده است. به‌ویژه بند الف ماده۴ کنوانسیون سوم تاکید دارد خبرنگاران در شرایط این مخاصمه‌ها اگر در حال مأموریت حرفه‌ای و کارت خبرنگاری هستند از مصونیت برخوردارند.


حال باید دید نهاد‌های مدعی حقوق بشری در مقابل نقض صریح قواعد و مقررات حقوق بشری چه می‌کنند و آیا می‌توانند رژیم سفاک صهیونیستی را وادار کنند تا اندکی حرمت برای کنشگران رسانه‌ای قائل شوند یا خیر؟ یا این خبر در میان هزاران خبر دیگر جنایات آن رژیم گم می‌شود.

حسن گروسی - معاون حقوقی صداوسیما / روزنامه جام جم 

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها