ماجرای فیلم آلودگی آب شرب

مدیر کل کنترل کیفیت و بهداشت شرکت آب و فاضلاب کشور گفت: هرچند وقت یکبار در فضای مجازی فیلم هایی با محتوای آلوده بودن آب شرب منتشر می شود که مورد تایید نبوده و هیچ داده علمی روی آن صحه نمی گذارد، اغلب نیز علت انتشار این فیلم ها تبلیغ استفاده از دستگاه های تصفیه آب است.
کد خبر: ۱۳۲۸۵۳۶
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، کوشیار اعظم واقفی اظهار کرد: در طی فرآیند الکترولیز، آب به عناصر اولیه یعنی اکسیژن و هیدروژن تجزیه شده و اکسیژن تولید شده با برخی املاح موجود در آب از جمله خود آهن تشکیل دهنده الکترود، واکنش داده و اکسید‌های فلزی را تشکیل می‌دهد که رنگ آن سیاه رنگ بوده و اینطور به نظر می‌رسد که آب آلوده بوده و دارای لجن است، در صورتیکه که اینگونه نیست و آب کاملا منطبق با استاندارد‌های ملی و بین المللی است.

وی افزود: وقتی املاح آب توسط برخی دستگاه‌های تصفیه به طور کامل حذف شود، دیگر آن آب قدرت عبور جریان الکتریسته و انجام فرآیند الکترولیز را نداشته و لذا هیچ اکسیژنی تشکیل نشده و هیچ اکسید فلزی یا غیر فلزی نیز تشکیل نشده است و رنگ آب تغییر نمی‌کند و افراد مدعی می‌شوند که آب پاک شده و دیگر آلوده نیست.

مدیر کل کنترل کیفیت و بهداشت شرکت آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه وجود املاح در آب آشامیدنی ضرورت داشته و جذب این املاح در بدن همراه با نوشیدن آب برای سلامت انسان ضروری است، گفت: به همین دلیل در استانداردی که برای آب‌های بسته بندی تعریف شده مشخصا ذکر شده است که میزان املاح محلول در آب نباید کمتر از ۱۵۰ میلی گرم در لیتر باشد.

واقفی اظهار کرد: تمامی آب‌های بطری شده و همچنین آب‌های معدنی باید دارای املاح ضروری برای بدن باشند لذا اگر فرآیند الکترولیز برای آن‌ها نیز هماهنگونه که در فیلم نشان داده می‌شود انجام شود، نتیجه یکسان بوده و همان رنگ تیره در آب ایجاد می‌شود.

به گفته وی فیلم اخیر و مشابه آن تا کنون چندین مرتبه در شبکه‌های اجتماعی پخش شده است و اگر شما هم این کار را با هر آبی که دارای املاح باشد انجام دهید همین اتفاق خواهد افتاد مگر اینکه از آب مقطر استفاده کنید.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها