«جام‌جم» تجارت دو کشور ایران و چین را بررسی می‌کند

کوتاه شدن دیوار چین مقابل کالاهای ایرانی

استاندار زنجان خبرداد؛

افزایش ۵۰۰درصدی صادرات زنجان

استاندار زنجان گفت: صادرات استان زنجان، در فروردین امسال نسبت به پارسال ۵۱۲درصد رشد داشته اشت.
استاندار زنجان گفت: صادرات استان زنجان، در فروردین امسال نسبت به پارسال ۵۱۲درصد رشد داشته اشت.
کد خبر: ۱۳۱۳۹۷۲

به گزارش جام جم آنلاین زنجان؛ استاندار زنجان با اشاره به گزارش گمرگ استان در خصوص وضعیت واردات و صادرات نیز گفت: آمارها نوید حرکت های خوبی در این حوزه را نشان می دهد که این مهم در عملکرد ماه فروردین امسال نیز نمود دارد.
حقیقی با بیان اینکه تداوم همین روند حجم صادرات استان را به بیش از ۳۵۰ میلیون دلار خواهد رساند، ادامه داد: جهش صادراتی استان در سال جاری به رغم بسته شدن مسیر ترکیه به مدت بیش از سه ماه به دلیل شیوع کرونا، بصورت معناداری افزایش یافته است.

استاندار گفت: در عملکرد یک ماهه فروردین امسال ۵۱۲ درصد افزایش صادرات داشته ایم که این اقدامات نوید سال خوبی را برای استان دارد و جهش ورود موقت نیز در مدت یاد شده  ۱۷۷ درصد بوده  است.

وی با بیان اینکه شمش سرب برای اولین بار در سبد صادرتی استان قرار گرفته است، گفت: هر تن صادرات استان که بیش از پنج برابر میانگین کشوری بوده است، در ماه فروردین سال جاری حفظ شده که تمامی مسائل بیانگر آن است که رشد این بخش بسیار معنادارتر خواهد بود.

حقیقی با اشاره به اینکه با وجود اینکه استان در سال گذشته به لحاظ صادراتی کاهش داشت اما ۳۱ درصد روند افزایشی را طی کرد، اظهار داشت: این موضوع از عملکرد خوب استان حکایت دارد که جهش دار در سال جاری ادامه خواهد یافت.

وی افزود: یکی از فرازهای بیانات رهبری با تداوم این مساله جامه عمل پوشیده خواهد شد که در تحقق این مهم معاون اقتصادی استاندار، گمرگ و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان وظیفه سنگینی بر عهده دارند که این مهم نیز باید مبتنی برنامه ریزی جامع و مشخصی باشد.

استاندار زنجان با بیان اینکه گمرگ استان بسترهای ایجاد چنین کاری را فراهم کرده است، گفت: پیش از این بخش بزرگی از صادرات استان از دیگر استان ها انجام می شد که با ایجاد بسترهای لازم  هم اکنون اغلب از طریق گمرگ استان انجام می گیرد.

وی در ارتباط با مطالعات طراحی اتصال محور راه آهن زنجان به تبریز به محور راه آهن همدان - سنندج نیز خاطرنشان کرد: این اقدام مهم بوده و به نظر می‌رسد اما و اگرهایی در خصوص این طرح وجود دارد که موارد باید به لحاظ کارشناسی و بصورت علمی و منطقی بررسی و بسیاری از مشکلات آن برطرف شود.
 
استاندار زنجان با اشاره به وضعیت پروژه ۲ خطه کردن راه‌آهن زنجان به قزوین گفت: تعلل پیمانکار در اجرای این پروژه به هیچ وجه قابل قبول نیست، تنها با شعار کار به جایی نمی‌رسد و در صورت تداوم این روند برخورد لازم انجام می‌گیرد.فتح الله حقیقی  در جلسه توسعه صادرات استان بابیان اینکه در صورت تعلل و کم کاری پیمانکار این پروژه مهم پرونده قضایی تشکیل خواهد شد افزود: هم اکنون در شرایط بد اقتصادی و شیوع کرونا قرار داریم و برای پیشبرد پروژه های مختلف باید بصورت عملیاتی وارد شد.

وی با بیان اینکه هر فردی بخواهد در شرایط کنونی ترک فعل کند، به ویژه برای پروژه ای که در سفر رهبری به تصویب رسیده است، پذیرفتی نیست، اظهار داشت:  پروژه ۲ خطه کردن راه آهن زنجان - قزوین ۲.۵ برابر حجم ورود کالا را افزایش و از طرفی زمان تردد بین زنجان تا تهران را بیش از یک ساعت کاهش می‌دهد.

استاندار زنجان با بیان اینکه پیمانکار این طرح باید پاسخگو باشد، گفت: پیمانکار باید نسبت به شتاب بخشی کارها تلاش کند، این پروژه ۱۰۶ کیلومتر طول راه آهن را تشکیل می دهد و با تحقق این پروژه زمینه تبدیل استان به مرکز لجستیک فراهم خواهد شد و در واقع تحولی شگرف را در این منطقه بوجود می آورد.

حقیقی افزود: هفته آینده با دادستان استان نسبت به بازدید از وضعیت پروژه و روند اجرای کار پیمانکار مبادرت خواهد شد و در صورت بی توجهی باید به قانون پاسخگو باشد، نه تنها پرونده قضایی  تشکیل می شود بلکه به شورای امنیت ملی نیز ارسال خواهد شد.


newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها