jamejamonline
فرهنگی کتاب و ادبیات کد خبر: ۱۳۱۲۵۹۶   ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۱۳:۰۲

رمان «سماع شن‌ها» با حضور سردار محمدرضا نقدی و سردار احمد حق‌طلب رونمایی شد

روایت جدید از واقعه طبس

کوچه دوازدهم خیابان میرزای شیرازی، صبح دیروز میزبان رویداد مهمی بود؛

جایی که سردار محمدرضا نقدی و سردار حق‌طلب در دفتر خبرگزاری تسنیم دور هم جمع شده بودند تا از کتابی مهم رونمایی کنند؛ کتابی که دیروز در همین صفحه، در ویژه‌نامه‌ای که برای سالروز واقعه طبس فراهم آورده بودیم نیز درباره‌اش نوشتیم؛ رمان «سماع شن‌ها» از کیوان امجدیان. یکی از معدود آثار ادبیات داستانی که به این رویداد دراماتیک پرداخته‌اند و از این‌رو، در خلأ پرداخت‌های داستانی مناسب به این رویداد، غنیمتی است. امجدیان در این رمان تلاش کرده با محوریت قراردادن ماجرای طبس و زندگی شهید محمد منتظرقائم، از زاویه‌ای متفاوت به این موضوعات بپردازد. کتاب را نشر فاتحان، در 196صفحه و 1000 نسخه منتشر کرده است.

معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نخستین سخنران این مراسم بود؛ سردار نقدی گفت: 40 سال است آمریکا در برابر ایران شکست خورده اما عجیب است که درس عبرت نمی‌گیرند. جا دارد تجربه 40 سال مقاومت پیروزمندانه ملت ایران در برابر چنین شرور جهانی مدون شده و در اختیار همه ملت‌های دنیا قرار بگیرد. همه تشنه‌اند بدانند فرمول و نسخه‌ای که ایران به آن عمل کرده و این‌گونه توانسته در برابر ابر جنایتکار تاریخ تاب بیاورد، چیست. ما وظیفه داریم و باید این کار را هرچه زودتر انجام بدهیم. اگر بخواهیم همه این موفقیت‌ها و علل پیروزی‌ها را در یک جمله و خلاصه بگوییم، اتصال این ملت به خداوند متعال و قدرت الهی است این همان نخ تسبیح همه موفقیت‌ها و پیروزی‌های بزرگ ملت ماست. در بعضی روزها این موضوعات تجلی پیدا کرده‌است. یکی از این روزها یوم‌ا... 5 اردیبهشت ماه در سال 1359 است. دشمنی که با تبانی عناصر نفوذی دولت وقت که در رأس آن فردی نفوذی بود و با کمک نفوذی‌هایی که در برخی سازمان‌ها داشتند، مخفیانه نیروهایش را وارد کرده بود تا عملیات کند اما آن‌طور ذلیلانه شکست خورد و مفتضحانه فرار کرد و جسدهای سوخته نیروهایش را باقی گذاشت.

سردار نقدی با اشاره به جنایت بزرگ آمریکایی‌ها در شهادت سردار سلیمانی گفت: آمریکایی‌ها بزرگ‌ترین جنایت را در حق ملت ایران در زمستان 1398 با شهادت سردار محبوب این ملت و دشمن اصلی تروریسم بین‌المللی انجام دادند. سردار سلیمانی که جان خودش را برای محو تروریسم از این منطقه گذاشت. این ملت از انتقام این حادثه کوتاه نخواهد آمد و همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند کوچک‌ترین انتقام این است که آمریکایی‌ها باید این منطقه را ترک کنند و این اتفاق حتما رخ خواهد داد. آنان یا با زبان خوش از منطقه می‌روند یا مردم منطقه با زبان زور آنها را بیرون خواهند کرد.

او ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید منتظرقائم گفت: یاد و خاطره شهید بزرگوار، سردار رشید اسلام، محمد منتظرقائم را گرامی می‌داریم که اولین شهید ما در رویارویی مستقیم با ارتش آمریکاست. همه شهدای ما از قبل از 15 خرداد و حتی قبل از آن یعنی مرداد 1332 که آمریکایی‌ها جای انگلیسی‌ها را به‌عنوان قدرت متجاوز گرفتند، کسانی هستند که به دست آمریکایی‌ها شهید شدند اما بعضی‌ها مستقیما با خود ارتش آمریکا درگیری پیدا کردند و اولین آنها شهید محمد منتظرقائم است. آقای امجدیان از شما تشکر می‌کنم که همت کردید و زندگی این سردار بزرگ اسلام- که از مبارزاتش با شاه آغاز می‌شود و در طبس به اوج خود یعنی شهادت می‌رسد- را به رشته تحریر درآوردید. این کتاب برای جوانان امروز که به‌دنبال الگوهای شایسته می‌گردند، می‌تواند دستاورد خوبی باشد. امیدوارم که رسانه‌ها بتوانند این کتاب را به‌خوبی برای نسل جوان معرفی کنند.

معرفی الگویی دیگر
در «سماع شن‌ها»
سخنران بعدی این مراسم سردار احمد حق‌طلب، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه بود. او در ابتدای سخنان خود گفت: از آقای امجدیان که یاد و خاطره این شهید بزرگوار را برای ما و به‌ویژه نسل جوان زنده کردند، تشکر می‌کنم.

او با اشاره به واقعه طبس گفت: خداوند متعال بار دیگر نشان داد که اگر ایمان داشته باشید و برای خداوند قیام کنید، خداوند دست رحمت و پشتیبانی‌اش را بر شما خواهد کشید و این موضوع در حادثه طبس متبلور شد. باید قدر این نعمت الهی را بدانیم تا به شکرانه آن همچنان از عنایت الهی برخوردار باشیم. آن روز در نهایت ضعف بودیم و خداوند متعال این چنین ما را بزرگ کرد و در چشم دشمنان بزرگ نشان داد، امروز هم که به فضل الهی چه در جهت نظامی و چه در جهت‌های دیگر، ملت ایران سرآمد کشورهای منطقه و دنیا است، باز هم نیاز به عنایت الهی داریم و باید شکرانه این روز را که یکی از ایام‌ا...‌ است، داشته باشیم.

حق‌طلب با اشاره به انتشار کتاب «سماع شن‌ها» گفت: ضرورت داشت که برای تقویت نسل جوان الگوهایی به جامعه معرفی شوند. شهید منتظرقائم یکی از شهدای شاخصی بود که در برنامه سپاه و بسیج مقرر شده بود درباره او فعالیت‌هایی صورت گرفته و شخصیت او بیش از پیش به مردم و جوانان معرفی شود. خوشبختانه با کار خوبی که در این کتاب شده است امیدواریم که به این اهداف دست پیدا کرده باشیم. بر خود لازم می‌دانم که از انتشارات فاتحان تشکر کنم که در این سال‌ها توانسته قریب به 400 کتاب فاخر را در حوزه دفاع مقدس و مقاومت به مردم ما ارائه کند. امیدوارم که این انتشارات کماکان با قدرت و هوشیاری نیازهای جامعه را درک کرده و فرهنگ متعالی دفاع مقدس را ترویج کند.

قهرمان‌های واقعی کشور
امجدیان، نویسنده کتاب «سماع شن‌ها» سخنران پایانی این مراسم بود. او گفت: خوشحالم که سپاه پاسداران در قالب اقلام و فعالیت‌های فرهنگی، اتفاقاتی را که در طول مدت پس از انقلاب رخ داده، علمداری می‌کند. تا چندوقت پیش خیلی‌ها می‌گفتند که غرب محصولاتی را ارائه می‌دهد که پس‌زمینه واقعی ندارد اما آنچنان قهرمان‌سازی و قهرمان‌پروری می‌کنند و در قالب محصولات فرهنگی ارائه می‌دهند که انگار پیشینه زیادی دارند. خوشبختانه توجه به قهرمانان واقعی کشورمان با نوشتن کتاب‌ها و تولید فیلم‌های این‌چنینی در حال رخ دادن است.

او ادامه داد: در این کتاب آیینه‌ای گرفتم و رویدادها را به تصویر کشیدم. مهم‌ترین ویژگی شهید منتظرقائم تنفر از نفوذی‌ها و خائنان بوده و در همین راه هم به شهادت می‌رسد. خیلی‌ها معتقدند اگر چیزهایی که شهید منتظرقائم پیدا کرده بود افشا می‌شد، زندگی خیلی‌ها به خطر می‌افتاد. کسانی که نفوذی بودند، اجازه داده بودند که هواپیماها بیایند و همه‌چیز را فراهم کرده و اجازه داده بودند که شبه‌کودتایی انجام شود. این شهید با فدا کردن جانش می‌خواست اجازه ندهد این اتفاق رخ بدهد و سماع شن‌ها به کمکش آمد و اجازه نداد که این پروژه موفق باشد و شکست خورد.

نویسنده کتاب «سماع شن‌ها» در پایان گفت: امیدوارم چنین کارهایی که در قالب محصولات فرهنگی انجام می‌شود، بیشتر تولید شود و قهرمانان زیادی که داریم و درباره‌شان کارهای نکرده زیادی وجود دارد، معرفی شوند.
 
منبع: گروه ادبیات و هنر / روزنامه جام جم 
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شاعری که پدیده شد

شاعری که پدیده شد

جنوب ایران و به ویژه فارس و بوشهر همواره یکی از قطب‌ های شعری کشور بوده است. ادیبان این بخش از ایران‌ زمین در جریان‌ سازی شعر انقلاب نیز نقش بسزایی داشته‌اند.

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

سلمان؛ نقطه‌ عطف سریال‌ سازی

سلمان؛ نقطه‌ عطف سریال‌ سازی

پس از یک دهه وقفه، خوشبختانه در دوره اخیر ریاست محترم سازمان صداوسیما، گره از کار ساخت دو پروژه الف ویژه که سال‌ها گرفتار مشکلات و موانعی بودند باز شد و کلید خوردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها