jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۱۳۰۵۰۵۳   ۰۴ اسفند ۱۳۹۹  |  ۱۶:۲۲

مسابقه «اعلام خبر فوت دیگران را منتشر کردن» کماکان ادامه دارد

مرگ کسب و کار من است

وقتی یک هنرمند یا چهره شناخته‌شده و محبوب به هر دلیلی سر و کارش به بیمارستان می‌افتد، جدا از اضطراب و نگرانی بیماری و اتفاقی که ممکن است برای آن فرد رخ دهد، مسابقه برخی افراد بی‌ربط و باربط برای دادن خبر تلخ پایان زندگی آن فرد، فشار روانی مضاعفی روی خانواده چهره مردمی و هواداران او وارد می‌کند.

به‌خاطر بیاورید روزهای آخر زندگی علی انصاریان، بهنام صفوی، مرتضی پاشایی، محمدرضا شجریان و.... را که از چپ و راست افراد مختلف سعی می‌کردند خبر مرگ آنها را منتشر کنند. این مسابقه در انتشار خبرهای تلخ تا جایی شدت گرفته که برخی حتی افرادی که زنده هستند را به دیار باقی می‌فرستند تا با چند لایک و بازنشر و دنبال‌کننده کاسبی کنند. این شهوت انتشار خبر تلخ از کجا می‌آید؟

از آخر شروع کنیم

علی انصاریان، عزیز همه ماست. فوتبالیست و بازیگر محبوب و مردمی که خنده‌هایش همیشه لحظات خوبی را در تلخ‌ترین شرایط برای ما رقم‌زده و به غیر از مردم، خانواده‌اش منتظر بلندشدن او از روی تخت بیمارستان هستند. حتی اگر این اتفاق «معجزه» بطلبد. شرایط انصاریان به‌شدت وخیم است. ضربان قلبش به مشکل خورده، سطح اکسیژن خونش به‌شدت کم‌شده و داماد خانواده‌شان از مردم می‌خواهد برای سلامت او دعا کنند. حالا تصور کنید در چنین وضعیت نامساعدی، عده‌ای برای اعلام خبر فوت او مسابقه گذاشته‌اند! اتفاقی که به‌شدت غیراخلاقی است و البته با توجیهاتی مثل خبرنگار‌بودن، صادق‌بودن با مردم، مجری‌بودن و... قابل‌توجیه نیست.

خدا رحمتت کند!

پسر اسطوره استقلالی‌ها‌ست و شاید هیچ‌کس انتظار چنین رفتاری را از او نداشته باشد. در حالی که پزشک معالج انصاریان خبر از بالاتر آمدن سطح اکسیژن خون او می‌دهد، در صفحه شخصی خود استوری عجیبی را منتشر می‌کند‌: «روحت شاد پسر، باورم نمی‌شه! امیدوارم متوجه بشیم که دعا در قرن۲۱ اثری ندارد!» استوری که با واکنش تند رضا جباری و نیما نکیسا مواجه می‌شود. نکیسا در ویدئویی اعلام می‌کند: «شب تولد حضرت زهراست و هیچ‌کس عزیزتر از مادر ندارد. به مرگ مادرم دروغ است و حال علی خوب است.» همچنین رضا جباری، پیشکسوت پرسپولیس در پاسخ به او می‌نویسد: «من واقعا نمی‌دونم شما دنبال چی هستید؟ زبونم لال اگه اتفاق بدی هم بیفته، برای این سرعت چی بهتون میدن که بخواهید خبر فوت یک نفر را در صفحه خود بگذارید؟ من برعکس شما به دعا و معجزه ایمان دارم و تا لحظه آخر امیدم را از دست نمی‌دهم...»

بیش از ۲۰نفر او را کشته‌اند

این جمله را نیما نکیسا در مصاحبه‌ای گفت. «تاکنون بیش از ۲۰نفر علی را کشته‌اند.» اولین شایعه خبر فوت انصاریان توسط مجری معروف در فضای مجازی پخش می‌شود. پزشکان و نزدیکان انصاریان این خبر را تکذیب می‌کنند و او پستش را حذف می‌کند.

این مجری سپس در استوری‌اش می‌نویسد: «هرچی من فحش بخورم، باز هم ارزش داره که دروغ شنیده باشم. من رو ببخشین و آرزو می‌کنم دروغ شنیده باشم. اگر علی‌آقا برگردد ارزش همه این توهین‌ها در وصف من هست! نه مسابقه‌ای بوده و نه بازی مجازی. این خبر را از یکی از پزشکان تیم معالجشون شنیدم و خواستم به‌نوبه خودم تسلیت بگم! بازم میگم، امیدوارم من اشتباه شنیده باشم.»

او همچنین در کامنتی که شخصی از او درباره اعلام این خبر از خبرگزاری‌های رسمی و منبع این خبر پرسید، پاسخ می‌دهد: «مهمه مگه؟ حاج علی‌مون هم رفت...» در این بین اما یکی از مسوولان تدارکات تیم پرسپولیس هم از قافله زودتر خبر فوت‌ دادن عقب نمی‌ماند و در پستی می‌نویسد: «روز مادر مبارکت باشه شاه دوماد! رفتی داداشم و بیچاره مادرت...» و بعد پستش را پاک می‌کند!

چون من دوست نزدیک بیمار هستم

خبرنگار پرسپولیس است و ادعای دوستی با انصاریان را دارد. در توییتر خبر فوت او را تسلیت می‌گوید و چند نفر با استناد به او این شایعه را باور و منتشر می‌کنند. در صورتی که این خبر کذب محض است. در همین حین بیش از صد نفر از چهره‌ها و مردم جلوی در بیمارستان حاضر شده‌اند.

چند بازیگر زن و مرد که به‌عقیده خودشان به منبع خبر تبدیل شده‌اند، در بیمارستان فرهیختگان حاضر می‌شوند و از طریق رسانه مجازی خود لحظه‌به‌لحظه خبرهای مختلف به مردم می‌دهند. در این صورت چطور به مردمی که متاسفانه آنها هم روبه‌روی بیمارستان تجمع کرده‌اند از رعایت پروتکل‌ها خواهید گفت؟ آن هم در وضعیتی که بحران کرونا چنین شرایطی را به‌وجود آورده است؟ اینستاگرام کاربری دیگری هم دارد.

باور کنید من زنده هستم

آبان ۹۳ مرتضی پاشایی در بیمارستان بستری شد و همین کافی بود که شایعه درگذشتش در فضای مجازی پر شود. پاشایی آن روزها در مصاحبه‌ای این‌طور گفت: «نمی‌دانم چه شده که من با تکیه بر خدا و دعای خانواده و دوستانم زنده مانده‌ام اما برخی‌ها می‌خواهند مرا از دنیا بیرون برانند، انتظار نداشتم به جای ایجاد انگیزه برای زندگی و مبارزه من با این درد بزرگ، اندک روحیه‌ای را که داشته‌ام به نابودی بکشانند! مگر من در این دنیا جای چه کسی را تنگ کرده‌ام؟ از این نوع زنده به‌گورشدنم دلم سخت گرفته و با شایعه مرگ، غم بزرگی بر دل من و خانواده‌ام نشسته. باورکنید من زنده هستم!»

شایعاتی که البته تا روز فوت این خواننده مطرح کشورمان هم دست از سرش برنداشت تا جایی که خیلی‌ها در روز فوتش نوشتند: «شما که قبلا بارها مرتضی را کشته‌اید!» این شایعات البته کمتر نشد و در زمان بهنام صفوی، استاد محمدعلی کشاورز، استاد شجریان، مهرداد میناوند و... هم امان مردم را برید. استاد شجریان هنوز نفس می‌کشید و همایون شجریان بارها خبر فوت ایشان را تکذیب می‌کرد... .

شایعات را پخش نکنیم

درست است که همه ما از افراد معروف توقع بیشتری داریم اما نمی‌توان همه تقصیر را بر گردن آنها انداخت. بخشی از این اتفاق مهیب هم ماییم. ما که گاهی بدون پرس‌و‌جو و صرفا با تکیه بر یک پست یا استوری از فردی معروف، آن را برای دیگران فوروارد می‌کنیم بدون این‌که از صحت‌وسقم ماجرا مطلع باشیم و این فورواردکردن‌ها همین‌طور ادامه دارد تا بالاخره کسی آن را تکذیب کند! لطفا روزی چندبار این جمله را تکرار کنیم و آن را فقط برای بقیه نخواهیم! صفحه اینستاگرام و توییتر ما برای انتشار خبر فوری مرگ عزیز دیگران نیست و کاربردهای دیگری هم دارد. اگر چنین خبرهای مهیبی در کار باشد، منابع و خبرگزاری‌های معتبر، حواسشان هست.لطفا در رساندن خبرهای بد عجله نکنیم. کلیک گرفتن به هر قیمتی نمی‌ارزد .

کلیک‌گرفتن از خبر فوت

سرعت اطلاع‌رسانی مهم است اما همه چیز نیست. ناراحتی همه مردم در قبال از دست‌دادن یکی از هنرمندان کشورشان قابل درک است و ناراحتی دوستان و رفقای صمیمی آن هنرمند ملموس‌تر و قابل درک‌تر اما دقت در اطلاع‌رسانی و البته رعایت حال خانواده آنها نیز اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد اما آیا منابع معتبری این خبر را تایید می‌کنند؟ اعلام خبرهای این‌چنینی نه‌تنها باعث بی‌اعتمادی مردم به افراد دنبال‌کننده می‌شود بلکه به خانواده بیمار نیز آسیب می‌زند.

آسیب به روح و جسم مادری که از دار دنیار فقط همین یک پسر را دارد و این در حالی است که پسرش هنوز نفس می‌کشد اما عده‌ای به منظور کسب دنبال‌کننده بیشتر، خبرهای دروغین منتشر می‌کنند و این خبرها حتی پس از فوت او هم ادامه دارد! شخص دیگری از فوت علی انصاریان روز دوشنبه می‌نویسد و این‌که آقایان اجازه ندادند کسی مطلع شود و بعد ابراز پشیمانی می‌کند و آن توییت پاک می‌شود. به همین سادگی.

یگانه عصاری - رسانه / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

مسافران خواب بی‌آرتی

مسافران خواب بی‌آرتی

اتوبوس‌های بی‌آرتی از وسط بزرگراه امام علی(ع) می‌گذرند. اگر اهل تهران باشید یا دست کم گذرتان به این شهر افتاده باشد لابد دیده‌اید.

جلوه‌های ولایت در شعر عرب

جلوه‌های ولایت در شعر عرب

میراث شعر علوی در ادبیات عرب میراث عظیمی است، زیرا این ادبیات وسیله تمایز شعر شاعران شیعی از صدر اسلام تاکنون است.

گفتگو

بیشتر
عــامــه پسند

جمع‌بندی جشنواره فیلم فجر در گفت‌و‌گو با ایزدمهرآفرین، منتقد فیلم و فعال رسانه

عــامــه پسند

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر