jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۹۴۶۲۱   ۲۷ آذر ۱۳۹۹  |  ۲۳:۰۲

وظایف مرد در رابطه زناشویی

مهم ترین وظایف مرد در زندگی مشترک

وظایف مرد در زندگی مشترک بسیار حائز اهمیت است، اگر مردان از وظایف خود در رابطه زناشویی بی اطلاع باشند قادر به فراهم کردن خوشبختی برای خود و همسرشان در زندگی نخواهند شد.

مهم ترین وظایف مرد در زندگی مشترک

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از نمناک ، وظایف مردان در زندگی مشترک شاید به اندازه وظایف زنان تا کنون مورد توجه قرار نگرفته است. اما هنگامی که نگاهی به سیستم خانواده های مشکل دار می اندازیم، خواهیم دید که مسئولیت زیاد زندگی تنها بر دوش زنان خانواده است. در موارد بسیار نداشتن اطلاع خانمها از حقوق اجتماعی خود موجب تحمل این مسئولیت ها می شود. شاید تصور کنید در چنین خانواده هایی، مردان لذت برده و پیروز میدان هستند. اما با دقت بیشتر متوجه می شوید که مردها نیز طعم واقعی خوشبختی را درک نمی کنند. در این بخش  با وظایف مردان در زندگی مشترک از ابعاد مختلف بیشتر آشنا می شویم.

وظایف مرد در زندگی مشترک

برخی از وظایف مرد در زندگی مشترک از نظر قانونی شامل موارد زیر می باشد:

 فراهم کردن مسکن و لوازم آن در حد متعارف زمان، مکان و موقعیت زن

 مداوای بیماری زن در صورت مریضی

 تهیه غذا و پوشاک در حد متعارف زمان، پوشاک و موقعیت زن

 تهیه خدمتکار (اگر شأن اجتماعی و خانوادگی زن اقتضا دارد و یا اگر زن مریض باشد)

 خرید لوازم آرایشی و تزئینی در حد متعارف زمان، مکان و موقعیت زن

وظایف مردان در زندگی مشترک از نظر روانشناسی

 در اولویت قرار دادن خانواده

اولویت های زندگی پس از ازدواج تغییر می کند. بنابران مردان باید برای حفظ و دوام روابط خانواده، همسر و زندگی مشترک خود را در اولویت اصلی قرار دهند. به طور مثال وقت بیشتر خود را برای خانواده سپری کنند و نیازهای همسر و فرزندشان را شناخته و در جهت رفع آنها بکوشند. با اینکه مردان به روابطی با دوستان، خانواده خود و همکاران نیاز دارند اما نباید این روابط تمام وقت آنها را گرفته و جایگزین خانواده شود.

مهم ترین وظایف مرد در زندگی مشترک

 عشق ورزی بی قید و شرط

با اینکه بسیاری از رفتارهای غیرکلامی، محبت و عشق مردان را نسبت به همسر و فرزندان نشان می دهد، اما باید توجه داشت که زنان به محبت های کلامی نیز احتیاج دارند. بنابراین نباید از آنها توقع ذهن خوانی داشت. بیان برخی جملات ساده مانند دوسست دارم گاه بیش از تصور می تواند در روابط زوج ها تاثیرگذار باشد.

وفاداری به همسر

در اغلب فرهنگ ها آنقدر که به وفاداری زنان تاکید می شود توجهی به وفاداری مردان نمی شود.در حالیکه وفاداری به زن و زندگی یکی از وظایف مهم و اساسی مردان در زندگی مشترک است که میزان مسئولیت پذیری مردان نسبت به خانواده را نشان می دهد. برای ایجاد احساس امنیت، نیاز به وفاداری دوطرفه می باشد. بی وفایی یا همان خیانت سلامت روانی خانواده را از بین می بردو کانون زندگی را با خطر مواجه می سازد.

اجتناب از رفتارهای خشونت آمیز و تند

رفتارهای تند و خشونت آمیز به صورت ناخودآگاه یا آگاه، تاثیر بسیار منفی روی زنان می گذارد، عزت نفس آنها را خدشه دار کرده و سلامت روانی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. زنانی که با خشونت خانگی مواجه می شوند به احتمال زیاد دچار افسردگی و اضطراب خواهند شد. علاوه بر این زنانی که محبت کافی از سوی همسر خود دریافت نکنند در تربیت فرزندان و محبت به آنها دچار مشکل می شوند.

نقش مردان در موفقیت رابطه زناشویی

چنانچه در ادامه ی این بخش از خانواده پلاس نمناک اشاره شده است در رابطه زناشویی موفق، تامین غرایز جنسی هر دو نفر یعنی زن و مرد اهمیت دارد. مردانی موفق هستند که بدانند همسرشان از روابط زناشویی لذت برده و از نظر روحی و جسمی آماده است.

اغلب زنان به تاریخ های مهم در زندگی اهمیت می دهند مانند سالگرد ازدواج، سالروز تولد، عید و ... بنابراین در صورت فراموشی مردان، زنان تصور می کنند که مورد بی توجهی قرار گرفته اند. زن از شوهر خود توقع نگاه عاشقانه و شنیدن کلمات احساسی دارد. او مایل است که شوهرش اولین فردی باشد که تغییرات رنگ مو و آرایشش را درک کند. در غیر اینصورت احساس سرخوردگی و عدم توجه از سوی همسرش را می کند. این زنان در ارتباط زناشویی نیز نمی توانند رابطه خوبی داشته باشند.

پرخاش، بهانه گیری، عصبی شدن و در نتیجه سرکوب کردن امیال جنسی که به طلاق جنسی می انجامد، از پیامد همبستری نامناسب است. مردانی که آشنا به روابط زناشویی موفق هستند در سخت ترین شرایط لبخند خود را از خانواده دریغ نمی کنندو در سختی ها و مشکلات صبور و شکیبا هستند و مشکلاات خود را با خانواده در میان گذاشته و با آنها مشورت می کنند.

یکی از وظایف مردها در رابطه زناشویی موفق به روز بودن آنها است. یک مرد موفق مطالعه و آگاهی از جامعه را فراموش نمی کند. از ورزش و تفریح خود با خانواده غافل نمی شود. درآمد خود را مطابق با نیازهای خانواده بودجه بندی می کند و در مورد نحوه رسیدن به اهداف و رفع مشکلات با خانواده مشورت می کند.

نیاز مردان به مشاوره در رابطه زناشویی و زندگی مشترک

قبل از بروز هر نوع آسیب به بنیان خانواده، یکی از وظایف مردان مراجعه به مشاور برای پیشگیری است. طلاق یا از هم گسیختگی خانواده ها یا طلاق عاطفی بسیاری از خانواده ها را درگیر کرده است. این اتفاق بسیار مضرتر از زمانی است که طلاق حقیقی و رسمی در خانواده ها رخ دهد.زیرا در طلاق عاطفی زوجین نسبت به یکدیگر بی تفاوت هستند و به نیازهای عاطفی، جنسی و اقتصادی همسر خود بی توجه می باشند. این شرایط مانع پیشرفت خانواده در بسیاری جهات می شود. در این نوع زندگی دخالت اطرافیان به تدریج بیشتر می شود. بنابراین با مراجعه به مشاور می توان زندگی را به مسیر مطلوب هدایت کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حادثه حماسه‌ ساز

حادثه حماسه‌ ساز

واقعه سال ۶۰ آمل و حمله گروهک تروریستی اتحادیه کمونیست‌ها نقطه‌عطفی در تاریخ تحرکات مسلحانه عناصر ضدانقلاب علیه جمهوری اسلامی ایران بود. بعد از پیروزی انقلاب‌اسلامی برخی مخالفان مشی مذهبی ساختار جدید سیاسی ایران، با توجه به نابه‌سامانی‌های موجود درصدد ایجاد آشوب برآمدند و تلاش کردند حداقل در برخی مناطق‌مرزی و حساس کشور قدرت عمل را به دست گیرند.

گفتگو

بیشتر
راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر