افزایش تا 100 درصدی قیمت از میدان مرکزی میوه و تره بار تا مغازه های سطح شهر باعث شده خانواده ها توان خرید کمتری داشته باشند، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه هم معتقد است میوه گران به دست آنها می رسد و مغازه ها گران فروش نیستند.
کد خبر: ۱۲۷۷۴۸۶

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، قیمت میوه در بازار تهران همچنان افزایشی است و قصد پائین آمدن ندارد و خرید برای قشر متوسط جامعه هم بسیار سخت شده است. در مصاحبه با کشاورزان، آنها از قیمت‌های پائین گلایه دارند اما زمانی که پای این محصولات به بازار می‌رسد، رقم‌های نجومی پیدا می‌کند، تا به حال این معما را هم کسی از مسئولان نتوانسته رمزگشایی کند.

مسئولان به جای گرانفروشی مغازه ها آنرا گرانی میوه می نامند و می گویند: میوه گران به دست مغازه دار می رسد و آنها هم مجبورند گران بفروشند.

اسدالله کارگر رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران امروز گفته است «در بازار میوه با گرانی مواجه هستیم نه گرانفروشی و بالا رفتن هزینه تولید و عرضه میوه دلایل گرانی قیمت ها در بازار است».

آنچه مردم معمولی در بازار میوه با آن مواجه هستند قیمت های نجومی میوه است که از چند ماه پیش مسئولان مرتب قول کاهش قیمت را می‌دهند اما هیچ وقت عملی نمی‌شود.

کارگر امروز قول دیگری داده و گفته است معمولاً در اواخر فصل تابستان و تا مدتی از آغاز پاییز به دلیل عرضه میوه‌های پاییزی در کنار میوه‌های تابستانه و تنوع و انبوه عرضه، قیمت میوه 10 تا 15 درصد کاهش می‌یابد و کاهش قیمت از 25 روز پیش آغاز شده و تا « 20 روز آینده نیز ادامه دارد.»

معلوم نیست این مسئول عدد کاهش را با چه معیاری سنجیده است، شاید نسبت به قیمت‌های نجومی یکی دو ماه پیش واژه کاهش را مطرح کرده است. اما هر تعبیری که مسئولان داشته باشند در کف بازار قیمت‌ها آنچنان گران است که خانواده با درآمد متوسط توان خرید آن را ندارد. شاید اگر آمار موثقی از سرانه مصرف میوه منتشر شود گویای این خواهد بود که سرانه مصرف میوه در کشور به شدت کاهش یافته است.

افزایش 100درصدی قیمت میوه از میدان مرکزی تا بازار

قیمت انواع میوه‌ها در مغازه‌های سطح شهر در محدوده 15 هزار تومان و بیشتر است. جدیدترین قیمت میوه در میدان مرکزی میوه و تره‌بار هم از بالا بودن قیمت‌ها حکایت دارد که البته زمانی که پای این میوه‌ها به بازار می‌رسد معمولاً رشد صددرصدی دارند. اگرچه طبق قانون مغازه‌ها مجاز هستند تنها براساس فاکتور 30 درصد به این قیمت‌ها اضافه کنند.

براساس قیمت عمده‌فروشی میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران، هر کیلو انار 11 هزار تومان، انگور بی‌دانه قرمز 16 هزار تومان، آلوی شابلون 12 هزار تومان، پسته تازه 75 هزار تومان به فروش می‌رود. قیمت سیب هم که فصل برداشت آن است، از کیلویی 8 هزار تا 12 هزار تومان متغیر است. گلابی بیروتی 25 هزار تومان، موز 18 هزار و 500 تومان و هلوی هسته‌جدا 12 هزار تومان به فروش می‌رود.

در این میان قیمت انواع لیمو که پیش از این به میوه‌های ضدکرونا معروف شده بود نیز به این شرح است: هر کیلو لیموترش ریز 15 هزار و 500 تومان و لیموترش سنگی 13 هزار تومان عرضه می‌شود.

میوه‌های خارجی هم در بازار همچنان جولان می‌دهد. هر کارتن آناناس 650 هزار تومان قیمت خورده است.

قیمت انواع میوه‌ها در میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران به این شرح است.

 

قیمت میوه در مسیر صعود (+جدول)

البته باید توجه کرد وقتی پای این میوه‌ها به مغازه‌های سطح شهر می‌رسد، آنها قیمت اجاره بهای‌شان را هم به اینها اضافه می‌کنند و از پائین شهر تا شمال‌شهر این قیمت‌ها بسته به اجاره‌هایی که می‌پردازند متغیر می‌شود و در برخی مواقع افزایش‌های بیش از صددرصد نسبت به قیمت‌های میدان مرکزی را شاهد هستیم.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها