jamejamonline
اقتصادی اقتصاد ایران کد خبر: ۱۲۷۷۲۹۰   ۰۵ مهر ۱۳۹۹  |  ۲۳:۰۳

سال آبی ۹۸-۹۹ در حالی به پایان رسید که میزان بارش ها نسبت به سال گذشته هفت درصد کاهش را ثبت کرد اما با توجه به رشد ۲۷ درصدی بارش‌ها در این سال آبی نسبت به آمار درازمدت، سال آبی ۹۸-۹۹ سالی پربارش و به عبارتی سالی تَر شناخته شده است.

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، دو سال است که کشور از حیث بارندگی وضعیت خوبی دارد و شاهد بهبود منابع آبی پس از سال ها خشکسالی هستیم، سال ۹۸-۹۹ نیز همچون سال قبل از آن سالی پر آب بود به گونه ای که بر اساس آمار رسمی دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، ارتفاع کل ریزش‌های جوی از آغاز سال آبی ۹۸-۹۹ (اول مهر ۹۸) تا سی‌و یکم شهریورماه ۹۹ (۳۶۵ روز تمام سال آبی) بالغ بر ۳۱۷.۷ میلی‌متر است.

این مقدار بارندگی نسبت به میانگین آمار درازمدت بارش‌ های ایران در ۵۱ سال اخیر (۲۴۹.۸ میلی‌متر) ۲۷ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۳۴۲.۱ میلی‌متر) کاهشی ۷ درصدی را نشان می‌دهد.

قاسم تقی زاده خامسی -معاون آب و آبفای وزیر نیرو روز گذشته با انتشار جدول بارش های کشور در صفحه اینستاگرام خود نوشت: اول مهر سال نوی آبی کشور است و مهر در همه سال ها زمانی است که بیلان آبی کشور جمع بندی می شود.

کم ترین و بیشترین بارش در کدام استان ها رخ داد؟

وی با بیان اینکه رتبه بارش های سال آبی ۹۸- ۹۹ نسبت به دوره ۵۱ ساله اخیر در جایگاه ششم قرار دارد، اظهار کرد: کمترین میزان بارش سالانه در استان یزد با ۱۲۱ میلیمتر و بیشترین در استان لرستان با 1159 میلیمتر بوده است، با اینکه نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد کاهش دارد.

تقی زاده خامسی افزود: کمترین بارندگی نسبت به سال گذشته در استان ایلام با کاهش ۴۳ درصدی و بیشترین افزایش در سیستان و بلوچستان با ۶۲ درصد بوده است.

رییس هیات مدیره شرکت مدیریت منابع آب ایران نوشت: با اینکه آب ورودی به سدها نسبت به سال گذشته ۳۷ درصد کاهش دارد، اما موجودی فعلی مخازن سدهای ایران نسبت به سال گذشته فقط چهار درصد کاهش نشان می دهد.

وی با بیان اینکه پیش بینی پاییز امسال خشک تر از پارسال است، گفت: راه حل تشکیل مدیریت حوضه های آبریز و واگذاری ظرفیت های هر سال به همه ذینفعان است. تصمیم ها فردی نیست کمیته ای با ریاست استاندار تصمیم گیری خواهد کرد.

در تهران چه گذشت؟

در تهران نیز بر اساس اعلام رضوی - مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران- از تاریخ اول مهرماه سال ۱۳۹۸ تا دوم مهر ماه شاهد ۴۶۱.۷ میلی‌متر بارندگی بوده‌ایم که این میزان بیشترین میزان بارندگی استان تهران در ۵۰ سال اخیر بوده است. به دلیل تغییر اقلیم سال گذشته تنوع خاصی داشتیم به طوری که پنج ماه اول سال شاهد کمبود بارندگی‌ها بودیم. فصول پاییز و زمستان نیز کم‌بارش سپری شد اما در ماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت‌ماه شاهد بارش قابل ملاحظه‌ای بودیم.

وی با بیان این‌که میزان بارش‌ها به گونه‌ای بود که تراز آبی استان تهران را به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش داد، اظهار کرد: در اسفندماه سال گذشته ۹۲ میلی‌متر بارندگی، در فروردین‌ماه ۱۳۷ میلی‌متر و در اردیبهشت‌ماه و اوایل خردادماه ۵۷ میلی‌متر بارندگی رخ داد که سرجمع تا پایان بهار باعث شد رکورد نیم قرن بارندگی در شهر تهران زده شود.

با بیان این‌که بیشترین میزان بارندگی در مرکز و جنوب تهران رخ داد و مناطق شمالی با کاهش بارندگی مواجه شدند، گفت: ‌در سال گذشته شاهد کاهش بودجه برفی نیز بودیم، اما در هر صورت توانستیم تابستان را بدون مشکل سپری کنیم و ۱۴ درصد بیشتر به بخش کشاورزی، ۱۵ درصد بیشتر به بخش صنعت و هشت درصد بیشتر به بخش شرب اختصاص دهیم.

سال آبی خوبی پیش رو خواهیم داشت

در این میان رضا اردکانیان - وزیر نیرو- اعلام کرد که سالی که پشت سر گذاشتیم، ۹۸-۹۹، از حیث بارش‌ها سال خوبی بود. متوسط ۵۰ ساله ما ۲۵۰ میلیمتر است درحالی که سال گذشته ۳۱۷ میلیمتر بارش داشتیم یعنی ۲۷ درصد بارشمان از متوسط درازمدت بیشتر شد و باعث شد بتوانیم پاسخگوی همه بخش ها باشیم.

به گفته وی، در بخش کشاورزی حتی بیش از سال های گذشته توانستیم آب تحویل دهیم. الان هم از حدود ۵۱ میلیارد متر مکعب حجم مخازن حدود بیست و هفت و نیم میلیارد متر مکعب آب داریم. وضعیت خوبی است. جز در دو مورد که شرایط لب به لبی است به تعبیری و ان شاء الله مدیریت خواهد شد دغدغه‌ای نداریم. ان شاءالله مردم رعایت هم خواهند کرد که بدون مشکل این سال آبی را پشت سر خواهیم گذاشت.

درست که در سال های اخیر وضعیت بارش ها بهبود یافته اما نباید فراموش کرد که ایران در یک منطقه خشک قرار دارد و حفاظت از این مایه حیات امری مهم و ضروری برای همه افراد جامعه است چراکه اگر قدر آب شناخته نشود آیندگان با چمالش های جبران ناپذیری مواجه خواهند شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

با توجه به موج گرانی کالاهای اساسی و تورم‌های بی‌ سابقه در چند سال اخیر و همچنین رشد اقتصادی کشورمان که در یک دهه اخیر نزدیک به صفر بوده‌است، قدرت خرید مردم و خانوارهای ایرانی به‌ شدت کاهش یافته و سفره آنها نیز کوچک‌تر شده‌است.

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر