jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۲۷۲۴ ۲۷ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

در نشست اتحادیه بین‌المللی نجوم دو نام کاوه و کاویان برای یک ستاره و سیاره خورشیدی انتخاب شد

دو ایرانی کهکشانی

با اعلام جفت‌نام منتخب ایرانیان برای ستاره HD175541و سیاره فراخورشیدی HD175541b در جریان نشست خبری ظهر دیروز اتحادیه بین‌المللی نجوم (IAU) در رصدخانه پاریس، پویش ملی #ستاره- سیاره به کار خود پایان داد. به این ترتیب از این پس مؤلفان می‌توانند در خبرها، مقالات، کتاب‌ها و ... از نام‌های ایرانی «کاوه» برای ستاره و «کاویان» برای سیاره فراخوشیدی مذکور که به دور آن ستاره در گردش است، استفاده کنند.

این نام را اکبر قهری از ایران در جریان برگزاری پویش #ستاره- سیاره به کمیته ملی نامگذاری ستاره و سیاره فراخورشیدی پیشنهاد داده بود؛ کمیته‌ای که با مشارکت جمعی از فعالان و مروجان نجوم زیر نظر اتحادیه بین‌المللی نجوم در تابستان امسال در کشور تشکیل شد و نخستین نشست خبری خود را یکشنبه ۲۷ مرداد در سازمان فضایی ایران برگزار کرد.
در جریان این برنامه به کشورهایی که طرح خود را به تایید اتحادیه بین‌المللی نجوم رسانده بودند، امکان برگزاری یک پویش (کمپین) ملی برای نامگذاری سیاره فراخورشیدی و ستاره‌ای که به دور آن می‌گردد داده شده بود. به این ترتیب قرار شد نام برگزیده در کشورهای مشارکت‌کننده پس از تصویب اتحادیه بین‌المللی نجوم برای همیشه روی ستاره و سیاره از پیش تعیین شده ماندگار شود.
در ایران در مرحله اول این پویش 519 جفت نام پیشنهادشده همراه با توضیح کوتاهی در دفاع از آنها از سوی پیشنهادکنندگان‌شان با استفاده از سامانه ثبت اطلاعات در وبگاه ویژه این پویش به نشانی iranplanet.ir در اختیار کمیته‌ملی این پویش قرار گرفت. سپس اعضای این کمیته با در نظر گرفتن شاخص‌های مختلفی نظیر فلسفه نام پیشنهادی، مفهوم و پرمعنا‌بودن نام پیشنهادی برای ایرانیان، املا و تلفظ آن در زبان‌های دیگر و ... در این مرحله ده‌جفت‌نام منتخب برای راهیابی به مرحله رأی‌گیری پیامکی را مشخص کرد. این ده‌جفت‌نام عبارت بودند از: «آذر و یلدا»، «افروز و آرام»، «رستم و سهراب»، «رودابه و رستم»، «شیرین و فرهاد»، «کاوه و کاویان»، «میترا و تیدا»، «همایون و ماهور»، «هور و هیوا» و «هورسان و هورمزد».
در این مرحله با رأی‌گیری پیامکی که با مشارکت 1992 رأی‌دهنده انجام شد، به ترتیب جفت‌نام‌های «کاوه و کاویان» با 347 رأی، «هور و هیوا» با 304 رأی و «آذر و یلدا» با 296 رأی بالاترین آرا را به خود اختصاص دادند. «کاوه و کاویان» به‌عنوان اسامی برگزیده و دو نام دیگر به‌عنوان اسامی پشتیبان برای تصمیم‌گیری نهایی در اختیار کمیته نامگذاری اتحادیه بین‌المللی نجوم قرار گرفت. کارشناسان این اتحادیه نیز با بررسی شاخص‌ها و با احترام به آرای مشارکت‌کنندگان در پویش ملی #ستاره- سیاره در ایران، جفت‌نام «کاوه و کاویان» را برای ستاره HD175541 و سیاره فراخورشیدی HD175541b در صورت فلکی مار برگزیدند و در نشست خبری دیروز این اسامی را به‌طور رسمی اعلام کردند.
جالب است بدانید در جریان پویش‌های مشابه اتحادیه بین‌المللی نجوم که در بیش از 110 کشور برای نامگذاری ستاره‌های دیگری برگزار شده بود، پاکستانی‌ها «شمع و پروانه»، عراقی‌ها « اوروک و پادشاهی بابل» و آذربایجانی‌ها «مهسَتی و گنجه» را به‌عنوان جفت‌نام برای نامگذاری ستاره‌های معرفی‌شده به آن کشورها انتخاب کرده و به تصویب اتحادیه بین‌المللی نجوم رسانده‌اند.
پیش از این در سال 2015 نخستین بار این پویش برگزار شده بود و احتمال دارد تا پنج سال دیگر هم شاهد تکرار این پویش باشیم.

کاظم کوکرم

عضو کمیته ملی نامگذاری ستاره و سیاره فراخورشیدی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر
مادر و دخترانه!

گفتگو با بازیگران سریال «مادرانه» که این روزها از آی‌فیلم بازپخش می‌شود

مادر و دخترانه!

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر