jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۱۹۷۳۲ ۰۵ مرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

‌براساس تصمیم دولت، کالاهای اساسی ارز 4200 تومانی دریافت می‌کنند تا نوسانات ارزی متوجه این نرخ این نوع کالاها برای مصرف‌کنندگان نشود اما بعضاً شاهد هستیم با وجود این‌که دولت ارز ارزان برای واردات کالاهای اساسی اختصاص می‌دهد برخی کالاها با نرخ بالاتر به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد.

چندی پیش گوشت قرمز با مشکلاتی همراه شد که درنهایت دولت تصمیم گرفت این کالا را از لیست ارزی 4200 تومانی خارج کند و ارز نیمایی به آن اختصاص دهد و نهایتا با افزایش قیمت گوشت قرمز برخی خانوارها این کالا را از سبد مصرفی خود حذف کردند. اخیراً قیمت مرغ به سرنوشتی مانند گوشت قرمز دچار شده که در صورت عدم دخالت دولت وضعیت پیچیده‌ای به وجود خواهد آمد.
حال این پرسش پیش می‌آید که چرا مرغ تا این حد مهم است؟ با حذف گوشت قرمز از سبد خرید برخی خانوارها گوشت مرغ جایگزین آن شد و از آنجایی که گوشت ماهی قیمت بالاتری دارد مردم پروتئین را از تخم مرغ تأمین می‌کردند. در نتیجه به نوعی می‌توان گفت با کاهش قدرت خرید مردم، مرغ به اندازه نان و برنج در سبد مصرفی خانوار اهمیت دارد؛ اما اخیراً شاهد هستیم مرغ افزایش قیمتی را تجربه کرده و در آینده‌ای نه‌چندان دور تخم مرغ هم با رشد قیمت همراه خواهد شد. هر زمان که مرغ افزایش قیمت پیدا کرده کمتر از یک ماه تخم مرغ نیز با رشد قیمت همراه بوده که دولت در این زمینه باید مراقب باشد.
دولت در این شرایط باید اقدامات ویژه‌ای انجام دهد تا کالاها با قیمتی که مصوب می‌کند به دست مردم برسد. به‌طور معمول اقشار کم‌درآمد و متوسط مرغ را به‌عنوان مصرف اصلی گوشت خود تعریف کردند و حذف شدن این کالا از سبد خانوار به این معناست که دولت توانایی لازم را در بحث قیمت‌گذاری و نظارت در این زمینه ندارد. وزارت جهاد کشاورزی نهاده‌های دامی و همچنین داروهای مربوط به دام و طیور را باید به‌موقع تهیه کند تا کشور با کمبود کالای اساسی روبه‌رو نشود. آن‌طور که در اخبار شنیده می‌شود اکنون دولت پیگیر حل شدن موضوع افزایش نرخ کالاهای اساسی است و ظاهرا به‌زودی این مشکل برطرف خواهد شد.‌

دکتر جعفر قادری

کارشناس اقتصادی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر