jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۰۶۱۸۳   ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

مستند «گلستان بر سیل» به کارگردانی وحید فراهانی روایتی متفاوت از همیاری مردم برای کمک به سیل‌زدگان استان گلستان است.

وحید فراهانی در گفت‌وگو با تسنیم، از ساخت مستند جدید خود که با موضوع سیل در استان گلستان است، خبر داد و گفت: برای ساخت مستندی با موضوع سیل اخیر کشور، به استان گلستان و روستاهای آق‌قلا و گمیشان رفتیم. در این سفر می‌خواستیم که علاوه بر نمایش مشکلات مردم و بازتاب صحبت‌های آنان، به خدمت‌رسانی‌هایی بپردازیم که از همان روز اول آغاز شد و کم‌کم انسجام پیدا کرد. به دلیل تبلیغات منفی که علیه این خدمت‌رسانی‌ها چه در داخل و چه در خارج صورت گرفته بود، تلاش کردیم تا با حضور در منطقه، تصویری مستند و واقعی را ارائه کنیم. همان‌طور که در بسیاری از رسانه‌ها نیز مطرح شد، از همان روزهای اول وقوع سیل، سپاه، ارتش و بسیج پای کار آمدند و کار خدمت‌رسانی به مردم سیل‌زده را با سرعت بسیار خوبی جلو می‌بردند. طبخ و توزیع غذا، احداث بیمارستان صحرایی و اسکان مردم از جمله فعالیت‌های سازمان‌بخش این نهادها بود.
او به سوژه‌های اصلی در ساخت این فیلم اشاره کرد و گفت: بعد از گذشت دو سه روز که بر اتفاقات منطقه اشراف پیدا کردیم، روی چند سوژه ویژه دست گذاشتیم و کار کردیم. یکی از این اتفاقات مربوط به غرق شدن یکی از قایق‌های امدادی بود. چند نفر از نیروهای امدادی که برای ساخت یک سیل‌بند اعزام شده بودند، در راه برگشت غرق شده و همه به دنبال پیدا کردن اجساد آنان بودند. تلاش‌های مردم و بقیه نیروهای امدادی برای یافتن اجساد آنان، یکی از سوژه‌های دراماتیکی بود که در این مستند به تصویر کشیده شد. علاوه بر این، تلاش‌های مردم برای ساخت سیل‌بند، ترمیم جاده‌ها و بازسازی خانه‌ها نیز در قاب دوربین‌مان قرار گرفت.
فراهانی اضافه کرد: یکی دیگر از اتفاقات مهمی که در مناطق سیل‌زده دیده می‌شد، ورود کمک‌های مردمی و توزیع آن در بین اهالی بود. برای مثال، به دلیل وجود آب در اکثر معابر، حمل و نقل باید با استفاده از قایق انجام می‌شد. بر همین اساس، بسیاری از اهالی بومی روستاهای دیگر که درگیر سیل نشده بودند، ماهیگیری خود را متوقف کرده و قایق‌های خود را به مناطق سیل‌زده فرستاده بودند. همچنین بسیاری از کسانی که ماشین‌های آفرود داشتند، همراه با اتومبیل‌های خود به این منطقه آمده بودند. آنان علاوه بر کمک به مردم، وظیفه انتقال کمک‌های مردمی به مناطق صعب‌العبور را برعهده داشتند.
این فیلمساز به حضور نیروهای داوطلب بسیجی، طلاب و .... در مناطق سیل‌زده اشاره کرد و گفت: از شهرهای مختلف نیروهای داوطلب بسیج، طلاب حوزه علمیه و... در منطقه حضور پیدا کرده و به امدادرسانی مشغول بودند. یکی از نکات جالب حضور آنان این بود که به دلیل تداخل زمان وقوع سیل با ایام عید، بسیاری از این افراد سفرهای نوروزی خود را نیمه‌کاره رها کرده و خود را به مناطق سیل‌زده رسانده بودند. جالب این که بسیاری از گروه‌های پزشکی که برای امدادرسانی به روستاهای مختلف می‌رفتند، همراه با خود یک روحانی می‌بردند، چرا که می‌گفتند اگر یک روحانی همراه‌تان باشد، مردم بهتر اعتماد کرده و ارتباط برقرار می‌کنند. این طلاب در امور مختلفی نظیر لجن‌کشی از خانه‌ها، بازسازی‌ها و... نقش فعال داشتند.
این کارگردان و مستندساز ضمن اشاره به روند تولید این مستند گفت: بعد از انجام هماهنگی‌ها، چیزی در حدود یک هفته بعد از وقوع سیل وارد این منطقه شدیم و به مدت دو هفته در آنجا تصویربرداری داشتیم. در این مدت هنوز هم آب زیادی وجود داشت و خطر سیل مردم را تهدید می‌کرد. این مستند گزارشی که آخرین مراحل تدوین را پشت سر گذاشته است، 28 دقیقه‌ای است و نام آن را گلستان بر سیل گذاشتیم.
عوامل ساخت این مستند عبارتند از: کارگردان و تدوینگر: وحید فراهانی، تهیه‌کننده: اصغر بختیاری، تصویربردار: میثم پور‌رشیدی و مدیر تولید: معین احمدی.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سال تحصیلی با ١٠هزار کلاس جدید

سال تحصیلی با ١٠هزار کلاس جدید

ماه مهر همواره یادآور فرا رسیدن بهار تعلیم و تربیت، تبلور تلاش و تکاپوی پرشتاب و شوق‌انگیز برای فتح قله‌های دانش و کرامت انسانی است تا هرچه بیشتر زنگارهای جهل و نادانی از پیکره جامعه زدوده‌شود و انسان‌ها در مسیر حیات بخش آگاهی و تکامل قرار گیرند.

«لحظه»ای که مهم است

«لحظه»ای که مهم است

«علی لندی که بود و چه کرد؟ (۲ نمره)» در بهترین حالت این سوالی است که سال‌های بعد در امتحانات دانش‌ آموزان مطرح می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها