jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۹۷۱۴۶ ۲۲ اسفند ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

خیلی از افراد، هر دردی را که در پهلوها احساس می‌کنند به کلیه‌ها نسبت می‌دهند و با نگرانی زیاد به پزشک مراجعه می‌کنند.
هدف ما از یادداشت امروز، آموزش نحوه تشخیص دردهای کلیوی از غیر کلیوی است و این‌که یاد بگیریم چه زمانی درد پهلوها رو به کلیه و سیستم ادراری نسبت بدهیم یا این‌که باید عامل درد را در جایی به جز کلیه‌ها جویا شویم.
شایع‌ترین عامل درد پهلوها، دردهای اسکلتی-عضلانی است که اغلب ناشی از ضعف عضلات کمر و عضلات مجاور ستون فقرات است که خصوصا وقتی با اسپاسم و گرفتگی همراه باشد، خود را به‌صورت دردهای شدیدی نشان می‌دهد و گاهی نیز به صورت دوطرفه احساس می‌شود. این دردها معمولا با حرکت و فعالیت تشدید می شود و با استراحت و گرم کردن پهلوها رو به بهبود می‌رود.
در این موارد معمولا استراحت، استفاده از شل‌کننده‌های عضلانی و داروهای ضد التهاب و ضد درد، انجام ورزش‌های تقویت‌کننده عضلات و آب درمانی، لیزر یا تزریق‌های موضعی دارو در موارد شدید کار ساز است.
پس چه زمانی باید درد را به کلیه‌ها نسبت داد و برای ارزیابی و درمان زودتر مراجعه کرد؟
درد پهلوی خفیف تا شدید که اغلب یکطرفه است، به همراه این موارد می‌تواند علل کلیوی را مطرح کند:
وجود همزمان علائم ادراری مثل سوزش یا تکرر، افزایش شدید، کدر بودن یا خون در ادرار
وجود همزمان تهوع و استفراغ
وجود همزمان تب و لرز و حال عمومی بد
تیر کشیدن درد پهلو در ناحیه تناسلی
کاهش یا قطع جریان ادرار
وجود سابقه بیماری‌های ارولوژیک مثل عفونت ادراری قبلی یا سنگ ادراری
بهبود نیافتن درد به‌رغم درمان‌های معمول شامل استراحت و مسکن و...
در صورتی که درد پهلوی شما همراه با هر کدام از موارد فوق بود، لازم است آن را جدی گرفته و در اسرع وقت به ارولوژیست مراجعه کنید.
در این موارد پزشک بعد از اخذ شرح حال دقیق و انجام معاینه، معمولا درخواست آزمایش ادرار و سونوگرافی از سیستم ادراری می‌کند تا علل احتمالی مانند وجود سنگ سیستم ادراری، عفونت کلیه‌ها یا حتی تومور در سیستم ادراری را مشخص کرده و درمان مقتضی را برای شما شروع ‌کند.

دکتر سلمان اسلامی

متخصص اورولوژی کلیه و مجاری ادرار

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر