jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۹۲۴۴۸   ۲۸ بهمن ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

در روزهای اخیر بارش برف سیاه و سمی در چند شهر منطقه سیبری روسیه که محل زندگی حدود 6/2 میلیون نفر است، موجب نگرانی جدی شده است.

به گزارش مهر، در منطقه کوزباس سیبری که محل بارش این نوع برف است، تعداد زیادی معدن زغال سنگ وجود دارد که از نظر وسعت در جهان کم نظیرند و آلودگی ناشی از فعالیت این معادن باعث بارش برف سیاه شده است. بارش این برف همراه با فرود آمدن گرد و غبار به‌شدت سمی ناشی از استخراج زغال‌سنگ از معادن بوده و پخش شدن غبار یادشده در هوا می‌تواند موجب ابتلای مردم محلی به انواع بیماری‌ها شود. کارخانه‌ها و معادن استخراج زغال‌سنگ سیبری مجهز به سپرهایی محافظ برای جلوگیری از خروج غبار و پودر زغال‌سنگ هستند، اما عملکرد نامناسب این سپرهای حفاظتی باعث شده تا برف سیاه و سمی بر فراز سیبری باریدن بگیرد. این مشکل در سال ۲۰۱۸ نیز در این منطقه رخ داده بود. به گفته فعالان زیست‌محیطی این روزها یافتن برف سفید در سیبری بسیار دشوارتر از یافتن برف سیاه است و هنوز مقدار زیادی گرد و غبار ناشی از فعالیت معادن زغال‌سنگ در هوا وجود دارد که تا پایان زمستان فجایع زیادی خلق می‌کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر