jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۱۷۷۹۹۶   ۰۲ آذر ۱۳۹۷  |  ۲۰:۳۰

عقب‌نشینی فروشندگان از بازار مسکن

وام مسکن افزایش می‌یابد؟

رئیس کل بانک مرکزی از لزوم اصلاح وام خرید مسکن سخن گفت اما به جزئیات آن اشاره‌ای نکرد.

وام مسکن افزایش می‌یابد؟

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، در شرایطی که وزیر سابق راه و شهرسازی قبلا پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات خانه اولی‌ ها از ۱۶۰ میلیون به ۲۰۰ میلیون تومان را ارائه کرده بود عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در یک برنامه تلویزیونی از لزوم اصلاح وام خرید مسکن سخن گفت و اظهار کرد که مطالعه اولیه در این زمینه انجام شده، اما هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌ایم.

وی افزود: ساختمان بخش مهمی است که اگر رونق بگیرد صنایع قبلی این بخش رونق خواهد گرفت. بایستی آثار تورمی افزایش تقاضا را هم مورد توجه قرار دهیم.

همتی با بیان اینکه منابع افزایش اعتبارات باید از یک جایی تامین شود، گفت: این فرایند باید بهینه شود؛ یعنی هم رونق ایجاد کنیم و هم اینکه آثار تورمی در این شرایط ایجاد نشود. تمهیدات خاصی می‌خواهد که در حال بررسی آن هستیم.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: در آینده نزدیک درباره این موضوع تصمیم‌گیری می‌کنیم. به نظرم باید وام خرید مسکن اصلاح شود چون قبول دارم حجم وام‌های خرید دیگر جواب نمی‌دهد. درباره این موضوع تصمیم می‌گیریم، ولی نمی‌خواهم الان قولی بدهم که نتوانم به آن عمل کنم. معتقدم که باید کمتر حرف بزنیم.

عقب‌نشینی فروشندگان از بازار مسکن

در حالی که قیمت مسکن شهر تهران تورم سالیانه و حتی ماهیانه را تجربه می‌کند و هم اکنون به میانگین ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در هر مترمربع رسیده رئیس اتحادیه مشاوران املاک از عقب‌نشینی فروشندگان از بازار مسکن خبر داد.

از این جمله می‌توان برداشت کرد که فروشندگان در انتظار تورم آتی بخش مرکز هستند، اما کارشناسان می‌گویند با توجه به کاهش ۳۲ درصدی معاملات و فاصله شدید بین قیمت مسکن و توان طرف تقاضا هر نوع افزایش قیمت صرفا منجر به تشکیل رکود بازار مسکن خواهد شد.

خسروی در این خصوص می‌گوید به فروشندگان و خریداران تاکید می‌کنیم که اقدام به خریدوفروش کنند زیرا اگر فروشندگان این نیت را دارند که در آینده گران تر بفروشند باید گران تر هم بخرند. از سوی دیگر با توجه به پیشتاز بودن بخش مسکن در اقتصاد کلان رونق این بخش منجر به رونق اقتصادی می‌شود.

تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی زوجین تا سال قبل حدودا ۵۰ درصد یک واحد ۶۰ متری براساس میانگین شهر تهران را پوشش می‌داد، اما این رقم در مهرماه امسال به حدود ۳۰ درصد رسیده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

عوامل کاهش نرخ ارز

عوامل کاهش نرخ ارز

سیزدهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری به پایان رسید و در روز اعلام نتایج بازارهای طلا، سکه و ارز کاهش قیمت را تجربه کردند و بورس نیز در دو روز گذشته سبزپوش بود.

بورس و دولت سیزدهم

بورس و دولت سیزدهم

بازار سهام، بازار هوشمندی است که می‌تواند اتفاقات سیاسی را قبل از به وقوع پیوستن پیش‌بینی و بر اساس احتمالات به رخدادهای آن نظیر انتخابات واکنش نشان دهد.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر