jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۱۰۷۴۳   ۳۱ شهريور ۱۳۸۵  |  ۲۳:۲۱

امروز 14 میلیون دانش آموز مقاطع مختلف تحصیلی به اضافه دانش آموزان کلاس اولی که پنجشنبه روز اول مدرسه آنها بود با حضور در مدارس سراسر کشور زنگ مهر را می شنوند و راهی کلاسها می شوند اما خبر آلودگی هوای تهران و 7 شهر بزرگ کشور

، دانش آموزان این 8 شهر را دچار نگرانی کرده است.
آیا آلودگی هوا دوباره به سراغ پایتخت و شهرهای بزرگ می آید؛ در آستانه بازگشایی مدارس برای سال تحصیلی جدید ، زمزمه تعطیلی مدارس تهران به دلیل آلودگی هوا در برخی محافل آموزشی پیچید اما تکذیب شد و اینک در روز اول مهر ، پیش بینی شده است مدارس پیش از فرارسیدن زمستان و در ابتدای کار تعطیل شوند تا آلودگی هوا کمتر شود. مجری طرح آلودگی هوای تهران در ادامه گفت : پیش بینی می شود ، مجبور شویم حتی در ماههای قبل از زمستان مدارس را تعطیل کنیم تا با کاهش رفت و آمدهای درون شهری آلودگی هوا کمتر شود. به گزارش ایسنا ، فتح الله امی ، احتمال قرار گرفتن هوای تهران در وضعیت خطرناک را در مهرماه پیش بینی کرد و گفت : ضربتی ترین راهکار ، جلوگیری از تردد خودروهای سبک و سنگین و موتورسیکلت های فرسوده در تهران و 7 شهر آلوده کشور است و نیروی انتظامی باید هر چه سریعتر در این زمینه اقدام کند. وی 70 تا 90 درصد آلودگی کلانشهرهای کشور و 89 درصد آلودگی هوای تهران را ناشی از منابع متحرک خواند و گفت : با افزایش سالانه 400 هزار دستگاه خودرو به پایتخت و خارج نشدن خودروهای فرسوده پیش بینی می شود هر سال بر آلودگی هوا افزوده شود. مجری طرح جامع کاهش آلودگی هوای تهران با تاکید بر این که روزهای بدی در راه خواهد بود ، 2 منبع مهم آلودگی هوا در پایتخت را موتورسیکلت های دوزمانه و مینی بوس های فرسوده خواند و تصریح کرد: براساس برآورد انجام شده 40 هزار موتورسیکلت دوزمانه در تهران وجود دارد که از این تعداد ، فقط 10 هزار دستگاه سال 83 و 6 هزار دستگاه نیز از بودجه سال 84 در سال جاری از رده خارج شده است ، در حالی که باید تا پایان تیرماه 10 هزار موتورسیکلت دوزمانه از رده خارج می شد که به دلیل عدم اعمال ممنوعیت تردد و همکاری از سوی راهنمایی و رانندگی محقق نشد ولی در فاز بعدی قرار است کل 20 هزار دستگاه موتورسیکلت دوزمانه فرسوده پایتخت یکجا جمع آوری و به جای آنها از موتورهای برقی ، گازسوز ، هیبریدی و یا سوخت گیاهی استفاده شود.

افزایش 30 درصدی ترافیک

شهردار تهران نیز از افزایش 30 درصدی ترافیک اول مهر همزمان با آغاز سال تحصیلی خبر داد و اظهار امیدواری کرد با ورود 700 دستگاه اتوبوس ، تردد شهروندان کمتر دچار اختلال شود. به گزارش سما ، دکتر محمدباقر قالیباف ، صبح دیروز در مراسم پاکسازی کوهستان های شمال تهران که در تپه نورالشهدای کلکچال برگزار شد گفت : با وجود تمام تلاشها در رفع مشکلات حمل و نقل و ترافیک ، فردا شاهد افزایش 30 درصدی ترافیک در معابر سطح شهر تهران خواهیم بود. وی افزود: وجود ترافیک در تهران طبیعی است ، چرا که تاکنون موفق نشده ایم به صورت ریشه ای این مشکل را حل کنیم اما امیدواریم با ورود 700 دستگاه اتوبوس جدید از فردا و افزایش اتوبوس های شرکت واحد به 5700 دستگاه در سطح شهر ، مشکلات کمتری را در این حوزه شاهد باشیم . مدیرکل دفتر سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت نیز همزمان با بازگشایی مدارس از توزیع یک میلیون مسواک با اولویت توزیع بین دانش آموزان کلاس اول ابتدایی مدارس مناطق محروم در اول مهر خبر داد و گفت : دهان شویه نیز براساس میزان محرومیت از فلوراید آب مناطق در سطح مدارس توزیع می شود ، همچنین کارت سلامت دهان و دندان برای ارزیابی وضعیت اولیه دهان و دندان کودکان زیر 12سال در دست تهیه و توزیع است.

طنین زنگ مدرسه

با وجود تمام مشکلات و گرفتاری هایی که همزمان با آغاز سال تحصیلی بردوش آموزش و پرورش ، دانش آموزان و معلمان است ، بازهم طنین زنگ مدارس در روز اول و هفته های آغازین سال تحصیلی دلنشین و خاطره انگیز است . مدارس ، حتی مدارس فرسوده که بنا بر آمار حدود 17 هزار مدرسه را شامل می شود و کلاسهای درس رو به تخریب و کلاسهای کپری مناطق مرزی و محروم کشور هرکدام بنا بر امکانات خود سعی می کنند رنگ و بوی تازگی را در کلاسهای درس پراکنده کنند تا دانش آموزان و معلمان بعد از 3 ماه ، تعطیلی مدارس با رغبت بیشتری به سر کلاسها حاضر شوند. به گفته وی ، فردا هفتمین پرسش مهم نیز از سوی رئیس جمهور به هنگام نواختن زنگ آغاز مدارس مطرح می شود.

زنگ مدرسه با حضور رئیس جمهور

مطابق اعلام قبلی و تایید هیات دولت ، صبح امروز راس ساعت 7:30 زنگ مدارس به صدا درمی آید. محمود احمدی نژاد ، رئیس جمهور نیز با حضور در یکی از مدارس تهران ، زنگ مدرسه را به صدا درمی آورد. حسین زاده حسین ، مدیرکل روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش با اعلام این مطلب به خبرنگار ما درخصوص وضعیت آلودگی هوا و تردید در بازگشایی مدارس گفت : معلمان و دانش آموزان بدون هیچ گونه تردیدی امروز به مدارس بیایند و از بابت آلودگی هوا هیچ گونه نگرانی به خود راه ندهند. وی افزود: فعلا هیچ بحثی درباره تعطیلی مدارس در هیچ یک از شهرها مطرح نیست و اگر در هفته ها و ماههای آینده در این زمینه مشکلی پیش بیاید ، بموقع راجع به آن تصمیم گیری خواهد شد.

سوالات هفتمین مسابقه سراسری

پرسش مهم امسال در حالی قرار است از سوی رئیس جمهور مطرح شود که پیش از این در 6 دوره برگزاری آن سوالاتی در ابتدای 6 سال تحصیلی گذشته از سوی خاتمی و احمدی نژاد متناسب با شرایط روز مطرح و اسامی نفرات برتر نیز هر سال در کنگره سراسری پرسش مهر اعلام می شود. با این حال ، هنوز نفرات برگزیده پرسش مهر 6 اعلام نشده اند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر