jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۱۰۴۱۲۹   ۲۸ آذر ۱۳۹۶  |  ۰۱:۲۰

یکی از مشکلات صنایع ما کمبود نقدینگی است اما کمبود نقدینگی همه مساله نیست. مشکلات تولید دارای ابعاد گسترده‌ای است و قطعا پرداخت نقدینگی نمی‌تواند همه مشکلات را حل کند. اگر می‌خواهیم تولید رونق پیدا کند باید مشکلات را به صورت جامع ببینیم و یک استراتژی بلند تبیین شود.

کمبود نقدینگی، همه مشکل تولید نیست

اعطای تسهیلات می‌تواند تسکین‌دهنده مشکل تولید باشد، اما مشکل همه صنایع در کشور یکسان نیست و باید برای حل این معضل، فناوری تولید را به روز کنیم. به جای 50 هزار میلیارد تومانی که قرار است به بخش تولید در قالب تسهیلات ارائه شود بهتر است رایزنی‌هایی انجام شود که فناوری روز تولید وارد کشور شود.

نبود فناوری مانند این است که یک خودروی فرسوده سوار می‌شویم و باید هر روز آن را تعمیر کنیم. نزدیک به چهار دهه می‌شود که از عمر فناوری تولید در کشور ما گذشته و تنها راه حمایت از بخش‌های تولیدی، جلب مشارکت‌های سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی است. سرمایه‌گذاران اکنون در ایران به کارهای دلالی و واسطه‌ای در بخش واردات به دلیل سودده بودن وارد می‌شوند و کمتر در تولید سرمایه‌گذاری می‌کنند. اگر تولید سودده شود قطعا این سرمایه‌گذاری تغییر خواهد کرد.

دکتر محمدقلی یوسفی

اقتصاددان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

با توجه به موج گرانی کالاهای اساسی و تورم‌های بی‌ سابقه در چند سال اخیر و همچنین رشد اقتصادی کشورمان که در یک دهه اخیر نزدیک به صفر بوده‌است، قدرت خرید مردم و خانوارهای ایرانی به‌ شدت کاهش یافته و سفره آنها نیز کوچک‌تر شده‌است.

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر