jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۴۸۸۷۴   ۱۷ تير ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

آیا مکمل‌ها در گروه داروها طبقه‌بندی می‌شوند؟

خیر، مکمل‌ها از آنجا که بشدت بر جذب داروها و سوخت و ساز داروها تاثیر می‌گذارند و می‌توانند با داروها ترکیبی تشکیل دهند که مدنظر پزشکی نباشد، اهمیت دارند و نباید خود‌سرانه مصرف شوند، زیرا مصرف خود‌سرانه آنها انواع مسمومیت و حتی بیماری را می‌تواند ایجاد کند.

مکمل امگا 3 به چه افرادی توصیه می‌شود؟

افرادی که سبزیجات نمی‌خورند و غذاهای دریایی به اندازه کافی مصرف نمی‌کنند، لازم است از مکمل امگا 3 استفاده کنند، اما میزان آن باید توسط پزشک تعیین شود.

چه توصیه‌ای به افرادی که مکمل امگا 3 مصرف می‌کنند، دارید؟

مکمل امگا 3 بیشتر از محصولات دریایی بخصوص از ماهی تهیه می‌شود. ماهی جیوه دارد. اگر مکمل امگا 3 جیوه‌اش تصفیه نشود، آسیب جدی به بدن فرد وارد می‌شود، اما برای طولانی‌مدت، افراد باید از امگا 3 فاقد جیوه استفاده کنند.

آیا همه خانم‌ها به مکمل روی نیاز دارند؟

خیر. روی نوعی فلز است که اگر تجمع آن در بدن اتفاق بیفتد، حتی در سطح پوست مشاهده می‌شود. بنابراین هر خانمی نیاز به مصرف روزانه روی ندارد و فقط باید توسط پزشک در یک دوره خاص تجویز شود. مصرف خود‌سرانه روی ممنوع است.

افراد سالمند به کدام مکمل نیاز دارند؟

مکمل ویتامین B12، زیرا معده این افراد قادر به جذب ویتامین B12 نیست، اما مصرف مکمل با تجویز پزشک باید صورت گیرد.

آیا مصرف خود‌سرانه مکمل ویتامین D3 به افراد توصیه می‌شود؟

با توجه به این که کمبود ویتامین D3 در کشور ما وجود دارد، مصرف این مکمل لازم است، اما باز هم مصرف خودسرانه آن توصیه نمی‌شود. بهتر است میزان ویتامین D3 هر فرد مشخص شود و اگر میزان آن در خون کم است، درمان با ویتامین D3 تجویز شود.

بهترین موقع خوردن کلسیم D3 چه زمانی است؟

هنگام صبح چون همراه صبحانه لبنیات مصرف می‌کنیم. مصرف قرص کلسیم بهتر است همراه غذای گوشتی و سبزیجات نباشد تا جذب آن بهتر انجام شود.

آیا مصرف مکمل پروتئینی (گلوتامین) عوارض دارد؟

بسته به تاثیر دارو بر کبد و میزان مصرف دارو تاثیر دارد. کبد آسیب می‌بیند چون وظیفه دفع دارو را عهده‌دار است. باید مراقب باشیم و از محل‌های نامناسب مکمل‌ها را تهیه نکنیم چون ممکن است غیر از پروتئین مواد دیگری هم داشته باشد .بسیاری از مکمل‌های جمع آوری شده از باشگاه‌های ورزشی، حاوی مواد دارویی، هورمونی و کورتونی بوده که می‌تواند بشدت آسیب‌زا باشد. مکمل‌ها باید از مراکز ذی‌صلاح تهیه شود و در کنار مربی از متخصص تغذیه هم کمک گرفته شود.

به ورزشکارانی که قصد مصرف مکمل‌ها را دارند، چه توصیه‌ای می‌کنید؟

برخی مکمل‌ها موجب از دست رفتن کلیه‌ها می‌شوند یا ممکن است عقیمی ایجاد کنند. همچنین ممکن است مشکلات حرکتی ایجاد کنند. بنابراین مکمل‌ها را خودسرانه مصرف نکنید و از مراکز فروش معتبر تهیه کنید.

دکتر نوشین محمد حسینی

داروساز

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر