عضو کمیسیون حقوقی مجلس در گفتگو با جام جم آنلاین خبرداد:

بررسی نهایی قانون مجازات اعدام برای حاملان مواد مخدر

پسر جوانی که با همدستی دوستش یک زن را ربوده و به او تجاوز کرده بودند، توانست در دادگاه با اشک و التماس از شاکی پرونده خود رضایت بگیرد. این درحالی است که حکم اعدام همدست این مرد در دیوان عالی کشور تأیید شده و به مرحله اجرا رسیده است.
کد خبر: ۱۰۱۰۵۹۹
گذشت از پسر متجاوز در دادگاه

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از شهروند، روز ٢١ شهریور‌ سال ٨٩ زن جوانی به پلیس مراجعه کرد و از دو پسر متجاوز شکایت کرد. این زن گفت: «صبح امروز از سوی دو پسر جوان مورد آزار و اذیت قرار گرفتم. وقتی می‌خواستم به محل کارم بروم، در خیابان تهرانپارس به‌عنوان مسافر سوار یک خودرو پژو شدم.

در این خودرو به جز راننده یک پسر دیگر هم روی صندلی شاگرد نشسته بود. من هم روی صندلی عقب نشستم. در راه بودیم که راننده خودرو را متوقف کرد و پسری که روی صندلی جلو نشسته بود به عقب آمد و کنار من نشست. وقتی دوباره راه افتادیم، ناگهان راننده تغییر مسیر داد که من هم به او اعتراض کردم.

اما ناگهان پسری که کنارم نشسته بود، به رویم چاقو کشید و تهدیدم کرد. همان لحظه پارچه‌ای روی صورتم انداخت و از من خواست پایین صندلی بروم. آنها با تهدید چاقو مرا به ویلایی در لواسان بردند. در آن‌جا هردویشان به من تجاوز کردند. پس از آن تهدیدم کردند که شکایت نکنم. آنها گفتند اگر شکایت کنم آبرویم را می‌برند. بعد از آن مرا دوباره سوار خودرو کردند و به خیابان تهرانپارس برگرداندند. آنها مرا در حاشیه خیابان رها کردند. بعد از این‌که از خودرو پیاده شدم توانستم شماره پلاک خودرو را بردارم. برای همین بی‌توجه به تهدید آنها تصمیم به شکایت گرفتم.»

با اعلام این شکایت موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت و تلاش برای شناسایی و دستگیری متهمان آغاز شد. در ادامه پلیس با اطلاعاتی که از زن جوان گرفته بود خودرو پژوی متهمان را شناسایی کرد و مالک آن به نام فرشید بازداشت شد.

شاکی با دیدن متهم او را شناسایی کرد، بنابراین فرشید تحت بازجویی قرار گرفت و به تجاوز به زن جوان با همدستی دوستش اعتراف کرد. با اعتراف این پسر، همدست وی به نام مجید نیز بازداشت شد.

در ادامه پزشکی قانونی نیز موضوع تجاوز را تأیید کرد، بنابراین دو پسر متجاوز در شعبه ٧٦ دادگاه کیفری استان تهران محاکمه شدند و قضات دادگاه آنها را هرکدام به ١٥‌سال زندان و اعدام محکوم کردند. اما این حکم به تأیید قضات دیوان عالی کشور نرسید، بنابراین پرونده برای رسیدگی دوباره به شعبه هم‌عرض فرستاده شد. متهمان این‌بار در شعبه ٧٧ دادگاه کیفری سابق استان تهران محاکمه شدند اما موضوع تجاوز را انکار کردند.

با این حال هر دو، بار دیگر با حکم هیأت قضائی دادگاه کیفری به اعدام و ١٥سال زندان محکوم شدند. این‌بار حکم صادره در دیوان عالی کشور تأیید شد، اما مجید درخواست اعاده دادرسی کرد. درحالی‌که ٦‌سال از این ماجرا گذشته بود قضات دیوان عالی کشور درخواست اعاده دادرسی مجید را پذیرفتند.

آنها با توجه به این‌که حکم اعدام مجید براساس علم قاضی صادر شده و علم قاضی در این پرونده یقین‌آور نبوده است، درخواست اعاده دادرسی را پذیرفتند. بنابراین قرار شد بار دیگر به اتهامات این پسر در دادگاه جنایی رسیدگی شود.

این درحالی است که با قطعی شدن حکم اعدام فرشید او در یک قدمی چوبه دار قرار گرفت، اما مجید این‌بار در شعبه ١١ دادگاه کیفری استان تهران محاکمه شد.

در این جلسه شاکی پرونده در جایگاه ایستاد و به قضات گفت: «این دو پسر جوان بدون توجه به التماس‌هایم مرا ربودند. هرچه خواهش می‌کردم فایده‌ای نداشت. من بعد از این ماجرا زندگی‌ام نابود شد. ضربه روحی شدیدی به من وارد شد و هنوزم همچنان شب‌ها کابوس می‌بینم. در خیابان جرأت نمی‌کنم تنهایی جایی بروم. از همه می‌ترسم. دیگر به هیچ‌کس اعتمادی ندارم. از لحاظ روحی کاملا به هم ریخته‌ام. برای همین اصلا حاضر به گذشت نیستم. همچنان از هردویشان شکایت دارم و می‌خواهم که هردو مجازات شوند.»

در ادامه جلسه متهم و خانواده‌اش به شاکی التماس کردند تا او را ببخشد. التماس‌های متهم و خانواده‌اش در دادگاه باعث شد که درنهایت شاکی اعلام رضایت کند و دلش به رحم بیاید. این‌بار زن جوان در دادگاه گفت: «با این‌که پول نمی‌تواند ضربه روحی که این ماجرا به من وارد کرده را جبران کند اما به خاطر خانواده مجید حاضرم با دریافت ٧٠‌میلیون تومان اعلام رضایت کنم.»

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۲۰
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۴۴ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
۰
۰
عجب زن زرنگی
امید
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۲ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
چه طور به خودت حق میدی این حرف رو بزنی.
سمیه
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۳ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
زن زرنگ كجا بود؟ زندگی این خانم رو داغون كردن. دیگه از همه چیز میترسه.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۲ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
هركاری كنه خوب كرده ولی باید میذاشت اعدامش می كردن
خاك
Austria
۱۳:۳۲ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
آگه داغون كرده بود الان تقاضای دیه نمیكرد میگفت اعدام این خانم داره یه مجرم خطرناك رو بخاطر پول آزاد میكنه كه بیاد بیرون از فرداش بره خانمهایی دیگه رو بدبخت كنه
من.س
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۰۶ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
۰
۰
خاك بر سر شاكی كه با هفتاد میلیون گذشت كرده.این دو تا احمق هم باز همین كار رو تكرار میكنند.در حوادث های بعدی حتما میخونیم.خاك بر سر خانواده متهم معلومه همشون همین كاره اند
،لی
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۴۷ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
۰
۰
در این جور پرونده ها كه موضوع در دادگاه ثابت می شود و پزشك قانونی تائید كرده دیگر جای بخشش وجود ندارد. حكم اعدام باید اجرا شود تا جامعه از این نوع خطرها در امان باشد.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۱ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
در پرونده های تجاوز اصلا دادگاه نباید اجازه بخشش یا اعدام دست شاكی بده
صادق
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۵ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
چند تا از این حكما صادر و اجرا شد؟ آیا آرامش برگشت؟؟؟؟؟؟؟؟؟
میلاد
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۱ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
۰
۰
فقط اعدام
مسعود
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۰ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
۰
۰
سلام. كاش علت این فعل خلاف شرع و قانون را واكاوی می كردید. در جامعه اسلامی این واقع تأمل برانگیز است. جوانی اعدام شد و جوان دیگری 6 سال از عمرش را در زندان سپری كرد و جوان دیگری ضربه روحی و جسمی شدید خورد. چرا همیشه نظاره گر حوادثی از این قبیل هستیم و هیچ راه حل و ریشه یابی در این زمینه صورت نمی گیرد. شاید ما بیشتر از این جوانان مقصر باشیم و به راحتی حكم اعدام و زندان و .... می دهیم.
مادر ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۲ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
۰
۰
خانم عزیز بخشش یعنی چه؟بگذار من بگم. یعنی بی احترامی به بدنت. یعنی وقیح كردن این قشر . یعنی بی حرمتی به همه خانم های محترم و پاك كه باید بیشتر مواظب خودشان باشند.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۶ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
۰
۰
دردت همون 70 میلیون بود چقدر ادمها خودشون رو راحت می فروشند
حسین
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۴ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
۰
۰
مگر آبرو با پول خریدنی است كه حاضر شده پس از دریافت 70 میلیون رضایت بده .
بوی كلاهبرداری و شیادی هم میده
الماسی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۲ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
۰
۰
سلام. لطفا همه نظرات را بگذارید. رسالت شما صرفا منعكس كردن اخباره؟ نظراتی كه خلاف شرع و قانون نیست را سانسور نكنید.
ایرانی
Russian Federation
۱۲:۰۲ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
۰
۰
بیشتر میگفتی .. كمه ها ؟؟؟؟
بیتا
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۹ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
۰
۰
آفرین بهش . خوشم اومد
مامان هستی
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۰ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
۰
۰
از روش ربودن این مردها معلومه كه اولین بارشون نبوده اینكارو میكردن حقشون بود اعدام بشن و برای اون خانم متاسفم كه بخاطر پول از اعدام یكی گذشت اینجور مردها باید بمیرن چون توبه گرگ مرگ است
نرم افزار موبایل
-
۱۴:۳۴ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
۰
۰
جنایت پشت جنایت.بعضی هاقانون روزیرسوال میبرند.این هم قاطعیت قانونگزارقربانی چرابسادگی گذشت كرد؟یعنی 70میلیون اینقدرارزش داشت كه دادگاه وقاضی وزندانبان وازهمه مهمتر خودقربانی وافكارعمومی رومعطل ونابودكردی؟بكذارقانون حكم روكه برمبنای شریعت است.بخاطرسلامت جامعه اجراكند.70میلیون رومن میدم
یك حمال
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۰ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
۰
۰
6سال پرونده ای كه همه چیزش روشن بوده طول كشیده ایراد اصلی متوجه قوه قضاییه است بعد عنوان میكنند كه 2 میلیون
پرونده داریم اگر پرونده زود بررسی شود ورای صادر واجرا شود بعد از 6 سال منكر همه چی نمیشوند واون خانم محترم هم وسوسه نمیشه كه پول بگیره در ثانی قاضی باید در صورت رضایت زن كه ابرو وشرفش رو به پول فروخته باید حكم شلاق وزندان بده چون اونهم با گرفتن رای اعدام متهمین دستش برایه پول گرفتن بازتر شده وقاضی نباید چنین اجازه كاسبی به این زنها بده.

نیازمندی ها