jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۹۹۱۴۹۵   ۲۹ دی ۱۳۹۵  |  ۰۸:۱۸

امروز روز هوای پاک است‌، اما اگر باد نوزد یا باران نبارد امروز را هم باید یکی از روزهای آلوده تقویم کلانشهرهایی مانند تهران دانست، چراکه مدت‌هاست کلاف سردرگم آلودگی هوای کلانشهرها فقط به دست باد یا باران باز می‌شود.

هوای پاک، روزی که نیست

کلانشهرنشین‌ها سال‌هاست عادت کرده‌اند به دلیل آلودگی هوا مدارس تعطیل ‌شوند و گروه‌های حساس مانند سالخورده‌ها یا زنان باردار بهتر است از خانه‌هایشان خارج نشوند‌.

زخم آلودگی هوا درمان نمی‌شود، چون اراده‌ای برای درمانش وجود ندارد. این واقعیت تلخ را می‌توان در عملکرد قوای مجریه، مقننه و قضاییه دید؛ اگر آنها بموقع و بدرستی به وظایفشان عمل می‌کردند این مساله آنقدر بحرانی نمی‌شد.

برای نمونه می‌توان از لایحه هوای پاک نوشت که لابی‌های زیادی برایش شاخ و شانه می‌کشند و هنوز در مجلس چشم انتظار توجه نمایندگان مجلس است یا از اجرای راهکارهایی گفت که هیچ‌وقت از سوی دولت‌ها جدی گرفته نشده، مثل از رده خارج کردن خودروهای فرسوده یا کنترل مناسب استاندارد سوخت ‌و خودرو‌ها و نظارت دقیق بر عملکرد صنایع.

در این بین آن طور که باید با متخلفان نیز برخورد نمی‌شود، چراکه هنوز دادگاه‌های ویژه زیست‌محیطی پا نگرفته‌اند. اگر متخلفانی که آبی آسمان را خط می‌زنند، بدانند براساس قوانینی مانند اصل 50 قانون اساسی با آنها برخورد جدی می‌شود، هیچ‌گاه به خود اجازه نمی‌دهند در آلودگی هوا نقشی داشته باشند.

دلایل آلودگی هوا به عملکرد نامناسب دستگاه‌ها محدود نمی‌شود، چراکه شهروندان نیز فراموش کرده‌اند که می‌توانند در بازگرداندن آسمان آبی به کلانشهرها تاثیرگذار باشند؛ زیرا اگر هوای پاک به مطالبه‌ای عمومی بدل شود سیاستگذاران نیز به این مهم بیشتر توجه می‌کنند. برای رسیدن به این مرحله شهروندان و مسئولان باید ثابت کنند که داشتن هوای پاک جزو خواسته‌های آنهاست. فقط کافی است مسئولان به وظایفشان بدرستی عمل کنند و شهروندان نیز با آسمان آبی راه بیایند.

مهدی آیینی - جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
دودشش دار
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۹
لعنت بر مافیای سوخ و خودرو
۰
۰

یادداشت

بیشتر
بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

شلیک به محیط‌بان آزاد است!

شلیک به محیط‌بان آزاد است!

محیط‌بانان آسان می‌میرند، جنگلبانان آسان پر می‌کشند؛ هیچ‌کس هوای مردان طبیعت را ندارد، این زخمی است کهنه که شهادت بیش از ۱۶۰محیط‌ بان و جنگلبان در ۴۰سال گذشته آن را تایید می‌کند؛ زخمی که دوشنبه گذشته با شهادت دو محیط‌بان در زنجان دوباره سر باز کرد، زخمی که اگر ریشه‌های آن را جست‌وجو کنیم به کمبود نیرو، تجهیزات، آموزش، بی‌توجهی به استفاده از فناوری و ظرفیت جوامع محلی و سیاست‌های اشتباه خواهیم رسید.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر