سیب سلامت

امگا 3 فراموشتان نشود

اهمیت مصرف چربی‌هایی نظیر امگا 3 و لزوم تعادل میان انواع چربی‌ها در چیست؟
کد خبر: ۹۷۷۱۹۲

بیماری‌هایی مانند آسم و روماتیسم‌های مفصلی و قلبی، ناشی از کمبود امگا 3 در بدن است؛ بنابراین توصیه متخصصان تغذیه به مصرف اسیدهای چرب حاوی امگا 3 است. امگا3 از چربی‌های ضروری و مورد نیاز بدن است که باید در رژیم غذایی تمام افراد گنجانده شود.

چربی‌ها از مهم‌‌ترین درشت مغذی‌ها به شمار می‌روند و مصرف آن در کنار پروتئین و کربوهیدرات‌ها توصیه می‌شود. چربی‌ها علاوه بر این که انرژی ذخیره بدن را تشکیل می‌دهند، موجب می‌شوند فرد به مدت طولانی احساس سیری کند. ضمن این که بسیاری از ترکیبات بدن با کمک چربی‌ها ساخته می‌شوند. بعضی از ترکیبات مورد نیاز مانند ویتامین‌های A ، E و D توسط چربی در بدن حمل می‌شود. متاسفانه در طول تاریخ، تعادل مصرف چربی و توجه کمتر به امگا 3 اتفاق افتاده است. الگوهای غذایی که در حال حاضر رواج یافته سرشار از امگا 6 هستند؛ اما توصیه متخصصان تغذیه به مصرف چربی‌های امگا 3 است.

تعریف امگا 3 و نقش آن در بدن چیست؟

در بدن هر انسان، بی‌شمار سلول و داخل هر سلول، اندامک‌های دیگری وجود دارد. نقش امگا 3، روان نگه‌داشتن غشای اندامک‌هاست. از سوی دیگر، ترکیباتی در بدن تولید می‌شود که امگا 3 پیش‌ساز آنها به شمار می‌آید. این ترکیبات مانع انعقاد خون شده و در نتیجه، خون براحتی در رگ لخته نمی‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود افرادی که ناراحتی قلبی دارند، حتما اسیدهای چرب امگا 3 مصرف کنند. بیماری‌هایی مانند آسم، آلرژی، روماتیسم‌های مفصلی و قلبی و بسیاری از بیماری‌های التهابی روده از کمبود اسیدهای چرب امگا 3 ناشی می‌شود. تکامل مغز و شبکیه چشم در دو سال ابتدایی زندگی صورت می‌گیرد و قطعا اسیدهای چرب حاوی امگا 3 در این تکامل جایگاه ویژه‌ای دارد.

بهترین منبع امگا 3 چیست؟

بی‌شک آبزیان، بهترین منبع امگا 3 هستند، بویژه آبزیانی که در آب‌های سرد و شیرین زندگی می‌کنند. روغن‌های گیاهی منبع دیگر امگا 3 به شمار می‌آیند. میزان امگا 3 موجود در روغن کلزا و سویا بیشتر از ذرت و آفتابگردان است. به همین دلیل توصیه می‌شود ترکیبی از روغن‌های مختلف در سبد غذایی خانوار گنجانده شود. گردو، تنها مغزدانه‌ای است که در ایران به مقدار فراوان وجود دارد که حاوی امگا 3 است و به همین دلیل مصرف مغزدانه‌ها همواره به مردم توصیه می‌شود.

دکتر آرش رشیدی ؛ متخصص تغذیه و رژیم درمانی

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها