jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۰۷۰۹۹   ۰۳ خرداد ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

اختیارات شاعری.نویسنده: ابوالحسن نجفی.ناشر: نیلوفر.

بحث درباره وزن شعر فارسی دارای دو بخش عمده است؛ تقطیع وزن‌ها و طبقه‌بندی وزن‌ها. بدیهی است بدون مهیا کردن و فراگیری بخش نخست، هرگز نمی‌توان به سراغ طبقه‌بندی وزن‌ها رفت. مجموعه حاضر تمام مشکلات مربوط به تقطیع وزن‌ها را حل کرده و مقدمه را برای پرداختن به مبحث طبقه‌بندی آماده کرده است. از میان مقالات این مجموعه که طی چند دهه نگاشته و منتشر شده است، مقاله نخست، یعنی «اختیارات شاعری» (1352)، مهم‌ترین نوشتار محسوب می‌شود؛ زیرا تمام دیگر مقالات این مجموعه از دل همان مقاله بیرون آمده‌اند، طوری که بیشتر آنها را می‌توان صرفا شرح و بسط و تصحیح و تکمیل همان مقاله نخست دانست. برای تقطیع وزن‌های شعر فارسی قاعده و قانون مهم دیگری جز آنچه در این مجموعه آمده وجود ندارد و بحث تقطیع محدود به همین موارد است. دکتر سیروس شمیسا درباره این کتاب گفته است:‌ ما عروض جدید را مدیون استاد نجفی هستیم. ایشان با مقاله «اختیارات شاعری» بزرگ‌ترین خدمت را به عروض فارسی کرده‌اند و ما اینک با استفاده از آن براحتی می‌توانیم به بحث درباره مسائل عروضی بپردازیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر