jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۶۳۸۷ ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

مهار استرس کار بسیار سختی است و همیشه و در هر زمانی ممکن نیست، اما نوعی تکنیک آرام‌سازی بدن می‌تواند در سخت‌ترین لحظات فرد را آرام کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان و به نقل از دیلی‌میل، کارشناسان به افرادی که به‌دلایل مختلف دچار استرس و هیجان هستند و بر اثر آن با مشکلاتی چون افزایش ضربان قلب، بر هم خوردن ریتم ضربان قلبی، افزایش تعریق بدن، پریدگی رنگ پوست، لرزش صدا، افت فشار خون، لرزش بدن بویژه دست‌ها و تنفس کوتاه و نامرتب مواجه هستند، توصیه می‌کنند در کنار تمامی موارد درمانی و کنترلی از تکنیک کنترل تنفس نیز استفاده کنند.

در شیوه کنترل تنفس برای رفع استرس به ازای هر دم دوبرابر بازدم باید توسط فرد انجام شود، یعنی با هر بار تنفس به میزان دوبرابر با استفاده از خروج هوا از بینی و دهان به بازدم پرداخته شود.

اگر دم فرد به طور مثال چهار ثانیه طول بکشد، بازدم تنفس او باید با استفاده از این شیوه حدود هشت ثانیه به طول بینجامد و با تکرار و تمرین بتدریج تا 16 ثانیه نیز افزایش یابد. بررسی‌ها نشان می‌دهند، اساس این شیوه در تغییر سیستم بدن از حالت سمپاتیک به حالت غیرسمپاتیک است و به حالتی که فرد در حال استراحت و خواب است، اطلاق می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهند در زمان استرس سیستم عصبی بدن افراد تحریک و در نتیجه عوارض مختلفی به لحاظ روحی و جسمی در فرد ایجاد می‌شود.

این شیوه تنفسی ضربان قلب را کند کرده و باعث شل شدن عضلات بدن می‌شود و مغز به تصور این‌که فرد در حالت خواب و استراحت است، به اشتباه بدن را آرام می‌کند. در آخر فرد به بازیابی از حمله هیجان و استرس دست می‌یابد. همچنین این شیوه تنفسی می‌تواند برای کاهش علائم سردردهای میگرنی و کمک به توقف اسپاسم‌های عضلانی و گرفتگی اعضای بدن موثر باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر