jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۶۲۵۵ ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

سکسکه امری شایع است و اغلب اوقات تنها به مدت چند دقیقه ادامه دارد و معمولا حملات کوتاه‌مدت آن آزار دهنده نیست، اما اگر به مدت زیاد تداوم یابد می‌تواند باعث ایجاد خستگی و درد در بیمار شود و نگرانی او را فراهم کند.

سکسکه به علت انقباضات مکرر و غیرارادی عضله دیافراگم باعث دم‌های غیرارادی، صدادار و قوی می‌شود که در نوزادان، کودکان، بالغان و حتی جنینی که در رحم مادر است تجربه می‌شود و اغلب در بزرگسالان در پی نفخ، سوءهاضمه، بلع هوا هنگام غذاخوردن، پرخوری، خوردن نوشابه‌های گازدار، تغییر دمای معده به دنبال خوردن غذا یا نوشیدنی‌های سرد و گرم یا در اثر برخی بیماری‌های عصبی و روانی بخصوص استرس ایجاد می‌شود.

سکسکه بیش از 48 ساعت را سکسکه طولانی و سکسکه بیش از یک ماه را مقاوم به درمان می‌گویند.

برای رهایی از سکسکه یکی از راه‌های زیر را امتحان کنید:

ـ به فرد بگویید بی حرکت بنشیند و تا حد امکان نفس خود را حبس کند.

ـ یک پاکت کاغذی را روی بینی و دهان فرد قرار دهید و به او بگویید که هوای بازدمی خود را مجدد و به مدت یک دقیقه استنشاق کند تا سطح دی‌اکسید‌کربن در خون او افزایش یابد. از کیسه پلاستیکی استفاده نکنید، زیرا ممکن است در زمان دم به سوراخ بینی بچسبد.

ـ در حال بلع به آرامی بینی خود را فشار دهید.

ـ زبان خود را به ملایمت بکشید.

ـ یک لیوان آب را به سرعت بنوشید.

ـ در صورت تداوم سکسکه بیش از یکی دو ساعت با یک پزشک تماس گرفته و مشورت کنید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر