jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۶۲۵۵ ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

سکسکه امری شایع است و اغلب اوقات تنها به مدت چند دقیقه ادامه دارد و معمولا حملات کوتاه‌مدت آن آزار دهنده نیست، اما اگر به مدت زیاد تداوم یابد می‌تواند باعث ایجاد خستگی و درد در بیمار شود و نگرانی او را فراهم کند.

سکسکه به علت انقباضات مکرر و غیرارادی عضله دیافراگم باعث دم‌های غیرارادی، صدادار و قوی می‌شود که در نوزادان، کودکان، بالغان و حتی جنینی که در رحم مادر است تجربه می‌شود و اغلب در بزرگسالان در پی نفخ، سوءهاضمه، بلع هوا هنگام غذاخوردن، پرخوری، خوردن نوشابه‌های گازدار، تغییر دمای معده به دنبال خوردن غذا یا نوشیدنی‌های سرد و گرم یا در اثر برخی بیماری‌های عصبی و روانی بخصوص استرس ایجاد می‌شود.

سکسکه بیش از 48 ساعت را سکسکه طولانی و سکسکه بیش از یک ماه را مقاوم به درمان می‌گویند.

برای رهایی از سکسکه یکی از راه‌های زیر را امتحان کنید:

ـ به فرد بگویید بی حرکت بنشیند و تا حد امکان نفس خود را حبس کند.

ـ یک پاکت کاغذی را روی بینی و دهان فرد قرار دهید و به او بگویید که هوای بازدمی خود را مجدد و به مدت یک دقیقه استنشاق کند تا سطح دی‌اکسید‌کربن در خون او افزایش یابد. از کیسه پلاستیکی استفاده نکنید، زیرا ممکن است در زمان دم به سوراخ بینی بچسبد.

ـ در حال بلع به آرامی بینی خود را فشار دهید.

ـ زبان خود را به ملایمت بکشید.

ـ یک لیوان آب را به سرعت بنوشید.

ـ در صورت تداوم سکسکه بیش از یکی دو ساعت با یک پزشک تماس گرفته و مشورت کنید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر