jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۵۸۳۷ ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

1ـ امسال یکی از سال‌های بی‌نظیر سینمای ایران است و فیلم‌ها با استقبال خیلی خوبی از سوی مردم مواجه شده‌اند. کیفیت خود فیلم‌ها مهم‌ترین دلیل این استقبال است. برخلاف سال‌های گذشته، اغلب با فیلم‌هایی مواجه‌ایم که به مخاطب خود احترام می‌گذارند و ایده و قصه‌های جذاب و پرداخت‌شده‌ای دارند. آرامش موجود در جامعه هم تاثیر مهمی در این زمینه دارد؛ ضمن این‌که تبلیغات تلویزیونی و از طرفی دهان به دهان و شفاهی هم در جذب مخاطبان جدید بی‌تاثیر نیست. متاسفانه محصولات فرهنگی ما خوب معرفی نمی‌شود، در حالی که اگر این اتفاق بیفتد، شاهد موقعیت‌های خوبی برای آنها خواهیم بود. تلویزیون جایگاه ویژه‌ای دارد و حمایت این رسانه تاثیر بسزایی در معرفی سالن‌های سینما و افزایش شناخت مردم از فیلم‌ها خواهد داشت؛ چون خیلی از مردم نمی‌دانند کدام فیلم و با چه موضوع و محتوایی اکران شده و اگر معرفی شوند شاید علاقه‌مندانی باشند که از این آثار دیدن کنند.

2ـ فیلم باید قصه داشته باشد، محتوا و داستان فیلم بسیار موثر است. مساله مهم این است که ساختش چگونه باشد. همه این عوامل در موفقیت و پرفروش بودن فیلم موثر است؛ فیلمبرداری، موسیقی، هنرپیشه و کارگردان. یک سری از تماشاگران می‌آیند از نظر تخصصی فیلم را می‌بینند، اما بیشتر مردم می‌آیند تا دو ساعت سرگرم شوند. عده‌ای علاقه‌مند به بازیگران محبوبی هستند و برای دیدن آنها به سینما می‌آیند یا کارگردان را دوست دارند. اینها شاخصه‌های موردتوجه قرارگرفتن فیلم است. وقتی فیلم خوب باشد، موفق می‌شود. شما ابد و یک روز را ببینید، با این که اولین فیلم سینمایی یک کارگردان جوان است اما زیباست و داستان جذابی دارد و یک لحظه نمی‌شود از فیلم چشم پوشی کرد. تقریبا همه تماشاگران فیلم را دوست داشتند. داستان فیلم روشن و بدون پیچیدگی است و مثل خیلی از فیلم‌های سینمای ایران گنگ نیست.

3ـ مردم ما بیشتر عاشق فیلم‌های کمدی هستند. نمونه‌اش همین فیلمِ «من سالوادور نیستم». به نظرم رضا عطاران خوب خودش را میان مردم جاانداخته است و وقتی اسمش می‌آید،خیلی‌ها به سینما می‌آیند. این فیلم بتازگی از اکران برداشته شده، اما مردم همچنان به سینماها می‌آیند و سراغ این فیلم را می‌گیرند و معترضند که چرا آن را برداشته‌ایم. آیین‌نامه شورای صنفی می‌گوید که فیلم نمی‌تواند بیشتر از ده هفته روی اکران باشد، ولی این از آن فیلم‌ها بود که پس از پایان ده هفته اکران همچنان در اوج بود.

به هر حال ما مقرراتی داریم و تصمیمی که در شورای صنفی گرفته می‌شود برای کلیت سینمای ایران است. این قانون، خواهان عدالت و دیده شدن برای همه فیلم‌هاست. اما این نظر و پیشنهاد شخصی من است که استثناهایی مثل «من سالوادور نیستم» نباید از روی اکران برداشته شوند و باید ساعات و سئانس‌هایی در روز برای آنها درنظر گرفته شود تا باز هم موقعیت دیده شدن را داشته باشند. این مساله به رونق گیشه سینما کمک می‌کند.

از سوی دیگر می‌دانم که مسائلی چون تعداد فیلم‌های پشت خط اکران، عدالت و تعداد کم سالن‌ها این مساله را ناگزیر می‌کند و ما باید تابع آیین‌نامه و مقررات باشیم.

محمدقاصد اشرفی

رئیس انجمن سینماداران

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر