jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۴۵۶۹ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

تهدید‌ها علیه جنگل‌های مانگرو را می‌توان به عوامل طبیعی و انسانی تقسیم کرد؛ خشکسالی از عوامل طبیعی محسوب می‌شود، چون استانی مانند هرمزگان بشدت تحت تاثیر آن قرار دارد. نباید فراموش کرد که بارندگی در رشد و حیات رویشگاه‌های مانگرو نقش بسزایی دارد، چون سبب می‌شود رسوب‌ها از بالا دست وارد این رویشگاه‌ها شده و مانع شیوع آفت در جنگل‌های مانگرو شود.

از عوامل انسانی نیز می‌توان به آلودگی نفتی که سبب خشک شدن ریشه‌های درختان در جنگل‌های مانگرو می‌شود، اشاره کرد. افزون بر این رفت و آمد شناورها نیز برای این رویشگاه مخرب است، چون به ریشه‌های آنها آسیب وارد می‌کند.

به همین دلیل چنانچه قصد استفاده از این رویشگاه‌ها برای صنعت گردشگری وجود دارد باید قایق گردشگران به آرامی در این رویشگاه‌ها تردد کند.

در برخی مناطق، حرکت شن‌های روان نیز به تهدیدی برای این رویشگاه‌ها بدل شده چون با پوشاندن ریشه‌های درختان، سبب آسیب دیدن آنها می‌شود.

علاوه بر این موارد باید از ساخت اسکله‌های جدید یا راه‌اندازی آب شیرین کن‌ها به عنوان تهدیدی برای این رویشگاه‌ها یاد کرد، چون پساب آب‌شیرین‌کن‌ها با شور کردن آب، سبب آسیب دیدن رویشگاه‌های حرا می‌شود. به نظر می‌رسد مسئولان باید به گونه‌ای عمل کنند تا در کنار تامین آب شرب بومیان منطقه به جنگل‌های حرا نیز آسیب وارد نشود.

دکتر حسین پرورش

رئیس دانشکده منابع طبیعی بندرعباس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر