jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۴۱۷۷ ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

هرگز نمی‌توانید در حالی که دست‌های خود را در جیب فرو برده‌اید از نردبان موفقیت بالا بروید! این یک مثل قدیمی است، اما حقیقت دارد. برای رسیدن به موفقیت باید تلاش کرد و این تلاش به عوامل زیادی بستگی دارد. اولین راز موفقیت، مثبت اندیشیدن است.

مثبت اندیشیدن یعنی فرد، مثل برنده‌ها فکر و عمل کند. اندیشیدن مثل انسان‌های شکست خورده و منفعل، نه‌تنها کمکی به رسیدن به هدف نمی‌کند بلکه افراد را از هدفی که در نظر گرفته‌اند، دور می‌کند. از این نظر انسان‌های موفق، از مدت‌ها قبل از رسیدن به هدف، یعنی از همان ابتدا که قدم در مسیر می‌گذارند، پیشرفت‌ها و دستاوردهایی را که قرار است به آنها برسند در ذهن خود مجسم می‌کنند. این گروه همیشه نیمه پر لیوان را می‌بینند و برای تلاش بیشتر، انگیزه پیدا می‌کنند.

دومین راز رسیدن به موفقیت، استفاده از فرصت هاست. یک فرد موفق منتظر نمی‌ماند شانس در خانه او را بزند. او خودش به دنبال موفقیت می‌رود. مثل شکارچی ای که خودش دنبال شکار می‌رود نه این که به انتظار بیرون آمدن شکار از مخفیگاهش بنشیند. او در مسیرهای مختلف تله می‌گذارد و بالاخره شکار را به دام می‌ اندازد. یک فرد موفق هم همین طور است.

و نکته مهم آخر این که یک فرد موفق با صبر و حوصله کارهایش را انجام می‌دهد. پله پله و قدم به قدم پیش می‌رود. به این ترتیب راه رسیدن به موفقیت برای هیچ انسانی در هیچ شرایطی، سخت و ناهموار نیست. اینجاست که اراده و پشتکار حرف اول را می‌زند و در صف اول انسان‌های موفق، افرادی را می‌بینیم که از شکست ناراحت نمی‌شوند.

مصطفی تبریزی

روان‌شناس و استاد دانشگاه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر