jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۴۰۵۱ ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

«نوجوانان بی‌تفاوت شده‌اند، سر‌به‌راه نیستند؛ احترام به بزرگ‌ترها را فراموش کرده‌اند یا در فضای مجازی غرق شده‌اند.» این روزها پای حرف خیلی از والدین و اولیای مدارس که بنشینید درباره نوجوانان چنین اظهار نظرهایی می‌شنوید؛ در واقع بیشتر افراد این روزها نسل آینده‌ساز کشور را این طور قضاوت می‌کنند، اما این همه واقعیتی نیست که سبب شده نوجوانان آسیب‌پذیر شوند.

دیروز در حاشیه همایش آموزش و حقوق برای دانش‌آموزان که در دبیرستان البرز برگزار شد به چنین مسائلی پرداخته شد. در این مراسم قوام فروزان، سرپرست دادسرای اطفال از تخلفات راهنمایی و رانندگی، ضرب و جرح و سرقت به عنوان سه جرمی یاد کرد که نوجوانان بیشتر مرتکب آن می‌شوند، جرم‌هایی که شبیه جرم بزرگ‌ترهاست؛ بررسی آمارهای منتشرشده در خصوص جرایم عمده در کشور و حوادث ترافیکی ثابت می‌کند که فرق زیادی بین نوجوانان و بزرگ‌ترهایشان وجود ندارد، چرا که ضرب و جرح عمدی، توهین به اشخاص عادی و سرقت در گروه جرایم اول کشور قرار دارد.

بنابراین بیراه نیست اگر بگوییم نوجوانان مرتکب جرم می‌شوند، چون والدینشان به گونه‌ای رفتار نمی‌کنند که الگوی مناسبی برای آنها باشند، البته این تنها دلیلی نیست که سبب می‌شود نوجوانان آن‌طور که باید پرورش پیدا نکنند؛ زیرا در کشورمان بجز آموزش و پرورش نهادی برای حمایت و آموزش به این افراد، مسئول نیست.

در این بین آموزش و پرورش نیز نتوانسته آن طور که باید نیازهای نوجوانان را پوشش دهد، به خاطر همین هنوز بخشی از مشکلات نوجوانان تابوی اجتماعی است و خانواده‌ها و نوجوانان راهکار حل مسائلی نظیر مصرف مواد مخدر یا رفتار‌های جنسی را بدرستی نمی‌دانند.

این درحالی که در چاردیواری خانواده نیز شرایط مناسب نیست، زیرا بسیاری از والدین با رفتار نامناسبشان سبب دور شدن نوجوانان از خانواده می‌شوند. البته در این بین نمی‌توان والدین را فقط مقصر دانست، زیرا برای آگاه کردن آنها نیز ارداه‌ای وجود ندارد.

این شرایط سبب شده براساس بررسی‌های دفتر مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش رفتارهای پرخطر، اختلال‌های بهداشت روان، اختلالات خانوادگی، انحرافات اخلاقی، اختلالات تحصیلی، اختلالات فرهنگی و بزهکاری‌ها نیز به عنوان عامل مخاطره‌آمیز و تهدیدکننده دانش‌آموزان شناخته شود .

بنابراین به نظر می‌رسد برای داشتن آینده‌ای بهتر باید این نگاه را که فقط نوجوانان و جوانان مقصرند تغییر داد و با طراحی و اجرای برنامه‌ای ویژه، بزرگ‌ترها را نیز نسبت به غفلت‌هایشان آگاه کرد.

مهدی آیینی

جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

ریشه حوادث و اعتراضاتی که این روزها در شهر مینیاپولیس در حال وقوع است به خشونت علیه یک جوان سیاهپوست آمریکایی برمی‌گردد. اما علت اعتراض و واکنش بسیار گسترده سیاهپوستان به این ماجرا این است که بارها در آمریکا، حوادثی از این قبیل اتفاق افتاده و این اولین بار نیست.

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

گفتگو

بیشتر
حمله به رکورد ۵۰‍۱

مجتبی ملکی، قهرمان پاورلیفتینگ جهان در گفت‌وگو با جام‌جم از هدف بزرگ بعدی‌اش گفت

حمله به رکورد ۵۰‍۱

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر