jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۹۰۳۶۲۹ ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۵۳

یادی از استاد فقید دکتر محمدحسین محمدی

عبور صمیمانه صدای تو

روانشاد دکتر محمدی، استاد دانشگاه تهران، در تحقیق، شعر، داستان، نقد ادبی و موسیقی تبحر داشت. آثار به جا مانده از او نشان از تعمق و تعلق خاطر او به ادبیات گذشته و ادبیات معاصر دارد.

عبور صمیمانه صدای تو

نه‌تنها آثار او بلکه فعالیت‌ها و تلاش وی در شناخت ادبیات و مطالعات عمیقش در معرفت‌شناسی ادبی مورد تائید همکاران، دوستان و شاگردان او بود.

نگارنده به عنوان یکی از دوستان نسبتا نزدیک و دیرین و مقطعی و نیز همکار او، شاهد جدیت و تعمق او در آثار ادبی بوده‌ام که این ویژگی‌ها در نوشته‌ها و سروده‌های ایشان کاملا مشهود است.

زنده‌یاد دکتر محمدی با زندگی نه‌چندان طولانی و حتی نسبتا کوتاه خود تالیفات، تحقیقات و مقالات قابل توجهی از خود به جای گذاشت که نشان از شخصیت علمی و ادبی او دارد. در بررسی شخصیت و آثار ادبی اش، در چند شاخصه می‌توان از او سخن گفت.

او با پیروی از استادان پیشین و پیشکسوت کلاس را محترم می‌شمرد و برای دانشجو و کتاب و درس اعتبار قائل بود به همین سبب نهایت استفاده را از وقت برای نتیجه مفید و موثر می‌برد.

از زنده‌یاد دکتر محمدی مقالات و دستنوشته‌های زیادی در تحقیق و پژوهش باقی مانده است که مرگ ناگهانی و زودرس مجال چاپ و نشر به آنها نداد. امید است به زودی آثار چاپ‌نشده‌اش از جانب همسر فرهیخته او دکتر حمیرا زمردی که خود استاد ادبیات فارسی دانشگاه تهران و محقق و شاعر نیز هست چاپ و منتشر شود.

اما استقبال از سه کتاب تحقیقی وی که سال‌ها پیش به چاپ رسیده بود یعنی «معانی و بیان بدیع»، «فرهنگ تلمیحات شعر معاصر» و «بیگانه مثل معنی» نشان داد دکتر محمدی در پژوهش؛ علم و فضل و شایستگی را توامان دارد به همین سبب مورد تحسین بزرگانی چون دکتر کزازی، دکتر شمیسا، دکتر شفیعی، دکتر قیصر امین‌پور، دکتر سیدحسن حسینی و بسیاران دیگر واقع می‌شد.

زنده‌یاد دکتر محمدی در نوشتن داستان و نقد و نظر در این ژانر ادبی نیز دستی قابل اعتنا داشت. کتاب «گیسوهای اساطیری» نمونه خوب و متفاوت داستان‌نویسی او محسوب می‌شود، این کتاب که در بر گیرنده یک داستان نیمه‌بلند است با زبان و نگاهی سوررئالیستی نوشته شده که با بهره‌گیری از عناصر اسطوره‌ای داستان را از فضای تکراری و شبیه‌گویی خارج می‌کند.

دکتر محمدی چون بسیاری از استادان ادبیات شعر می‌گفت. مجموعه «خواب‌های دریایی» تنها کتاب شعر چاپ شده اوست که در انواع قالب‌های کهن و نو سروده شده است. کتاب مورد نظر، در همان اواسط دهه 70 توسط شاعر فقید به این حقیر رسیده بود؛ با مطالعه آن دریافتم محمدی شاعر خوبی نیز هست و دکتر مظاهر مصفا نیز در مقدمه دفتر شعر خانم دکتر زمردی ضمن تمجید از ارزش‌های شعری دکتر زمردی از ذوق و استعداد دکتر محمدی نیز ستایش کرده است. نگارنده در کتاب شاعران دانشگاهی او را از شاعران نسل سوم در دانشگاه نام برده و یادآور شده است اگر دکتر محمدی به‌صورت جدی‌تر به شعر پرداخته بود بی‌شک امروز می‌توانست یکی از چهره‌های مطرح شعر باشد، اما نه خود وقت حرفه‌ای گذاشت و نه رحلت وی وقت بیشتر به او داد که در ادامه راه به آن مهم دست یابد.

دکتر علی آبان

استاد دانشگاه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر بیشتر
افطاری‌ ها

ماه رمضان امسال چه سریال‌هایی روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما خواهند رفت؟

افطاری‌ ها

پیشخوان بیشتر