jamejamnashriyat
نشریات چاردیواری کد خبر: ۹۰۲۰۷۲ ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۸:۰۰

دنیای امروز سرعت بالایی گرفته و مشغله‌هایی که برای افراد جامعه رخ می‌دهد باعث شده افراد با سرعت زیادی کارهای خود را انجام دهند و حتی زمان زیادی را نیز برای غذا خوردن اختصاص نمی‌دهند و لقمه‌های غذا را جویده یا نجویده، فرو می‌برند.

مطالعات اخیر حاکی از آن است که جویدن آهسته غذا در داخل دهان علاوه بر این که مانع از خوردن حجم بالای غذا می‌شود، مانع از اضافه وزن در کودکان می‌شود. گروهی از محققان دانشگاه کالیفرنیا با همکاری دانشگاه ملی مکزیکو معتقدند که فرآیند سیری و ارسال سیگنال‌هایی مبنی بر سیری از معده به مغز تقریبا 15 دقیقه طول می‌کشد، ولی امروزه معمولا افراد کمتر از این مدت زمان غذای خود را تمام می‌کنند. آنها عادت غذایی 54 کودک مکزیکی بین 6 تا 17 سال را به مدت یک سال مورد بررسی قرار دادند و آنها را به دو گروه تقسیم کردند. یک گروه که به درخواست محققان آهسته غذا می‌خوردند و گروه دیگری که هیچ آموزشی نسبت به این کار ندیده بودند. گروه اول که غذا را آهسته می‌جویدند، قبل از صرف غذا یک لیوان آب خورده و هر لقمه غذا را پیش از فروبردن، تا 30 ثانیه می‌جویدند. بنابراین زمان کافی برای ارسال سیگنال‌ سیری از معده به مغز وجود داشت.

به گفته محققان، زمان 30 ثانیه‌ای تا لقمه بعدی، به کودک زمان می‌دهد که احساس سیری را سریع‌تر تجربه کند و همین کار از پرخوری جلوگیری می‌کند و به مرور مانع از اضافه وزن می‌شود. در گروهی که آهسته غذا می‌خوردند، بعد از شش ماه، وزن کودکان بین 2 تا 7/5 درصد و بعد از یک سال بین 4/3 تا 8/4 درصد کاهش وزن داشتند. در مقابل، گروهی که آموزشی نسبت به آهسته خوردن غذا به آنها داده نشده بود، بعد از شش ماه بین 4/4 تا 8/5 درصد و بعد از یک سال 3/8 تا 6/12 درصد اضافه وزن پیدا کردند. در نتیجه محققان بر این باورند که تداوم روند آهسته غذا خوردن در طول زندگی و آموزش آن به فرزندان می‌تواند سبک زندگی سالم‌تری را برای آنها به ارمغان بیاورد و فرزندان سالم‌تری را تحویل جامعه دهد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر