jamejamnashriyat
نشریات چاردیواری کد خبر: ۹۰۲۰۷۲ ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۸:۰۰

دنیای امروز سرعت بالایی گرفته و مشغله‌هایی که برای افراد جامعه رخ می‌دهد باعث شده افراد با سرعت زیادی کارهای خود را انجام دهند و حتی زمان زیادی را نیز برای غذا خوردن اختصاص نمی‌دهند و لقمه‌های غذا را جویده یا نجویده، فرو می‌برند.

مطالعات اخیر حاکی از آن است که جویدن آهسته غذا در داخل دهان علاوه بر این که مانع از خوردن حجم بالای غذا می‌شود، مانع از اضافه وزن در کودکان می‌شود. گروهی از محققان دانشگاه کالیفرنیا با همکاری دانشگاه ملی مکزیکو معتقدند که فرآیند سیری و ارسال سیگنال‌هایی مبنی بر سیری از معده به مغز تقریبا 15 دقیقه طول می‌کشد، ولی امروزه معمولا افراد کمتر از این مدت زمان غذای خود را تمام می‌کنند. آنها عادت غذایی 54 کودک مکزیکی بین 6 تا 17 سال را به مدت یک سال مورد بررسی قرار دادند و آنها را به دو گروه تقسیم کردند. یک گروه که به درخواست محققان آهسته غذا می‌خوردند و گروه دیگری که هیچ آموزشی نسبت به این کار ندیده بودند. گروه اول که غذا را آهسته می‌جویدند، قبل از صرف غذا یک لیوان آب خورده و هر لقمه غذا را پیش از فروبردن، تا 30 ثانیه می‌جویدند. بنابراین زمان کافی برای ارسال سیگنال‌ سیری از معده به مغز وجود داشت.

به گفته محققان، زمان 30 ثانیه‌ای تا لقمه بعدی، به کودک زمان می‌دهد که احساس سیری را سریع‌تر تجربه کند و همین کار از پرخوری جلوگیری می‌کند و به مرور مانع از اضافه وزن می‌شود. در گروهی که آهسته غذا می‌خوردند، بعد از شش ماه، وزن کودکان بین 2 تا 7/5 درصد و بعد از یک سال بین 4/3 تا 8/4 درصد کاهش وزن داشتند. در مقابل، گروهی که آموزشی نسبت به آهسته خوردن غذا به آنها داده نشده بود، بعد از شش ماه بین 4/4 تا 8/5 درصد و بعد از یک سال 3/8 تا 6/12 درصد اضافه وزن پیدا کردند. در نتیجه محققان بر این باورند که تداوم روند آهسته غذا خوردن در طول زندگی و آموزش آن به فرزندان می‌تواند سبک زندگی سالم‌تری را برای آنها به ارمغان بیاورد و فرزندان سالم‌تری را تحویل جامعه دهد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر