jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۹۴۲۱۵   ۲۲ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

پرویز پرستویی در جدیدترین پست اینستاگرامش درباره ضرب‌المثل کلاهش پس معرکه است، توضیحاتی داده و نوشته: «معرکه‌گیری به عنوان یکی از روش‌ها و ابزارهای رسانه‌‌ای برای سرگرمی و اطلاع‌رسانی تا زمان‌‌های نه چندان دور بسیار کاربرد داشته است.

افرادی در نقش درویش، پهلوان یا شعبده‌باز در معابر عمومی سفره‌ای پهن می‌کردند و مردم در نقش تماشاچی با هدف سرگرم شدن یا از روی کنجکاوی با فاصله‌ای از سفره دایره‌وار می‌ایستادند و گفته‌‌ها و حرکات را می‌شنیدند و می‌دیدند. وقتی تعداد تماشاچیان زیاد می‌شد، معرکه‌گیر تماشاچیان ردیف‌های جلویی را مجبور می‌کرد بنشینند تا بقیه تماشاچیان که عقب‌تر ایستاده‌‌اند، بتوانند بساط معرکه‌گیر را ببینند. گاهی اتفاق می‌افتاد یکی از تماشاچیان که در صف جلو نشسته بود با اطرافیان اختلاف پیدا می‌کرد یا رفتاری از او سر می‌زد که موجب حواس پرتی معرکه‌گیر می‌شد در این موقع یکی از تماشاچیان به‌منظور دفع شر کلاه آن شخص مخل و مزاحم را برمی‌داشت و به خارج از دایره یعنی پس معرکه پرتاب می‌کرد و ... این ضرب‌المثل ناظر بر شخصی است که در اموری که دیگران نیز شرکت دارند تنها او با وجود تلاش و فعالیت خستگی‌ناپذیر به مقصود نرسد و از مساعی و زحمات خویش بهره نگیرد یا در زمانی که گفته می‌شود فلانی کلاهش پس معرکه است یعنی وضعش طوری است که احتمال موفقیت نمی‌رود.»

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مدیریت خشکیده

مدیریت خشکیده

خشکسالی، شکارچی حیات وحش شده‌ است، فلامینگوها در بختگان زمینگیر شده‌اند و دوستداران محیط‌زیست برای نجات آنها به تکاپو افتاده‌اند، اما این داستان تلخ محدود به بختگان و جوجه فلامینگوها نیست.

اتفاقی مبارک

اتفاقی مبارک

اعلام حکم خلع‌ ید مالک متخلف هفت تپه، اتفاق میمون و مبارکی بود که متاثر از زحمات مجموعه‌هایی از نیروهای دلسوز انقلاب اسلامی بود.

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

پس از روی كار آمدن بایدن در آمریكا و امیدواری برخی جریان‌ها به تكرار تجربه‌های گذشته در مذاكره با غرب، رهبر انقلاب حرف قطعی را درباره نحوه مواجهه ایران با كشورهای عضو برجام، چنین اعلام كردند: «اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی برگردد، باید آمریكا همه تحریم‌ ها را در عمل لغو كند و ما بعد راستی‌آزمایی كنیم.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر