jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۹۴۱۰۹   ۲۲ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

سکته‌های مغزی، سومین علت مرگ و میر و اولین علت ناتوانی در انسان هستند. سکته مغزی در حقیقت به نقص عصبی ناگهانی نظیر فلج یک نیمه بدن یا کرخت شدن یک طرف بدن و یا اختلال تکلم گفته می‌شود که در اثر انسداد یکی از عروق خونرسانی‌کننده مغز یا پارگی یکی از این رگ‌ها و خونریزی داخل مغز ایجاد می‌شود.

مهم‌ترین فاکتورهای خطر برای ایجاد سکته مغزی عبارتند از سن بالا، فشار خون بالا، بیماری قند، مصرف سیگار، چربی خون بالا و زندگی بی‌تحرک.

با توجه به شیوع بالای سکته مغزی و همچنین فرا رسیدن تعطیلات نوروزی و افزایش سفرها رعایت نکات زیر برای بیماران سکته مغزی توصیه می‌شود.

ـ در صورتی که در چند هفته اخیر سکته مغزی داشته‌اید بهتر است مسافرت نکنید. بویژه درمورد مسافرت هوایی که توصیه می‌شود حداقل 2 تا 3 ماه بعد از سکته مغزی مسافرت هوایی انجام نشود.

ـ برای مسافرت حتما با پزشک متخصص مغز و اعصاب خود مشورت کنید.

ـ وقتی وضع شما دارای ثبات بود و پزشک معالج اجازه سفر داد، می‌توانید به همراه یک مراقب مسافرت کنید و او را در جریان وضع جسمی خود قرار دهید. گاهی برای شما باید صندلی و تغییرات خاص در نظر گرفته شود.

ـ همان طور که ذکر شد مسافرت‌های هوایی بویژه مسافرت طولانی توصیه نمی‌شود.

ـ هنگام مسافرت طولانی در صورتی که دچار ضعف یک نیمه بدن (بویژه پا) هستید، توصیه می‌شود هر 5/0 تا 1 ساعت حرکت داشته، تا از بی‌حرکتی اندام‌ها (بویژه اندام‌های تحتانی) اجتناب شود، زیرا بی‌حرکتی طولانی پا می‌تواند باعث ایجاد لخته در وریدهای پا و متعاقب آن آمبولی ریه شود. ماساژ و بانداژ متناوب اندام‌های دچار فلج توصیه می‌شود.

ـ مصرف منظم و به موقع داروهای تجویز شده توسط پزشک معالج به هیچ عنوان فراموش نشود. بویژه کنترل دقیق فشار خون و دیابت مدنظر باشد.

ـ در حین سفر مصرف مرتب و فراوان مایعات داشته باشید.

ـ در اغلب بیماران سکته مغزی، به داشتن رژیم مناسب غذایی و اجتناب از مصرف زیاد نمک، چربی و قند توصیه می‌شود که این مساله در سفر نیز باید مدنظر باشد.

ـ در صورتی که دچار فلج اندام‌ها هستید. انجام فیزیوتراپی توسط همراه در حین سفر ادامه یابد.

دکتر محمد روحانی

‌ متخصص مغز و اعصاب

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر