jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۴۱۰۹ ۲۲ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

سکته‌های مغزی، سومین علت مرگ و میر و اولین علت ناتوانی در انسان هستند. سکته مغزی در حقیقت به نقص عصبی ناگهانی نظیر فلج یک نیمه بدن یا کرخت شدن یک طرف بدن و یا اختلال تکلم گفته می‌شود که در اثر انسداد یکی از عروق خونرسانی‌کننده مغز یا پارگی یکی از این رگ‌ها و خونریزی داخل مغز ایجاد می‌شود.

مهم‌ترین فاکتورهای خطر برای ایجاد سکته مغزی عبارتند از سن بالا، فشار خون بالا، بیماری قند، مصرف سیگار، چربی خون بالا و زندگی بی‌تحرک.

با توجه به شیوع بالای سکته مغزی و همچنین فرا رسیدن تعطیلات نوروزی و افزایش سفرها رعایت نکات زیر برای بیماران سکته مغزی توصیه می‌شود.

ـ در صورتی که در چند هفته اخیر سکته مغزی داشته‌اید بهتر است مسافرت نکنید. بویژه درمورد مسافرت هوایی که توصیه می‌شود حداقل 2 تا 3 ماه بعد از سکته مغزی مسافرت هوایی انجام نشود.

ـ برای مسافرت حتما با پزشک متخصص مغز و اعصاب خود مشورت کنید.

ـ وقتی وضع شما دارای ثبات بود و پزشک معالج اجازه سفر داد، می‌توانید به همراه یک مراقب مسافرت کنید و او را در جریان وضع جسمی خود قرار دهید. گاهی برای شما باید صندلی و تغییرات خاص در نظر گرفته شود.

ـ همان طور که ذکر شد مسافرت‌های هوایی بویژه مسافرت طولانی توصیه نمی‌شود.

ـ هنگام مسافرت طولانی در صورتی که دچار ضعف یک نیمه بدن (بویژه پا) هستید، توصیه می‌شود هر 5/0 تا 1 ساعت حرکت داشته، تا از بی‌حرکتی اندام‌ها (بویژه اندام‌های تحتانی) اجتناب شود، زیرا بی‌حرکتی طولانی پا می‌تواند باعث ایجاد لخته در وریدهای پا و متعاقب آن آمبولی ریه شود. ماساژ و بانداژ متناوب اندام‌های دچار فلج توصیه می‌شود.

ـ مصرف منظم و به موقع داروهای تجویز شده توسط پزشک معالج به هیچ عنوان فراموش نشود. بویژه کنترل دقیق فشار خون و دیابت مدنظر باشد.

ـ در حین سفر مصرف مرتب و فراوان مایعات داشته باشید.

ـ در اغلب بیماران سکته مغزی، به داشتن رژیم مناسب غذایی و اجتناب از مصرف زیاد نمک، چربی و قند توصیه می‌شود که این مساله در سفر نیز باید مدنظر باشد.

ـ در صورتی که دچار فلج اندام‌ها هستید. انجام فیزیوتراپی توسط همراه در حین سفر ادامه یابد.

دکتر محمد روحانی

‌ متخصص مغز و اعصاب

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر