jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۹۴۰۸۶   ۲۲ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

پس از امضای توافق‌نامه ترسیم مرزهای دریایی مصر و عربستان توسط عبدالفتاح سیسی و ملک سلمان بن عبدالعزیز پرسش‌های زیادی ذهن مصری‌ها را به خود مشغول کرد. بسیاری آن را سند چشم‌پوشی قاهره از جزایری دانستند که از چند دهه قبل، یعنی از دهه‌های 50 تحت کنترل مصر بوده است.

به گزارش العالم و به نقل از روزنامه الاخبار لبنان، در جریان سفر ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان به قاهره، شریف اسماعیل نخست‌وزیر مصر و محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان توافق‌نامه‌ای را برای ترسیم مرزهای دریایی میان دو کشور امضا کردند.

بندهای این توافق‌نامه در ابهام قرار دارد و هنوز جزئیات آن فاش نشده است. منابع مصری و عربستانی می‌گویند این توافق‌نامه شامل تقسیم استخراج نفت و گاز در دریای سرخ بجز منطقه نزدیک به حلایب و شلاتین است. مستثنی کردن این مناطق برای ممانعت از اعتراضات سودان صورت می‌گیرد زیرا ریاست‌جمهوری سودان حلایب را متعلق به این کشور می‌داند.

به گفته منابع مصری این توافق‌نامه شامل جزیره‌های تیران و صنافیر است. اهمیت استراتژیک این جزایر در این است که ورودی و خروجی خلیج العقبه هستند و در صورت بسته شدن، دریانوردی در بندر ایلات یا الرشراش اسرائیل تعطیل می‌شود.

از آغاز انتشار اخبار درباره این توافق‌نامه، انتقاداتی درباره آن مطرح شده است. احمد النجار، رئیس شورای اداره موسسه الاهرام در سخنانی در این باره گفت: این جزایر کاملا مصری هستند و نیروهای ارتش بهای آن را با جان خود در جنگ داده‌اند.

تصویب این توافق‌نامه در پارلمان مصر که عربستان از حدود 11 سال پیش خواهان امضای آن است، آسان نیست اما سخنرانی پادشاه عربستان در پارلمان مصر که نخستین در نوع خود به حساب می‌آید، روند اعتراض را تغییر داده است. با این حال این مساله مانع انتقادات و اعتراضات درباره توافق‌نامه ترسیم مرزها نمی‌شود. بویژه این‌که برخی نمایندگان پارلمان از میان مخالفان، خواهان بررسی این توافق‌نامه شده‌اند و آن را خطرناک‌ترین توافق‌نامه‌ای می‌دانند که در دوره السیسی امضا شده است.

سکوت رسمی مصر درباره آنچه رسانه‌ها درخصوص این جزایر می‌گویند، نشان می‌دهد که این دو جزیره تحت کنترل عربستان درخواهد آمد بویژه این‌که در صورت انتشار چنین اطلاعاتی که درباره امنیت ملی مصر است، مسئولان فورا آن را تکذیب می‌کنند اما تاکنون چنین تکذیبیه‌ای صادر نشده است.

درخواست‌های عربستان برای الحاق این جزایر از سال 2005 در دوره حسنی مبارک، دیکتاتور سابق مصر آغاز شد اما دیدارهای میان دو طرف تا چند سال بدون نتیجه ادامه داشت. در سال 2011 بار دیگر این مذاکرات از سر گرفته شد تا در هفته‌های گذشته به مرحله نهایی رسید.

از سوی دیگر السیسی و ملک سلمان درباره روابط مصر و ترکیه نیز به بحث و تبادل نظر پرداختند. ملک سلمان بر لزوم حل اختلافات میان مصر و ترکیه تأکید کرد، اما السیسی گفت که باید طرف ترکیه‌ای طرح خوبی را ارائه دهد. ملک سلمان وعده داد شخصا برای حل این مساله در سریع‌ترین زمان ممکن وارد عمل شود.

به گزارش جام‌جم، مسائل مربوط به دولت سابق مصر مدتی است که بین آنکارا و قاهره سایه افکنده است. دولت اردوغان خواهان آزادی محمد مرسی رئیس‌جمهور دولت قانونی مصر است که توسط ارتش بازداشت شده است. ترکیه روابط خود را به همین دلیل با مصر قطع کرده و عربستان تمامی تلاش خود را می‌کند تا این دو کشور را آشتی دهد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یقینا «خیر» است

یقینا «خیر» است

نشست خبری آقای رئیسی به عنوان رئیس‌ جمهور منتخب در فاصله کوتاه بعد از پیروزی در رقابت‌ های انتخاباتی آن هم با حضور تعداد زیادی از خبرنگاران داخلی و خارجی که به طور معمول سوالات چالش‌ برانگیز در حوزه‌های بین‌المللی و موضوعات مرتبط با سیاست داخلی ایران را مطرح می‌کنند، در نوع خود حاکی از شجاعت بالای اوست.

همان امام رضایی که داشتم، دارم

همان امام رضایی که داشتم، دارم

بارها وقتی پسرم یا دخترم در حیاط و روی مرمرهای خنک و تمیز صحن‌تان بدو بدو می‌کردند، همان‌طور که یک چشمم به گنبد شما بود و یک چشمم به بچه‌ها که گم نشوند و سکندری نخورند و نیفتند، به این فکر می‌کردم یعنی همین‌ قدری که مشهد رفتن کودکی‌های ما کیف می‌داد، مشهد رفتن اینها هم کیف می‌دهد؟ همان‌قدر به ما که خوش می‌گذشت به اینها هم خوش می‌گذرد یا نه؟

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر