jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۸۵۲۱۲   ۰۹ اسفند ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

آقای فرج‌الله سلحشور ـ خدا رحتمشان کند ـ کارش را پیش از انقلاب اسلامی با هنر مسجدی شروع کرد و از ابتدا دغدغه دینی و قرآنی و اسلامی داشت. ایشان در تمام حیات هنری خود تلاش می‌کرد توانمندی‌هایی چون بازیگری، نویسندگی و کارگردانی را در مسیری هدایت کند که بتواند ارزش‌ها و قصه‌های قرآنی را بیان کند. سلحشور معتقد بود تا وقتی قصه‌های زیبای خداوند وجود دارد، حق نداریم از خودمان قصه ببافیم. اگر امروز ما فیلم‌ها و قصه‌های قرآنی داریم، مدیون تلاش و پیگیری آقای سلحشور است. بااین که آن اوایل انقلاب برخی دوستان معتقد بودند نمی‌توانیم از پسِ موانع موجود در این راه بربیاییم، جدیت و پیگیری ایشان باعث گشایش راه شد و در نهایت خدا هم به او توفیق داد و توانست آثار خیلی خوبی مثل «مردان آنجلس» و «یوسف پیامبر» را در این عرصه به سرانجام برساند.

وقتی ایشان کارش را در این زمینه شروع کرد، تنها نبود و همکاران زیادی با او همراهی کردند و قطعا راه ساخت فیلم و سریال‌های دینی و قرآنی ادامه پیدا خواهد کرد. اما این که چرا این جریان نتوانست فراگیر شود تا ما هرسال شاهد آثاری قرآنی باشیم، برمی گردد به سیستم حاکم بر فضای فرهنگی کشور که متاسفانه راه را برای فعالیت این گروه‌ها می‌بندد. یادم نمی‌رود هنوز ساخت سریال یوسف پیامبر شروع نشده بود که هجمه انتقادات و توهین‌ها شروع شد. اما دیدیم که به لطف الهی، اثری ارزشمند تولید شد که با توده‌های میلیونی مردم ایران و جهان ارتباط برقرار کرد و باعث شد مخالفان سکوت اختیار کنند. شاید یکی از حرکت‌هایی که در منطقه برخی را راغب کرد به سمت ساخت سریال‌هایی با محوریت قصص قرآنی بروند، همین موفقیت آثار زنده یاد سلحشور و دیگر سریال‌های دینی و تاریخی ایران بود. سریال‌های ایرانی فضای ضداسلامی و ضدشیعی برخی کشورهای منطقه را می‌شکست و حتی بخشی از جریان بیداری اسلامی در کشورهای عربی و شمال آفریقا مدیون سریال یوسف پیامبر است، طوری که حکومت‌های جبار منطقه دیدن آن را ممنوع و جرم اعلام کردند. اما مردم آن کشورها به هرطریق و از شبکه‌های ایرانی و لبنانی، این اثر دیدنی را دیدند و تحت تاثیر قرار گرفتند و دل هایشان به سوی جمهوری اسلامی ایران متمایل شد.

آقای سلحشور ظرفیت این را داشت که امروز بگوییم سریال حضرت موسی(ع) را هم چه خوب ساخت، اما متاسفانه این سریال در حد متن باقی مانده است. این نشان می‌دهد هنرمندان دغدغه مند و ارزشی حتی با وجود کارنامه‌ای درخشان مورد حمایت قرار نمی‌گیرند و باید باز هم خودشان را اثبات کنند. امیدوارم رحلت ناگوار ایشان دست کم این نتیجه را داشته باشد که مسئولان فرهنگی و هنری ما به خودشان بیایند و این فرصت‌ها را نسوزانند.

جواد شمقدری

نویسنده و کارگردان سینما

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر