یک قدم تا واکسن آنفلوآنزا : اگر از تزریق سالانه واکسن آنفلوآنزا به منظور پیشگیری از این بیماری بیزارید، باید گفت امیدهایی در ساخت واکسنی دائمی در راه است. از آنجا که ویروس آنفلوآنزا با جهش‌های ژنتیکی تغییر صفت می‌دهند، واکسن‌های آن هم باید هر سال به روز شوند تا بتوانند از پس این بیماری برآیند.
کد خبر: ۸۷۰۴۱۶
10 کشف که آینده را می‌سازد

موسسه ملی حساسیت و بیماری‌های عفونی آمریکا، نوعی واکسن از طریق نانوفناوری تولید کرده است که بخشی از این ویروس را که کمتر از بخش‌های دیگرش دچار جهش می‌شود، هدف قرار می‌دهد. این موسسه امیدوار است با استفاده از این فناوری در آینده‌ای نه‌چندان دور بتواند واکسنی تهیه کند که جلوی ابتلا به بیماری آنفلوآنزا را بگیرد.

ردیابی سریع بیماری

دلیل 22 درصد از مرگ‌های سراسر جهان، بیماری‌های عفونی است. از این رو شناسایی سریع و متوقف کردن پیشرفت آنها بسیار ضروری است. در حال حاضر شیوع بیماری‌های مختلف به وسیله گزارش‌هایی که از جانب پزشکان صورت می‌گیرد، بررسی می‌شود، اما بررسی ژنتیکی فضولات دستشویی‌های هواپیماها نشان می‌دهد این روش می‌تواند سرعت شناسایی بیماری‌های عفونی را بالا ببرد. دانشمندان دانمارکی با بررسی فضولات هواپیماهایی که مسافرانی از شمال و جنوب آسیا و آمریکای شمالی داشته‌اند، درخصوص انتشار بیماری‌های عفونی، به تفاوت‌های جغرافیایی پی برده‌اند. ازجمله این که ویروس سالمونلا انتریکا بیشتر در جنوب آسیا دیده می‌شود.

نخود‌فرنگی‌های جهش یافته

نخودفرنگی‌های خوشمزه حاوی بازدارنده‌های پروتئاز هستند که جلوی جذب پروتئین‌های مغذی در بدن ما را می‌گیرند. به تازگی دانشمندان تشخیص داده‌اند نخودفرنگی‌های وحشی دچار جهش‌های ژنتیکی شده‌اند. تا آنجا که اثر این بازدارنده‌ها را کاهش می‌دهند.

دانشمندان به دنبال این تشخیص قصد دارند نخودفرنگی‌هایی از این نوع تولید کنند. از طرفی دامنه تحقیقات‌شان را گسترده کرده‌اند و می‌خواهند با استفاده از این نوع جهش‌ها، محصولاتی تولید کنند که تمام پروتئین‌های حساسیت‌زا در آنها از میان رفته باشد.

داروی جدید کمک به معتادان الکلی

تا پنج سال آینده داروی جدیدی برای درمان معتادان به الکل وارد بازار خواهد شد و در اختیار بیماران قرار خواهد گرفت. این دارو بدون ایجاد افسردگی در بیماران آنها را معالجه می‌کند. درمان‌های فعلی با هدف قرار دادن دوپامین تولید شده در مغز براثر تحریک الکل انجام می‌شود و از آنجا که اندازه کافی دوپامین در بدن موجب احساس خوشی و شادی در فرد می‌شود نبود آن، دنیا را در نظر او تیره و تار می‌کند و قدرت تمرکزش را از بین می‌برد. اکنون دانشمندان ترکیبی ساخته‌اند که علاوه بر کاهش مقدار الکل در بدن، از اضطراب و نگرانی بیمار نیز می‌کاهد. این دارو فعلا روی موش‌ها آزمایش شده است.

لیزرهای کارآمد

بتازگی نوعی فناوری جدید لیزری تولید شده است که می‌تواند تومورهای سرطانی را پیش از این که در کل بدن گسترش یابد، شناسایی کند. تراکم بافت‌های سرطانی از بافت‌های سالم کمتر است و این تفاوت را لیزرهای جدید می‌توانند به‌راحتی شناسایی کنند. محققان موسسه اپتیک کوانتوم ماکس پلانک، این لیزر را روی یک مگس کوچک آزمایش کردند و تصویر سه بعدی دقیقی از آن گرفتند. این فناوری جدید برخلاف شتاب‌دهنده‌های بزرگ، بسیار ارزان است و از اشعه‌های ایکس تولید شده به وسیله لیزر استفاده می‌کند.

دی‌اکسیدکربن درآمدزا

بهترین راه‌حل برای برطرف کردن مشکل گرمایش جهانی می‌تواند جذب کربن از اتمسفر و انجام دادن کاری مفید با آن باشد. دانشمندان دانشگاه واشنگتن با دی‌اکسیدکربن استخراج شده از اتمسفر، نانوالیاف کربن تولید کرده‌اند. از این الیاف می‌توان در راکت‌های تنیس، پره‌های توربین و حتی هواپیماها استفاده کرد.

پنج‌ضلعی‌های کاربردی

ریاضیدانان نوعی پنج‌ضلعی کشف کرده اند که می‌تواند کل صفحه‌ای را بدون وجود کوچک‌ترین فاصله‌ای بینشان یا روی هم قرارگرفتن لبه‌ها کاملا بپوشاند. این پنج ضلعی پانزدهمین نوع شناخته شده پنج ضلعی است و از 30 سال پیش تاکنون، چنین کشفی صورت نگرفته بود.

در دنیای ریاضی، این خبر می‌تواند بسیار بزرگ و جالب باشد و احتمالا در دنیای کاشیکاری هم از آن استقبال خواهد شد. این نوع کاشیکاری در معماری و کارهای ساختمانی بسیار کاربرد خواهد داشت. البته در طراحی و ساخت دارو نیز موثر خواهد بود. با این نوع پنج‌ضلعی می‌توان بخش‌های ساختمانی شیمیایی داروها را به گونه‌ای کنار هم قرار داد تا ترکیبات جدیدی تولید شود.

هارد دیسک رایانه‌های آینده از جنس دی‌ان‌ای

اگر به جای هارددیسک‌های فعلی از نوع دی‌ان‌ای آن استفاده می‌شد، می‌توانستیم روی فقط یک گرم دی‌ان‌ای 300 هزار تریلیون بایت اطلاعات ذخیره کنیم.

بنا بر گفته محققان زوریخ، این نوع ذخیره‌سازی علاوه بر در اختیار قرار دادن فضای ذخیره وسیع می‌تواند تا 2000 سال دوام بیاورد. البته زمان زیادی لازم است تا این فناوری به صورت ارزان در اختیار مردم قرار بگیرد.

لیزرهای سفید 10 برابر سریع‌تر از وای‌فای

لیزرهای سبز و قرمز جدید نیستند، اما اکنون دانشمندان دانشگاه ایالتی آریزونا، اشعه‌های سبز، قرمز و آبی را با یکدیگر ترکیب کرده و اولین لیزر سفید رنگ دنیا را به وجود آورده‌اند. احتمال دارد در آینده‌ای نه‌چندان دور، این لیزرها جایگزین ال‌ای‌دی‌های موجود در ابزارهای روشنایی و همچنین نمایشگر‌ها شوند. زیرا پرانرژی‌تر و شفاف‌تر هستند.

لامپ‌های حاوی لیزر سفید می‌توانند اطلاعات را هم منتقل کنند و با وجود آنها شما شبکه‌ای بی‌سیم و 10 برابر سریع‌تر از وای‌فای خواهید داشت.

وسایل الکترونیکی منعطف

مدارهای الکترونیکی انعطاف‌پذیر که پیش از این با استفاده از گرافن ساخته شده بود، اکنون در ساخت ابزارهای مختلف به کار برده شده است. به طور مثال در آمریکا یک تکه نوار حاوی مدارهای الکترونیکی انعطاف‌پذیر برای اندازه‌گیری ضربان قلب خلبانان نیروی هوایی آمریکا ساخته شده است. از این فناوری همچنین می‌توان برای اندازه‌گیری فشار مکانیکی در ساختمان و برج‌ها استفاده کرد.

مترجم: نادیا زکالوند

جام جم

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها