jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۸۶۹۲۸۰   ۱۳ دی ۱۳۹۴  |  ۰۹:۰۰

راه‌اندازی کلینیک‌های جنسی در برخی استان‌های کشور، در صورتی که برخی الزامات حیاتی آن رعایت شود، خبر خوشی است که می‌تواند به کاهش مشکلات زناشویی در بین زوج‌ها و کاهش طلاق‌ها منجر شود.

تاثیر مشروط کلینیک‌های جنسی

در صورتی که در این کلینیک‌ها از افراد با صلاحیت علمی استفاده شود و از مشاورانی بهره ببرند که از تجربه زیاد و دانش نظری بالایی برخوردار باشند، آنگاه می‌توان به کارایی موثر کلینیک‌های جنسی امیدوار بود.

همچنین نیاز است که علاوه بر مشاوران مدیران این کلینیک‌ها نیز از صلاحیت علمی بالایی برخوردار باشند. از سوی دیگر اگر می‌خواهیم که این کلینیک ها، دردی از مشکلات زوج‌های جوان حل کند، نیاز است که اعطای مجوز راه‌اندازی این مراکز با وسواس زیاد انجام شده و نظارت جدی نیز روی عملکرد این کلینیک‌ها انجام شود. مثلا باید با نظارت جدی، احتمال هرگونه سوء استفاده اخلاقی و مالی از سوی این کلینیک‌ها را به صفر برسانیم.

در صورتی که این الزامات رعایت نشود، آن‌گاه حتی احتمال دارد وجود این کلینیک‌های جنسی، مشکلات زناشویی زوج‌ها را تشدید کند.

از نگاه علمی، پیشگیری همواره بهتر از درمان است و این قانون مهم، شامل مسائل جنسی نیز می‌شود. در صورتی که آموزش و فرهنگ‌سازی ارتقا یابد، کار به درمان مسائل جنسی کشیده نخواهد شد.

نباید فراموش کرد که در شهرهای بزرگ و پرجمعیت، مشکلات زناشویی بین زوج‌ها بیشتر از شهرهای کوچک است و به همین دلیل، ضرورت حضور کلینیک‌های جنسی در شهرهای بزرگ، بیشتر از شهرهای کوچک احساس می‌شود. البته این بدان معنا نیست که در شهرهای کوچک، زوج‌ها به مشکلات جنسی دچار نمی‌شوند، اما در شهرهای بزرگ به‌دلیل تراکم جمعیت، ناشناخته بودن افراد در جامعه، افزایش فردگرایی و تاثیر بیشتر فضای مجازی، مشکلات زناشویی بیشتر بروز پیدا می‌کند. بنابراین باید با ارائه خدمات با کیفیت در کلینیک‌های جنسی شهرهای بزرگ، از گسترش این معضل در خانواده‌ها جلوگیری کنیم.

دکتر محمد صادق مهدوی

جامعه‌شناس و استاد دانشگاه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها