jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۵۲۰۷۷   ۱۱ آبان ۱۳۹۴  |  ۱۱:۱۰

نابودی میلیاردی ذخایر پنهان آب

اعلام شرایط ویژه در ۳۴۳ دشت

یک مقام مسئول در وزارت نیرو از شرایط ویژه در ۳۴۳ دشت آبی کشور خبر داد و گفت: سالیانه تا ۷ میلیاردمترمکعب از ذخایر زیرزمینی آبی کشور نابود می‌شود.

اعلام شرایط ویژه در ۳۴۳ دشت

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، جواد میبدی گفت: کسری مخزن علاوه بر کاهش سطح آب های زیرزمینی، از نظر کیفیت نیز مشکلاتی را برای این آب ها به وجود آورده است. مدیرکل دفتر نظام های بهره برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو افزود: سالانه علاوه بر مصرف آب های تجدیدپذیر، شش تا هفت میلیارد مترمکعب از مخازن آب های زیرزمینی کشور کاسته می شود.

وی ادامه داد: هم اکنون ۹۰ درصد مصرف آب کشور در بخش کشاورزی، هفت درصد در بخش شرب و سه درصد در بخش صنعت است که ۵۵ درصد آنها از سفره آب های زیرزمینی و بقیه از منابع سطحی تامین می شود.

میبدی بیان داشت: ۶۰۹ محدوده مطالعاتی در کشور وجود دارد که از این میزان ۳۴۳ دشت به علت کم آبی و کاهش سطح آب های زیرزمینی دشت ممنوعه شده اند. سال گذشته ۱۵ طرح احیا و تعادل بخشی به منابع آب زیر زمینی به تصویب شورای ملی آب رسید که بر اساس آن با نصب کنتور بر روی چاه های مجاز، از اضافه برداشت آنها جلوگیری و چاه های غیر مجاز نیز مسدود می شود.

وی گفت: اجرای طرح احیا و تعادل بخشی به منابع آب با هدف جلوگیری از کاهش سطح آب های زیرزمینی و باز گرداندن آنها به حالت اولیه اجرایی شده است. مدیر کل دفتر نظام های بهره برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو یادآورشد: این وزارتخانه، ماهیانه با آزمایش آب هفت هزار و ۳۳ رشته چاه، یکهزار و ۳۹۱ رشته قنات و ۸۳۷ چشمه، یکهزار و ۹۴۳ ایستگاه، کیفیت آب های سطحی و زیرزمینی سطح کشور مدیریت و نظارت کافی را به عمل می آورد.

میبدی ادامه داد: هم اکنون وزارت نیرو با برخورداری از آزمایشگاه های مجهز و به روز در حوزه آب و فاضلاب توانسته میزان نیترات آب را در سطح شهرها و روستاها به سطح استانداردهای بین المللی نزدیک کند. همچنین با اجرا و تشکیل کارگروه نظام مدیریت جامع کیفیت آب و ابلاغ و تشکیل این کارگروه در تمامی استان های کشور متشکل از آب منطقه ای، آب و فاضلاب شهری، محیط زیست و سازمان بهداشت، اجرای مدیریت جامع و پایش کیفیت آب شرب را در دستور کار خود قرار داده است.

مدیرکل دفتر نظام های بهره برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو افزود: در سال های گذشته پنج تا ۱۰ درصد اعتبارات وزارت نیرو به حفاظت کیفیت و کمیت آب اختصاص می یافت و ۹۰ درصد آن برای مصارف توسعه ای و سدسازی استفاده می شد.

وی ادامه داد: سال گذشته برای مدیریت و افزایش کیفیت آب ۲۵ میلیارد تومان به طرح تعادل بخشی آب اختصاص یافت که این اعتبار در سال جاری به ۳۲۵ میلیارد تومان افزایش یافته و پیش بینی می شود در دو سال آینده ۵۰ درصد اعتبارات وزارت نیرو برای بهره برداری کیفیت و ۵۰ درصد برای اتمام طرح های نیمه تمام و توسعه ای هزینه شود.

این مقام مسئول در وزارت نیرو از اجرای برنامه ایمنی آب با همکاری محیط زیست خبر داد و گفت: در این طرح از ابتدای حوزه آبریز تا انتهای مسیر، منابع آلوده و آب های سطحی از نظر کیفیت مورد پایش قرار می گیرند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها