jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۴۹۴۵۷   ۰۳ آبان ۱۳۹۴  |  ۱۵:۴۶

محققان به روشی برای تصفیه آب دست یافته اند که نسبت به روش های قدیمی ارزان قیمت تر، ساده تر و تمیزتر است. روش پیشنهادی می تواند تاثیر زیادی بر مناطق روستایی شرق میانه و شمال آفریقا که دسترسی به آب سالم در آنجا کم است، داشته باشد.

تبدیل آب دریا به آب آشامیدنی

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از میزان، در حال حاضر با توجه به جمعیت در حال رشد، آب دریا مناسب ترین روش برای تامین آب مورد نیاز است و در حال حاضر برخی از کشورها از جمله مصر از دستگاههای آب شیرین کن به همین منظور استفاده می کنند.

بسیاری از این دستگاه ها بر اساس فرآیندهای چند مرحله ای عمل می کنند که پر هزینه بوده و برق زیادی مصرف می شود.

همچنین پس از انجام فرآیند تصفیه، مقدار زیادی آب شور و دیگر آلاینده ها به آب دریا بازگردانده می شود که مسائلی را برای محیط دریا به همراه دارد. به همین دلیل محققان به دنبال روشی ساده تر و کم هزینه تر برای تصفیه آب دریا هستند.

در این تکنولوژی توسط یک فرآیند دو مرحله ای ساده مایع از طریق غشای سرامیکی یا پلیمری فیلتر می شود و سپس در مرحله بعد آب تبخیر می گردد. این روش سریعتر، پاک تر و از نظر مصرف انرژی مقرون به صرفه تر است.

غشای مورد استفاده یک غشای جاذب نمک است که با پودر استات سلولز پوشانده می شود. پودراستات سلولز فیبری است که از خمیر چوب به دست می آید و به راحتی در آزمایشگاه تهیه می شود.

تحقیقات نشان داده که این غشا می تواند به سرعت آب دریا را نمک زدایی کند و حتی آب آلوده دریا را هم تصفیه سازد.

به گفته محققان این روش می تواند یک روش جایگزین کننده و مطمئن برای کشور های در حال توسعه ایی باشد که در آنجا منابع آب و برق محدود است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو