jamejamnashriyat
نشریات قاب کوچک کد خبر: ۸۳۶۶۵۴ ۲۸ شهريور ۱۳۹۴  |  ۱۹:۰۰

نگاه هفته

گنج تصویری

پخش مستندهای قدیمی به هر بهانه‌ای که باشد برای مخاطب جذاب است، چرا‌که بسیاری دوست دارند آثار کمتر دیده شده قدیمی را دوباره ببینند. این میل دوباره دیدن مخاطب برای رسانه فرصتی است تا هم داشته‌های خود را معرفی کند و هم به نیازهای مخاطبانش با کمترین هزینه پاسخ گوید.

همین جاست که قدرت آرشیو یک شبکه به‌عنوان مصالح ابتدایی برای ورود به کارزار رسانه‌ای به‌شدت به چشم می‌آید و هر چقدر که این آرشیو کار‌آمد‌تر و به لحاظ کیفی به استانداردها نزدیک باشد محصولی که خروجی این معادله محسوب می‌شود هم دلچسب‌تر خواهد بود و هم این‌که می‌تواند به نیازهای روز پاسخ گوید. این روزها شبکه مستند تعدادی از مستند‌های قدیمی را که به گونه‌ای به حوادث انقلاب مربوط هستند، به آنتن پخش سپرده. استمرار پخش چنین مستندهایی می‌تواند این شبکه را به یک شبکه پرمخاطب با کشش به سوی مخاطب عام تبدیل کند‌. شناخت ظرفیت‌های یک شبکه و این‌که چگونه می‌توان یک شبکه را به سبد نیاز‌های فرهنگی مخاطب وارد کرد و وسوسه دیدن را در او به‌وجود آورد قطعا از ویژگی‌های یک مدیر هوشمند شبکه تلویزیونی محسوب می‌شود.

پخش چنین مستندهایی علاوه‌‌بر این‌که مخاطبان تازه‌ای برای شبکه فراهم می‌کند این امکان را از رسانه‌های رقیب می‌گیرد تا همین آثار را به گونه‌ای دیگر در معرض نمایش بگذارند. در واقع در این رقابت فرهنگی هر رسانه‌ای که زودتر محصولش را ارائه کند پیروز میدان خواهد بود و می‌تواند رقیبان قهار و مدعی را از معرکه بیرون کند. متاسفانه برای سال‌ها به دلایلی که هیچ‌وقت هم اعلام نشد کسی سراغ این گنج‌های تصویری نرفت و بیشتر از همه این تابوهای داخلی بود که نگذاشت ارزش‌های چنین «آتش تهیه مهیبی» در این جنگ رسانه‌ای مورد استفاده قرار گیرد. رجوع به آرشیو بزرگ صدا‌وسیما و استفاده هدفمند و اصولی از آن می‌تواند سال‌ها خوراک مناسبی برای تهیه آثار مختلف مستند و غیرمستند باشد. شبکه مستند ظاهرا تلاش می‌کند گام‌های ابتدایی در استفاده از این گنج تصویری را بردارد.

مهدی غلامحیدری/دبیر قاب کوچک

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر